Jordan Belfort i jego historia

2730

Jordan Ross Belfort (ur. 9 lipca1962 w Nowym Jorku) – amerykański były makler giełdowy i mówca motywacyjny. 
Belfort został oskarżony o oszustwa finansowe związane z manipulacją na giełdzie papierów wartościowych oraz o prowadzenie firmy o podejrzanej reputacji zajmującej (tzn. penny stock boiler room) się telefoniczną sprzedażą akcji notowanych na giełdzie).Został za to skazany na 22 miesiące bezwględnego pozbawienia wolności. Własne wspomnienia opisał w biografii pt. „Wilk z Wall Street”. Na podstawie tej książki powstał film pod tym samym tytułem, w którym główną rolę zagrał Leonardo DiCaprio wcielając się w postać samego Jordana Belforta.

Wczesne życie i kariera

Jordan Belfort (ur. 1962) dorastał w Queens w stanie Nowy Jork i od najmłodszych lat rozumiał świat biznesu. Według jego wspomnienia  Wilk z Wall Street,  Belfort współpracował z przyjacielem przy sprzedaży włoskich deserów z lodem wodnym z niedrogich lodówek styropianowych na plaży w pobliżu jego domu z dzieciństwa. W miesiącach letnich między szkołą średnią a szkołą wyższą Belfort i jego partner zarobili aż 20 000 dolarów.

Belfort studiował biologię na American University, planując zapisać się do szkoły dentystycznej, wykorzystując pieniądze zaoszczędzone na wcześniejszym przedsięwzięciu. Kiedy jednak dziekan University of Maryland School of Dentistry ostrzegł studentów pierwszego dnia, że ​​stomatologia nie jest drogą do finansowego sukcesu, Belfort zrezygnował.

Jednym z pierwszych przedsięwzięć Belfort po krótkim pobycie w szkole dentystycznej był sprzedawca od drzwi do drzwi na Long Island. Powiedział, że przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem i że był w stanie rozwinąć działalność do tego stopnia, że ​​miał zespół kilku pracowników zdolnych do przenoszenia więcej niż dwóch ton produktu (w tym przypadku mięsa i owoców morza) każdego tygodnia. W wieku 25 lat firma upadła, a Jordan ogłosił upadłość . Dopiero wtedy zainteresował się maklerstwem giełdowym, na które wszedł z pomocą przyjaciela rodziny.

Pod koniec lat osiemdziesiątych, kiedy Belfort zbliżał się do wieku 30 lat, założył firmę finansową Stratton Oakmont, dom maklerski oferujący usługi bez recepty . Stratton Oakmont radził sobie wyjątkowo dobrze przez kilka następnych lat i był powiązany z ofertami publicznymi prawie trzech tuzinów różnych firm.

Oszustwa, oszustwa i inne przestępstwa

To na jego stanowisku założyciela Stratton Oakmont Belfort popełnił nielegalne działania, które ostatecznie doprowadziłyby go do więzienia. Stratton Oakmont brał udział w wielu różnych oszustwach, w tym w programach typu „pompuj i wyrzucaj”, aby sztucznie zawyżać cenę zapasów groszowych.

Firma była rodzajem kotłowni , a zespół naciskał na inwestorów, aby lokowali swoje pieniądze w wysoce spekulacyjne papiery wartościowe. W szczytowym okresie firma zatrudnia około 1000 maklerów giełdowych nadzorujących inwestycje o wartości ponad 1 miliarda dolarów.

W całej historii Stratton Oakmont Krajowe Stowarzyszenie Dealerów Papierów Wartościowych prowadziło konsekwentne działania prawne przeciwko firmie. W 1996 roku firma została zamknięta. W 1999 r. Belfort i jego współpracownik Danny Porush zostali oskarżeni o pranie pieniędzy i oszustwa związane z papierami wartościowymi.

Belfort przyznał się do winy za oszustwa związane z programami typu „pompuj i wyrzuć”, które mogły kosztować jego inwestorów nawet 200 milionów dolarów. Został skazany na cztery lata więzienia i ostatecznie odbył 22 miesiące więzienia.

Życie po więzieniu

Po zwolnieniu z więzienia oraz w ramach umowy o restytucji Belfort był zobowiązany do wypłacenia 50% swoich dochodów oszukanym byłym inwestorom do 2009 roku.

Prokuratorzy federalni złożyli skargę w 2013 r., Twierdząc, że Belfort nie wypłacił odpowiedniej kwoty swoich dochodów w poprzednich latach. Ostatecznie zawarł odrębną umowę z władzami federalnymi, aby dokończyć wypłatę odszkodowania.

Oprócz wspomnień i udanej adaptacji Wilka z Wall Street , Belfort na nowo odkrył siebie jako mówca motywacyjny. Jego wypowiedzi obejmują kwestie etyki i motywacji w świecie finansów, a także praktyczne pokazy umiejętności sprzedażowych.

Belfort podkreśla błędy, które popełnił podczas swojego pobytu w Stratton Oakmont, wskazując, że był wtedy pod wpływem uzależnienia od narkotyków i głęboko żałuje, że stracił pieniądze dla swoich klientów w wyniku oszustw.

Kariera zawodowa

Belfort rozpoczął swoją karierę od stanowiska brokera w firmie  L.F. Rothschild.

Oszustwa i wyrok za pracę w Stratton Oakmont

W latach dziewiędziesiątych założył biuro maklerskie o nazwie Stratton Oakmont, której działalność polegała na oszukiwaniu nieświadomcyh inwestorów poprzez sprzedaż fałszywych akcji. Podczas wieloletniej kariery oszusta sprzedającego papiery wartościowe, Belfort prowadził niezwykle „bogaty” i imprezowy styl życia co doprowadziło go do upadku moralnego. Uzależnił się m.in od leku Quaaludes. W firmie Stratton Oakmont zatrudnionych było ponad tysiąc maklerów giełdowych, którzy byli zaangażowani w emisję akcji o łącznej wartości ponad miliarda dolarów amerykańskich, wliczając w to pozyskiwanie kapitału dla znanej firmy obuwniczej Steve Madden Ltd. Firma stworzona przez Jordana Belforta była obiektem zainteresowania organów ścigania w późnych latach 90. i zainspirowała do nakręcenia dwóch filmów na tej podstawie: „Boiler Room” (2000) oraz „Wilk z Wall Street” (2013).

Komisarz nadzoru giełdowego stanu Alabama, Joseph Borg, utworzył międzystanowy oddział specjalny, który doprowadził do postępowania sądowego przeciwko firmie Stratton Oakmont zaraz po tym, jak biurko Belforta zostało zasypane skargami dotyczącymi pośrednictwa maklerskiego. W 1998 roku Belfort został oskarżony o manipulacje kursów papierów wartościowych oraz o pranie brudnych pieniędzy. Dzięki współpracy z FBI, odbył 22-miesięczną karę pozbawienia wolności w więzieniu federalnym za „pump and dumpscheme”, który to spowodował straty inwestorów w wysokości 200 milionów dolarów. Belfort został zobowiązany do zwrotu 110 400 000 dolarów oszukanym nabywcom akcji. W więzieniu poznał Tommy’ego Chonga, który zachęcił Belforta do spisania swojej historii, a następnie upublicznienia jej.

Kara

Według prokuratorów federalnych, Belfort nie zdołał wywiązać się z obowiązku restytucji zawartego w umowie skazującej. Umowa zobowiązuje go do zapłaty kwoty równej 50% wysokości jego dochodów na poczet 1513 oszukanych klientów. Z 11 600 000 dolarów, które zostały zwrócone oszukanym osobom, 10 400 000 dolarów z tej kwoty było wynikiem sprzedaży zastawionych nieruchomości. Łącznie umowa opiewa na kwotę 110 000 000 dolarów. W październiku 2013 roku prokuratorzy federalni złożyli skargę, że Jordan Belfort w ciągu czterech lat zwrócił równowartość 243 000 dolarów, pomimo tego że z publikacji dwóch książek oraz sprzedaży praw do filmu otrzymał honorarium w wysokości 1 767 203 dolarów. Dodatkowo za prowadzenie wykładów motywacyjnych od 2007 roku otrzymał 24 000 dolarów. Obecnie, rząd nie sprawuje kontroli nad Belfortem za zaleganie z płatnościami, w celu utrzymania procesu negocjacji, jednakże wciąż nie ma jasności kiedy pełna kwota zaległości zostanie spłacona.

Życie osobiste

Belfort był ostatnim właścicielem luksusowego jachtu “Nadine” (nazwany imieniem jego drugiej żony, byłej angielskiej modelki) zbudowanego dla Coco Chanel w 1961 roku. W czerwcu 1996 roku jacht zatonął w pobliżu wschodnich wybrzeży Sardynii. Całą załogę i pasażerów statku uratowała włoska ekipa płetwonurków COMSUBIN. Belfort przyznał, że pomimo sprzeciwów kapitana, nalegał na żeglowanie podczas silnego wiatru co przyczyniło się do zatonięcia statku, gdy fale roztrzaskały dziób.

Od 2013 roku Jordan Belfort jest zaręczony z Anne Koppe i mieszka w Manhattan Beach w Kalifornii. Wspólnie prowadzą działalność w Hermos Beach w Kalifornii.