Halving Bitcoina (BTC): Co to jest? Kiedy? Sprawdź Wykres

Halving to jedna z najważniejszych cech najstarszej kryptowaluty. Wynalazca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, wykorzystał ten model podczas tworzenia tej niezwykłej wirtualnej waluty.

Interesujesz się kryptowalutami? Chcesz zainwestować w swoje pierwsze bitcoiny? W dalszej części artykułu podpowiemy ci jak to zrobić. Jeśli chcesz rozpocząć inwestowanie potrzebujesz wiedzy o tym czym jest halving bitcoina.

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat halvingu bitcoina, o jego historii, rozwoju i o tym jak wpływa górników kryptowalutowych.

Jak zacząć inwestowanie w bitcoin w 5 szybkich krokach

 1. Wybierz najlepszą ofertę: Binance.
 2. Załóż konto.
 3. Dokonaj pierwszej wpłaty.
 4. Znajdź Bitcoin na liście aktywów.
 5. Kup bezpośrednio lub wybierz dodatkowe opcje.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Najlepsze Giełdy Bitcoin 2024

Dlaczego w ogóle dochodzi do zmniejszenia się bitcoina o połowę?

Wciąż nie jest do końca jasne, dlaczego w ogóle dochodzi do zmniejszenia wartości BTC o połowę. Co dokładnie miała na myśli osoba lub grupa stojąca za Satoshi Nakamoto – tajemniczym pseudonimem twórcy bitcoina?

Dlaczego w ogóle dochodzi do zmniejszenia się bitcoina o połowę? Pewne jest tylko to, że co około cztery lata nagroda dla górników jest zmniejszana o połowę. Jak na razie możemy jedynie spekulować na temat przyczyn takiego stanu rzeczy.

Być może Satoshi Nakamoto liczył na to, że wysokie zyski z wydobycia mogą początkowo przyciągnąć do tego blockchaina wielu pracowitych górników. To oczywiście przyczyniłoby się do rozpowszechnienia sieci Bitcoin, co z kolei wpłynęłoby na wzrost cen tej cyfrowej waluty.

Celem wydarzenia halvingu jest zrównoważenie popytu i podaży. Zmniejszanie o połowę nagrody za nowe bloki odbywa się w regularnych, ale rozciągniętych w czasie okresach.

Być może Satoshi Nakamoto również zakładał, że bitcoin będzie zyskiwał na wartości przez cały okres swojego istnienia, więc wydobycie może pozostać lukratywne do samego końca.

Istnieją oczywiście głosy krytyczne wobec tej teorii. Czasami przeciwnicy Bitcoina krytykują ustalony już limit 21 milionów monet i zmniejszenie go o połowę.

Te czynniki zamieniłyby Bitcoin w rodzaj schematu Ponziego, w którym najwcześniejsze wejście na rynek przyniosłoby największe zyski.

Ale czy nie jest tak w przypadku wszystkich inwestycji? Ci, którzy kupują po niskiej cenie i sprzedają gdy kurs jest wysoki, zarabiają najwięcej.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Halving – czym jest? Na przykładzie Bitcoina

Halving – czym jest Bitcoin jest oparty na technologii blockchain. Sieć komputerów może tworzyć nowe BTC. System stojący za blockchainem wymaga, aby komputery w sieci weryfikowały transakcje między sobą podczas tworzenia bloku.

Jest to proces wydobywania, w którym uczestnicy sieci są nagradzani nowymi bitcoinami. Transakcje weryfikują użytkownicy w blokach, na każdy blok przypada odpowiedni podział zysku pomiędzy uczestników.

Halving jest powszechnie stosowanym modelem ekonomicznym w zarządzaniu kryptowalutami. Polega na tym, że zmienia się wysokość nagrody, jaką otrzymują bitcoinowi „górnicy”.

Moc obliczeniowa ich koparek zapewnia funkcjonowanie kryptowalutowej sieci. W momencie gdy ilość monet danej waluty osiągnie maksymalną ilość (ustaloną wcześniej  w protokole projektu), nagroda dla górników ulega zmniejszeniu.

W przypadku BTC jest zmniejszana o połowę. Wydarza się to mniej więcej co cztery lata i co 210.000 bloków. Ostatni halving bitcoina miał miejsce w zeszłym roku (maj 2020)

Historia halvingu bitcoina

Nagroda dla górników jest uzależniona od protokołu bitcoina.  Jej wartość zmniejsza się co 210.000 bloków bitcoina.

Historia halvingu bitcoina Przyjrzyjmy się jak to wyglądała historia halvingów bitcoina:

 • W 2009 nagroda wynosiła 50 bitcoinów na blok bitcoina. Choć trudno w to dziś uwierzyć, cena bitcoina wynosiła 0,063 USD!
 • Do pierwszego historycznego halvingu doszło w listopadzie 2012 r. – wartość nagrody dla górników spadła z 50 do 25 bitcoinów. Cena  bitcoina wynosiła wówczas  12,5 USD.
 • Do kolejnego zmniejszenia nagrody o połowę (z 25 do 12,5 bitcoinów) doszło cztery lata później w lipcu 2016 r. Bitcoin był wtedy wyceniany na 576 dolarów. A już rok później jego cena doszła do ponad 19 000 USD.
 • W maju 2020 roku miał miejsce kolejny (trzeci) halving. To spowodowało kolejne obniżenie nagrody za wydobywanie o połowę. Obecnie wynosi ona 6,25 bitcoinów na blok. Obecnie cena bitcoina wynosi 50.000 USD.
 • Kolejny halving, na który czekają inwestorzy nastąpi w 2024 roku.

Źródło dochodu dla górników się zmniejsza co 4 lata, z każdym halvingiem. Dokładnie po 210.000 wydobytych blokach bitcoina. Tak będzie, dopóki wszystkie bitcoiny nie zostaną wydobyte.

Z punktu widzenia obecnych wartości cenowych bitcoina, takie wzrosty i wahania cen mają oczywiście duże znaczenie finansowe. Nic więc dziwnego, że górnicy i traderzy odnoszą się do czteroletniego cyklu bitcoina. Jak pokazują dane historyczne, każdy kolejny halving był zapowiedzią hossy i poważnych wzrostów cen na rynku kryptowalut.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Bitcoin halving – co to jest i dlaczego ma znaczenie?

Bitcoin halving – co to jest i dlaczego ma znaczenie Jak wspomnieliśmy wcześniej, halvingi to zmniejszenie o połowę nagrody za wykopanie bitcoina. Górnicy kryptowalutowi otrzymują o połowę mniej bitcoinów za weryfikację transakcji. Będzie to trwało do momentu, gdy zostanie osiągnięta maksymalna podaż bitcoinów: 21 milionów.

W przypadku halvingów bitcoina z poprzednich lat miało to zazwyczaj zauważalny wpływ na wycenę kryptowalut. Podczas halvingów bitcoina w przeszłości, popyt zazwyczaj wzrastał jeszcze przed samym halvingiem, a zaraz po cena szybowała w górę.

Teraz możemy obserwować jak ostatnie przepołowienie BTC (18 maja 2020 roku) wpłynęło na cenę bitcoina. Do tamtego czasu zostało wydobytych 630 000 bloków.

Przeciętnie sieć potrzebuje dziesięciu minut na stworzenie bloku. Marża zysku spadła z 12,5 do 6,25 bitcoina. 18 maja cena bitcoina wynosiła 9.500 dolarów.

Od tamtej pory szybuje do góry, a w kwietniu 2021 osiągnęła swoje ATH 64.ooo USD.

Co się stanie gdy zostnie wydobyte 21 milionów bitcoinów?

Co się stanie gdy zostnie wydobyte 21 milionów bitcoinów W tym roku nie osiągniemy jeszcze granicy podaży bitcoina – 21 milionów. Ale wszyscy wiemy, że jest to limit ustalony przez twórcę dla wydobycia BTC.

Co się więc stanie, gdy ten limit zostanie osiągnięty poprzez wydobywanie nowych monet?

Po pierwsze, uczestnicy sieci nie będą już otrzymywać bitcoinów jako zysku za weryfikację transakcji. Będą mogli jednak otrzymać opłatę transakcyjną, która zostanie pobrana od zleceniodawców.

Jak na razie nie musimy się jednak martwić o to, co stanie się po wydobyciu ostatniego bitcoina. Ponieważ wydarzenie to leży w dalekiej przyszłości: będzie miało miejsce dopiero w roku 2140. Najpóźniej wtedy liczba bitcoinów będzie się zmniejszać.

Dlaczego tak jest?

Ponieważ bitcoiny będą gubione tu i tam w czeluściach internetu z powodu błędnych transakcji i podobnych incydentów. To sprawi, że bitcoin jeszcze bardziej będzie postrzegany jako „cyfrowe złoto” ze względu na swoją rzadkość.

Niektórzy spekulanci przewidują, że jego cena może sięgać już wtedy milionów dolarów.

Jak Halving Bitcoina wpłynie na górników?

Jak Halving Bitcoina wpłynie na górników BTC jest oparty na zdecentralizowanym publicznym blockchainie i jest walutą cyfrową. Bitcoin blockchain jest w zasadzie dużym, zdecentralizowanym rejestrem, w którym zapisywane są transakcje bitcoin.

Ponieważ BTC istnieje jako waluta cyfrowa, musi być zasilany przez stałą moc obliczeniową komputerów zwanych koparkami w sieci blockchain. Ze względu na sieć, każdy uczestnik sieci jest również określany jako węzeł (ang. node).

Jak więc przekonać wystarczającą liczbę górników do uczestnictwa w sieci Bitcoin i udostępnienia swojej mocy obliczeniowej? (Wielu uczestników jest pożądanych, ponieważ im więcej uczestników, tym bardziej zdecentralizowany i bezpieczny blockchain).

Właśnie dlatego, aby kryptowaluta bitcoin mogła istnieć potrzebuje górników. Są oni nagradzani BTC za swoją pracę, jest to tak zwany konsensus Proof of Work.

Dane transakcyjne są przechowywane w zaszyfrowanych blokach, które są połączone ze sobą łańcuchem bloków (stąd nazwa blockchain). Z każdym blokiem, mała ilość bitcoinów jest emitowana jako „nagroda za wydobycie”.

Wydajność sieci Bitcoin jest zakotwiczona w protokole Bitcoin i określa ile bitcoinów jest nowo wydawanych na każdy utworzony i zatwierdzony blok.

Początkowo wyższe nagrody przyciągnęły wystarczającą liczbę zainteresowanych górników, aby sieć stała się stabilna i bezpieczna. Stopniowo spowolniona produkcja zapewnia im również to, że bitcoin zarobiony na początku będzie nadal miał tendencję do wzrostu wartości.

Jak mogę zdobyć przewagę dzięki Halvingowi BTC? Zacznij handel CFD.

Znajomość czteroletniego cyklu bitcoina, który opiera się na kolejnych halvingach ma bezpośrednie przełożenie na nasze zyski. Wraz z każdym halvingiem rozpoczyna się hossa na rynku kryptowalut.

Jeśli chcesz zarobić na bitcoinie, to jest to dobry pomysł, aby pomyśleć o handlu zaraz przed i po halvingu. Można zrobić zapasy monet tuż przed halvingiem.

Możemy zaobserwować na wykresie BTC znaczne wzrosty ceny wkrótce po obniżeniu nagrody o połowę, a także przez wiele miesięcy po tym fakcie.

wykresie BTC Inną opcją jest rozpoczęcie handlu kontraktami CFD. W handlu CFD spekuluje się na ruchach cenowych waluty. W tym przypadku będzie to ruch cen waluty cyfrowej.

Tak więc bez inwestowania w bitcoin w sensie fizycznym, można po prostu wybrać kontrakty CFD. Tutaj, jako inwestor, możesz pracować z efektem dźwigni, który wyraźnie maksymalizuje potencjał zysku, ale również zwiększa ryzyko.

Warto jednak w tym momencie nie tylko spekulować na ruchy cenowe tuż przed i po halvingu, ale także celować w najbliższe kilka miesięcy.

W ten sposób masz możliwość skorzystania z obniżenia nagrody za wydobycie bitcoina o połowę.

Najlepsze giełdy Kryptowalut – gdzie kupić konrtakty CFD?

Chcesz kupić swoje pierwsze bitcoiny i nie wiesz gdzie zacząć? Spieszymy z pomocą.

Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych naszym zdaniem brokerów kryptowalut. Naszym zdaniem najlepszym z nich jest Binance.

Binance

binance coin logo

Binance jest jedną z największych giełd kryptowalut na świecie. Znajdziesz tu setki różnych kryptowalut, od popularnych jak bitcoin i ether do mniejszych tokenów ERC-20.

Cechuje ją największy wolumen transakcji na świecie, z dziesiątkami miliardów dolarów przepływających przez platformę każdego dnia​​.

Pod względem opłat, Binance wyróżnia się niskimi prowizjami (max 0,1%). Możesz je dodatkowo obniżyć, jeśli masz Binance Coin (BNB) lub handlujesz dużymi kwotami​​.

Zalety:

 • Największy wolumen transakcji w sektorze kryptowalut;
 • Rozbudowane funkcje bezpieczeństwa;
 • Niskie prowizje od transakcji;
 • Duży wybór kryptowalut – ponad 600 monet w ofercie;
 • Możliwość handlu kontraktami futures i opcjami;
 • Łatwa w obsłudze platforma.

Wady:

 • Wysokie prowizje od wpłat kartą debetową/kredytową.

Libertex: inwestuj w bitcoin łatwo i tanio

Libertex logotyp Kupuj kryptowaluty bez spreadów i wysokich opłat transakcyjnych. Giełda Libertex przekonuje niską prowizją i łatwą obsługą konta. Wysokość prowizji jest wyliczana od aktywności handlowej, zwykle wynosi od 0,3 do 0,5%.

Libertex to firma europejska jest regulowana przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC). Jest znana ze sponsorowania prestiżowych klubów piłkarskich Valencia CF i Tottenham Hotspurs. Ma ponad 2,1 miliona klientów na całym świecie.

Poznaj opinie o Libertex!

Zalety:

 • Kupuj BTC, ETH akcje, indexy i kontrakty CFD;
 • Notowania na żywo – śledź kurs kryptowaluty
 • Broker w pełni regulowany przez CySEC;
 • Od ponad dwudziestu lat na rynku;
 • Spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa;
 • Miliony użytkowników w 110 krajach.

Wady:

 • Mogą być naliczane dodatkowe opłaty za handel.

Jak Halving Bitcoina wpływa na rynki krypto? Co mówią eksperci?

Biały mężczyzna trzymający w dłoni monetę Bitcoin Niedobór podaży właściwie zawsze dobrze się kojarzy na rynku finansowym.

W końcu to właśnie rzadkość podaży nadaje wartość większości instrumentów finansowych.

Niedobór podaży bitcoinie, który już teraz jest dość silny.

Co więcej, bitcoin pokazał już podczas swoich ostatnich dwóch halvingów, że wraz ze zbliżaniem się do maksymalnej podaży BTC cena astronomicznie szybuje w górę.

Mimo to eksperci nie są zgodni co do tego, jak tegoroczny spadeki o połowę wpływają na cenę bitcoina – liczby mówią same za siebie. Bitcoin obecnie kosztuje około 60.000 dolarów.

Zmieniło się też całkiem sporo, jeśli chodzi o okoliczności zewnętrzne, których nie było np. w 2016 roku. W międzyczasie Bitcoin trafił do mainstreamu.

Nikt już tak naprawdę nie wyobraża sobie rynków finansowych bez bitcoina. W związku z ostatnim halvingiem pojawiło się znacznie więcej inwestorów niż podczas ostatnich dwóch wydarzeń.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy bitcoin był w stanie zwiększyć swoją wartość pomimo niewielkich korekt cen po drodze.

W związku z tym niektórzy eksperci kryptowalutowi również zgadzają się, że tym razem halving może katapultować Bitcoina na sam szczyt – już teraz jego ATH jest bardzo imponujące (64.000 USD).

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Halving bitcoin – Podsumowanie

Ostatnie zmniejszenie o połowę nagrody za każdy utworzony i zatwierdzonym i dodany do blockchainu Bitcoin nastąpi po utworzeniu 630 tysięcznego bloku.

Nagroda zmniejszyła się z 12,5 BTC na 6,25. Od tego momentu wartość BTC znacznie wzrosła. Niektórzy spekulanci przewidują, że do końca roku 2021 cena wzrośnie do 100.000 USD za jednego BTC.

Obecnie mamy tendencję wzrostową. Większość ekspertów jest nastawiona byczo – ale ostatecznie każdy musi sam zdecydować, czy postawić na rosnącą, czy spadającą cenę Bitcoina.

Poprzednie dwa halvingi bitcoina pokazały solidne wzrosty cen zarówno przed jak i po. Czy tak będzie i następnym razem w roku 2024? To się dopiero okaże, czas pokaże.

Jeśli chcesz szybko kupić bitcoin, najprostszym sposobem jest skorzystanie z darmowego konta na popularnej platformie handlowej Binance.

Naszym zdaniem to najlepsza platforma do handlu kryptowalutami. Możesz na niej handlować zarówno prawdziwym BTC jak i kontraktami CFD.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Q&A Najczęściej zadawane pytania

Co to jest Bitcoin Halving?

Co 210.000 bloków, zysk z wydobycia bitcoina zmniejsza się o połowę. Oznacza to, że wydobycie staje się o 50% mniej opłacalne. Zatem, aby wygenerować tę samą wartość, co przed zmniejszeniem o połowę, należy dostarczyć dwa razy więcej mocy obliczeniowej. Jednak dane historyczne pokazują, że halvingi są zapowiedzią wzrostów ceny BTC.

Czy muszę koniecznie posiadać portfel, aby handlować kryptowalutami?

Nie, możesz również handlować kryptowalutami również pośrednio. Na przykład za pomocą kontraktów CFD lub za pośrednictwem portfeli online udostępnianych bezpłatnie przez niektórych dostawców. Zobacz nasz ranking brokerów powyżej.

Która platforma jest najlepsza do handlu bitcoin?

My zdecydowanie polecamy brokera Binance. Umożliwia on zakup zarówno prawdziwych monet bitcoina jak i kontraktów CFD. Ta giełda jest w pełni licencjonowana.

Krzysztof swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i rozwijał latami. Handel na giełdzie pochłonął go w młodym wieku i szybko stał się jego sposobem na życie. Do jego głównych zainteresowań należy rynek kryptowalut. Jako jeden z pierwszych posiadaczy bitcoin w Polsce zna temat na wylot i chętnie dzieli się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.