mBank sesje przychodzące i wychodzące

1804

Jeśli chcesz dokonać przelewu w mBanku, warto wiedzieć, kiedy zostanie on zaksięgowany, a pieniądze dostarczone na konto odbiorcy. Podobnie działa to odwrotnie, gdy oczekujesz gotówki na swoim koncie i chcesz wiedzieć, kiedy możesz się jej spodziewać. W tym celu dobrze jest wiedzieć, kiedy odbywają się sesje i godziny przelewów w mbanku.

  • Sesje wychodzące to godziny, w których pieniądze są “wysyłane” z konta nadawcy.
  • Sesje przychodzące to godziny, po których pieniądze powinny być dostępne na koncie odbiorcy.

Różnice w czasie dostarczenia środków pieniężnych na rachunek są zależne od terminów międzybankowych sesji rozliczeniowych Elixir, które są prowadzone przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Każdy bank ma pełną swobodę w ustalaniu godzin otrzymywania i przekazywania przelewów do systemu Elixir. Międzybankowe sesje rozliczeniowe Elixir realizowane są w dni robocze.

Godziny sesji przelewów wychodzących z mBanku wraz z przelewami do ZUS

Numer sesjiGodzina
I sesja05:55
II sesja9:55
III sesja13:25

Godziny sesji przelewów przychodzących do mBanku

Numer sesjiGodzina
I sesja11:15
II sesja15:00
III sesja18:15

O której godzinie jest przelew w Mbanku?

Ogólnie rzecz biorąc, czas realizacji przelewu pomiędzy dwoma bankami zależy od czasu zaksięgowania przelewu w banku nadawcy i banku odbiorcy przelewu.

W przypadku mbanku czas rezerwacji przelewów zależy od pracy systemu ELIXIR. Jest to System Elektronicznej Izby Rozliczeniowej, który ma na celu usprawnienie procesu przekazywania środków pomiędzy poszczególnymi bankami. W ten sposób ELIXIR bezpośrednio wpływa na przelewy, które mają miejsce pomiędzy firmami, instytucjami i osobami fizycznymi. Dzięki systemowi ELIXIR przelewy realizowane są każdego dnia roboczego (od poniedziałku do piątku) w ramach trzech sesji rozliczeniowych. Jedynymi wyjątkami są dwa dni – 24 i 31 grudnia, czyli Wigilia i Sylwester. Wówczas sesje rozliczeniowe trwają tylko dwa dni – rano i południe. Nie ma sesji wieczornej.