Giełda na Wall Street – podstawowe informacje

4103

Wall Street to dzielnica finansowa w USA, zlokalizowana na dolnym Manhattanie, gdzie mieści się nowojorska giełda papierów wartościowych. (Nazwa ulicy pochodzi od angielskiego wyrażenia oznaczającego dosłownie „ulica przy murze” i odnosi się do kamiennego muru w miejscu, gdzie pierwotnie znajdowały się rogatki miasta).

Giełda na Wall Street czyli The New York Stock Exchange (NYSE) to amerykańska giełda papierów wartościowych znajdująca się przy  pod adresem 11 Broad Street, na rogu Wall Street w Nowym Jorku. Jest zdecydowanie największą giełdą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej notowanych na niej spółek

Wall Street kojarzona jest z amerykańskim rynkiem kapitałowym, a  zwłaszcza z  obrotem papierami wartościowymi. Ze względu na swoje rozmiary i wartość zaangażowanego kapitału (kapitalizacja rynkowa przekraczająca 30 bilionów dolarów amerykańskich w 2020 roku) rynek amerykański jest najważniejszym rynkiem na świecie, co sprawia, że równie ważne jest jego serce – Wall Street. Z pewnością jest tu więcej ekspertów do spraw rynku, a zjawisko imperium pieniądza jest bardziej wyraźne niż gdziekolwiek indziej na świecie. Świat wielkich pieniędzy jest tak odległy od zwykłego śmiertelnika, że ludzie często mówią: „Wall Street to nie cała Ameryka” (prawdziwe życie toczy się na amerykańskiej prowincji). Odnoszący niebywałe sukcesy inwestor Warren Buffett na przykład prowadzi interesy z domu w Nebrasce (miejscu chyba najbardziej „duchowo” odległym od Wall Street). Patrz też indeks Dow Jones, Graham, efekt bogactwa.

Wall Street

Wall Street obecnie

Obecnie, kiedy mówimy, że spółka akcyjna jest spółką na Wall Street, nie oznacza to, że znajduje się tam fizycznie. Oznacza to raczej, że firma jest notowana na NYSE. Takie przedsiębiorstwa mogą mieć swoje siedziby na całym świecie. Obecnie duża część pracowników giełdy Wall Street składa się ze specjalistów pracujących w dziedzinie prawa, finansów, zatrudnionych przez średnie lub duże korporacje. Wiele pobliskich firm to lokalne firmy i sieci sklepów, które spełniają potrzeby pracowników Wall Street. Większość ludzi w dzielnicy finansowej dojeżdża do pracy z Long Island, Connecticut, Pensylwanii i doliny Hudson Valley.

Kultura na Wall Street jest często krytykowana za sztywność. Ten stereotyp, który trwa od kilku dziesięcioleci, wynika z patronatu własnych interesów, którym kierowali założyciele Wall Street i fundacja WASP. Ostatnio krytyka koncentruje się na problemach strukturalnych i braku chęci zmiany starych nawyków. Nowy Jork ma również reputację miasta bardzo biurokratycznego, co w rzeczywistości uniemożliwia przedsiębiorcom z klasy średniej wejście na rynek.

Od momentu powstania Systemu Rezerw Federalnych Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku w dzielnicy finansowej był miejscem wdrażania polityki pieniężnej USA. Jako taki, stan Nowy Jork jest wyjątkowy, ponieważ tworzy swój własny system bankowości rezerwy federalnej. Być może jest to częściowo wina podziału populacji amerykańskiej. Do lat 60. XX wieku Nowy Jork był najbardziej zaludnionym stanem USA. Teraz zajmuje trzecie miejsce, za Kalifornią i Teksasem. Prezydent Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku jest tylko prezesem banku regionalnego, ze stałym prawem głosu, zgodnie z tradycją, jest również wybierany wiceprezesem Narodowego Banku Polskiego. Bank w Nowym Jorku ma największy na świecie skarbiec, położony 25 metrów poniżej ulicy.

Inwestowanie na Wall Street

Handel na wszystkich rodzajach rynków, w tym na rynkach akcji i obligacji, które obejmują Wall Street, obejmuje wiele czynników i mechanizmów wpływających na ceny. Znajdziesz tu animatorów rynku, którzy są kluczowi dla wszystkich giełd handlowych. Ci animatorzy rynku, znani również jako brokerzy-dealerzy, są zintegrowani z systemem transakcyjnym w celu ułatwienia przepływu pieniędzy i transakcji.

Ogólnie rzecz biorąc, większość inwestorów uważa, że ceny notowanych papierów wartościowych opierają się na takich czynnikach, jak zmiany w zarządzaniu, wydarzenia informacyjne i działania korporacyjne. Wielu inwestorów często nie zdaje sobie sprawy, że animatorzy rynku oraz podaż i popyt na dany papier wartościowy w danym dniu mogą również mieć duży wpływ na cenę tego papieru.

Animatorzy rynku występują w różnych formach, od osób znajdujących się na parkietach giełdowych po sieci komunikacji elektronicznej. Każda transakcja na giełdzie wymaga od kontrahenta gotowego do wzięcia odwrotnej strony transakcji. Market makers pracują jako pośrednicy i zarabiają niewielką opłatę za swoje usługi w tym procesie.

Osobowości na Wall Street

Przez wiele lat pewna elita ludzi związanych z Wall Street stała się sławna, a być może i w pewnym sensie legendarna. Chociaż sława tych ludzi ogranicza się tylko do społeczności brokerów i bankierów, wielu zdobyło międzynarodową sławę. Niektórzy osiągnęli to, wykorzystując swoje zdolności finansowe i sprawozdawcze, poprzez tworzenie strategii inwestycyjnych, inni zostali zapamiętani ze swojej chciwości i pazerności.Zobacz również: Jordan Belfort i Wilk z Wall Street.