KOMENTARZ TYGODNIOWY 29.07.2019 – 02.08.2019

425

Liczba tygodnia 1,7

najniższy poziom rentowności 10 letnich amerykańskich obligacji skarbowych.

Cytat tygodnia

Powiem Ci jak stać się bogatym. Zamknij drzwi. Bądź przerażony gdy pozostali są chciwi. Bądź chciwy gdy inni są przerażeni. – Warren Buffet.

Obligacje

W minionym tygodniu najistotniejszym wydarzeniem na globalnych rynkach dłużnych, które kreowało nastroje inwestorów, było posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Obniżka stóp połączona z „jastrzębim” komentarzem prezesa Powella wprowadziła sporo zmienności na rynki obligacyjne. W ostateczności inwestorzy zareagowali pozytywie, a ceny obligacji ponownie powróciły do tendencji wzrostowej.

Akcje

Niewystarczająco gołębi wydźwięk posiedzenia FEDu zasiał niepokój wśród inwestorów a asertywna reakcja chińskiej administracji na zwiększenie zakresu ceł przez USA wywołała falę wyprzedaży na globalnych rynkach akcji. Inwestorzy obawiają się scenariusza pogłębienia globalnego spowolnienia w efekcie nie tylko eskalacji konfliktu USA Chiny, ale również wciągnięcia w konflikt Europy.

Surowce

Złoto w ostatnim tygodniu znalazła się na najwyższym poziomie od 2013 roku.

Waluty

Z zamiarem zniwelowania negatywnego wpływu zwiększenia ceł przez USA bank centralny Chin zdeprecjonował walutę powyżej poziomu 7 juanów za dolara. Jest to najniższy poziom notowań chińskiej waluty od 11 lat. Wojna walutowa stała się w ten sposób kluczowym elementem rozgrywki handlowej.