Handel z dźwignią finansową – jakie są jego zalety i wady?

1116

Handel z dźwignią na koncie maklerskim daje Ci więcej możliwości, które możesz, ale nie musisz z nich korzystać. Dźwignia finansowa dla wielu inwestorów jest nadal synonimem ryzyka, ale faktem jest, że jest to ryzyko głównie wtedy, gdy nie wiesz, jak to działa.

Rachunek zabezpieczający sam w sobie nie zwiększa ryzyka. Daje to narzędzie do zwiększenia ryzyka w dowolnym okresie czasu, a tym samym możliwość osiągania większych zysków.

W poniższym artykule dowiesz się, jakie możliwości daje Ci ten typ konta, dlaczego może Cię zainteresować i jakie są ryzyka związane z wykorzystaniem dźwigni finansowej.

W tym artykule przeczytasz:

  1. Nie trzeba czekać na rozliczenie transakcji,
  2. Zabezpieczenie walutowe,
  3. Spekulacja na spadek,
  4. Dostępna jest dźwignia finansowa,
  5. Ważne informacje na zakończenie.

1) Nie trzeba czekać na rozliczenie transakcji 

Na rachunku pieniężnym znajduje się tzw. rozliczenie transakcji. Oznacza to opóźnienie pomiędzy momentem zawarcia transakcji a faktycznym zaksięgowaniem aktywów/gotówki na rachunku. Zwykle trwa to dwa dni, co w praktyce oznacza, że po zamknięciu pozycji trzeba poczekać dwa dni, zanim będzie można ponownie zainwestować.

Podobnie, jeśli wymieniasz środki na inną walutę, zwykle trzeba odczekać 2 dni przed użyciem zakupionej waluty.

Powyższe sytuacje nie dotyczą rachunku zabezpieczającego. Rachunek zabezpieczający pozwala na zaciągnięcie kredytu, w którym broker pozwala na zajęcie nowej pozycji, nawet jeśli transakcja nie została jeszcze rozliczona, a środki nie zostały zaksięgowane na rachunku.

Dlaczego tak się dzieje?

Rozliczenie transakcji trwa zazwyczaj 2 dni po zakupie lub sprzedaży. Jeśli zamkniesz pozycję A i natychmiast otworzysz nową pozycję B w tej samej walucie (nie weźmiesz kredytu walutowego), sprzedaż i zakup zostaną rozliczone na Twoim koncie dopiero po dwóch dniach.

W takim przypadku, obciążenie i przepływy kredytowe w tej samej walucie będą miały miejsce tego samego dnia, więc nie będą naliczane żadne odsetki. Odsetki będą naliczane tylko wtedy, gdy kupisz aktywa, które mają krótszy okres rozliczeniowy niż sprzedane aktywa.

Jeśli nie korzystasz z kredytów walutowych lub dźwigni finansowej, to na swoim koncie zabezpieczającym będziesz działał tak, jakbyś był na koncie pieniężnym:

  • Ryzyko rynkowe nie wzrasta
  • Nie płacisz odsetek.
  • Nie grozi ci wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego.
  • Możesz wykorzystać środki natychmiast po zawarciu transakcji bez konieczności czekania na rozliczenie transakcji.
  • Masz dostęp do innych możliwości inwestycyjnych, których nie mógłbyś wykorzystać przy użyciu rachunku pieniężnego.

2) Zabezpieczenie walutowe

Jakie są możliwości oferowane przez hedging walutowy?

  • Pożyczanie waluty obcej na potrzeby swoich transakcji bez konieczności przeliczania waluty.
  • Kontrola ryzyka walutowego w każdym czasie
  • Zabezpieczenie wyniku na transakcjach przed potencjalną dewaluacją spowodowaną wahaniami kursów walutowych

Jak to dokładnie działa?

Jeśli kupujesz aktywa zagraniczne w walucie innej niż saldo konta, możesz pożyczyć kwotę, którą musisz kupić w walucie obcej.

Pożyczanie waluty w celu dokonania transakcji zapewni, że wartość transakcji nie będzie narażona na ryzyko kursowe -> co pożyczyłeś -> co dajesz -> tylko zysk lub strata z transakcji pozostanie w walucie, w której została dokonana transakcja.

Wypożyczenie waluty nastąpi automatycznie, jeśli złożysz zamówienie zakupu w walucie, której w danej chwili nie posiadasz na swoim koncie (lub jeśli pożyczysz kwotę, która nie jest dostępna do zakupu). Pożyczka zostanie również automatycznie spłacona po sprzedaży do wysokości kwoty otrzymanej ze sprzedaży. Wynikiem jest wymiana waluty tylko do wysokości zysku lub straty.

W okresie kredytowania, płacisz odsetki od kredytu w zależności od waluty (oprocentowanie tutaj). Pożyczka w USD może być teraz zaciągnięta w wysokości 5,9% rocznie, jeśli utrzymasz pozycję przez jeden miesiąc, zapłacisz 0,5% wartości pozycji.

Przykład:

Zakupione akcje wzrosły o 5% w ciągu miesiąca, ale dolar amerykański stracił 5% swojej wartości w stosunku do waluty, którą masz na swoim koncie. Jeśli nie zabezpieczyłeś swojej transakcji przed ryzykiem walutowym, nie osiągniesz żadnych zysków. Jednakże, jeśli zabezpieczyłeś transakcję, zapłacisz 0,5% odsetek, ale i tak osiągniesz zysk w wysokości 4,5%.

  • Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym momencie, kupując pożyczoną walutę. W takim przypadku ryzyko walutowe zostanie w tym momencie odnowione, ponieważ po zamknięciu pozycji otrzymasz pełną wartość pozycji w walucie transakcji.
  • Jeśli spłacisz kredyt w tym samym dniu roboczym co transakcja, nie zapłacisz odsetek. Odsetki naliczane są tylko wtedy, gdy utrzymujesz pozycję do następnego dnia.

Ryzyka, których powinieneś być świadomy

Ryzyko walutowe może oczywiście również działać na Twoją korzyść i zwiększyć zysk. To od Ciebie zależy, czy chcesz wykorzystać ten czynnik losowy przy inwestowaniu. Proszę podejść do tych sytuacji jako wyraz naszych wysiłków, aby przedstawić Państwu wszystkie możliwości.

Pamiętaj o teoretycznym ryzyku, jeśli przy zabezpieczeniu walutowym w sytuacji modelowej posiadany instrument straciłby całkowicie swoją wartość, strata poniesiona przez Ciebie równałaby się wartości transakcji. W takim przypadku cała wartość transakcji byłaby również narażona na ryzyko walutowe i wtedy debet w walucie transakcji musiałby zostać skorygowany.

3) Spekulacja na spadek

Podobnie jak w przypadku sprzedaży instrumentów po cenie wyższej niż cena zakupu, można również osiągnąć zysk, sprzedając instrument po wyższej cenie, a następnie kupując go po cenie niższej niż cena sprzedaży. Oczywiście, w przypadku korzystnej sytuacji na rynku, można zebrać zysk. Jeśli cena zakupionych aktywów spadnie, lub jeśli cena sprzedanych aktywów wzrośnie, poniesiesz stratę.

Krótka sprzedaż nie jest zdecydowanie najbezpieczniejszym sposobem na osiągnięcie zysku, ale może to być jedna ze strategii handlowych.

W krótkiej sprzedaży można pożyczyć akcje od innych inwestorów. Płacisz im odsetki od wartości akcji do pożyczenia w okresie utrzymywania pozycji krótkiej. Są one różne dla każdego tytułu i można sprawdzić ich rzeczywistą roczną wartość na platformie handlowej w dowolnym momencie.

*Należy mieć świadomość, że w przypadku krótkiej sprzedaży potencjalne ryzyko jest większe niż w przypadku zakupu akcji. Wartość zakupionych akcji może spaść do najniższej wartości 0, podczas gdy w przypadku sprzedaży możliwy wzrost jest teoretycznie nieograniczony.

4) Dostępna jest dźwignia finansowa

Dźwignia pozwala na otwarcie pozycji o wartości wyższej niż wartość środków dostępnych na rachunku handlowym. W ten sposób pożyczają Państwo środki, od których będą Państwo płacić odsetki za czas trwania pozycji.

Na przykład, jeśli otworzysz pozycję, która jest dwa razy większa niż saldo Twojego konta, możesz osiągnąć dwa razy większy zysk lub stratę na tych samych ruchach rynkowych.

Jak działa dźwignia finansowa?
Dźwignia określa stosunek wartości otwartej pozycji do środków faktycznie posiadanych na rachunku.

Przykład 1:

Mam 10 000 USD i kupuję akcje na moim rachunku zabezpieczającym za 8 000 USD. Chociaż depozyt jest zablokowany na koncie, nie używam dźwigni finansowej, ponieważ najpierw zostaną wykorzystane moje środki własne, które są wystarczające do pokrycia kosztów zakupu. Więc nie będę płacił odsetek i nie jestem narażony na ryzyko wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, ponieważ mogę stracić do 8.000 dolarów, czyli nie więcej niż kwota pieniędzy na moim koncie.

Przykład nr 2:

Mam 10.000 dolarów i kupuję akcje na moim rachunku zabezpieczającym za 15.000 dolarów. W takiej sytuacji najpierw zostaną wykorzystane moje środki własne – 10.000 USD, a następnie pożyczone 5.000 USD. Odsetki spłacę tylko od pożyczonych 5.000 USD. W tym przypadku istnieje ryzyko wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego (margin call) , ponieważ teoretycznie mogę stracić więcej niż mam na koncie.

Jeśli dźwignia na tych akcjach wynosi 50%, zablokowany depozyt wynosi $7,500. Depozyt na żądanie stanie się aktywny, gdy strata wyniesie 2500 dolarów lub więcej.