Nastroje biznesowe w Belgii poprawiły się w marcu

616

W marcu belgijski wskaźnik nastrojów biznesowych wykazał znaczącą poprawę po tym, w poprzednich trzech miesiącach obserwowano spadek, wynika z oficjalnych danych. W przemyśle przetwórczym wskaźnik zaufania przedsiębiorców wzrósł do minus 3,1 pkt z minus 4,6 pkt w lutym. W sektorze usług biznesowych zaobserwowano poprawę do 5,3 pkt z 5,1 pkt. Handel również wykazał poprawę nastrojów, tutaj wskaźnik wzrósł do minus 5,9 pkt z minus 6,8 pkt. W sektorze budowlanym, gdzie w niedalekiej przyszłości spodziewany jest niewielki spadek popytu, klimat biznesowy się pogorszył. Nastroje firm budowlanych spadły do 5,2 pkt z 5,5 pkt w lutym. 

Chiny zamówiły od Airbus 300 samolotów na 35 mld dolarów

Chińska firma China Aviation Supplies Holding wydała zamówienie na zakup 300 samolotów od europejskiego producenta samolotów Airbus na łączną kwotę 35 mld dolarów. Zamówienie obejmowało 290 wąskokadłubowych samolotów typu A320 i 10 samolotów A320. Podpisanie umowy odbyło się w obecności prezydenta Francji Emmanuela Macrona podczas wizyty chińskiego prezydenta Xi Jinpinga do kraju. Airbus obliczył, że popyt Chin na nowe samoloty na najbliższe 20 lat wynosi około 7 tys. 400 jednostek. Udział tej liczby w globalnym popycie świata wynosi około 19%. Kapitalizacja Airbusa osiągnęła obecnie 89 mld euro, wzrastając o 36% od początku roku. 

Network International oraz MasterCard podpisały umowę o strategicznym partnerstwie

Systemy płatności – American MasterCard i Middle East Network International Holdings – ogłosiły strategiczne partnerstwo mające na celu przyspieszenie rozwoju płatności elektronicznych w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Spółki zawarły umowę i zgodziły się, że MasterCard zainwestuje 300 mln dolarów w akcje Network International, zostając głównym inwestorem podczas IPO. Planuje się, że pierwsza publiczna oferta Network International odbędzie się wkrótce na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych. Do tego czasu zostanie ponownie zarejestrowana jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Firma zamierza zakończyć zbieranie książki wniosków w kwietniu, po czym zostanie ogłoszona ostateczna cena IPO.

Liczba nowych budynków w USA spadła w lutym, silniej niż oczekiwano

W lutym rozpoczęto budowę 1 tysiąc domów w USA, czyli o 8,7% mniej niż w styczniu, kiedy ich wzrost wyniósł 11,7%. Jak donosi amerykański Departament Handlu, wskaźnik spadł w lutym w maksymalnym tempie od 8 miesięcy. Zgodnie z ocenami ekspertów, że liczba nowych budynków w lutym oczekiwała się na poziomie 1 milion. W zeszłym miesiącu wydano 1 mln 296 tys. pozwoleń na budowę. Jest to o 1,6% mniej niż w styczniu, kiedy wskaźnik spadł o 0,7%. Eksperci przewidywali mniejszy spadek – o 0,9%. Najszybsze tempo spadku od 4 lat wykazała budowa domów jednorodzinnych. Ich liczba spadła o 17%. Jednocześnie odnotowano wzrost o 17,8% budynków mieszkalnych. Eksperci podkreślają, że głównym powodem spadku popytu na nieruchomości mieszkalne w USA pozostaje brak podaży.

Zaufanie konsumentów w USA spadło w marcu wbrew prognozom

W marcu indeks zaufania konsumentów w USA, obliczony przez organizację badawczą Conference Board, wyniósł 124,1 pkt, spadając z 131,4 pkt w lutym. Ekonomiści oczekiwali, że indeks wzrośnie do 132,5 pkt. Amerykańscy konsumenci również pogorszyli swoje podejście do obecnej sytuacji finansowej. Odpowiedni wskaźnik spadł do 160,6 pkt z 172,8 pkt. Znaczny spadek – ze 103,8 pkt do 99,8 pkt – wykazał wskaźnik, który określa oczekiwania konsumentów na najbliższe 6 miesięcy. Poprawę warunków rynkowych w ciągu najbliższych 6 miesięcy spodziewa się jedynie 17,7% Amerykanów, podczas gdy w lutym ich udział wynosił 19,6%. W marcu zmniejszył się również odsetek obywateli USA, którzy oczekiwali wzrostu liczby miejsc pracy w najbliższym czasie o pół roku. Ich udział spadł do 16,4% z 19%. Jednocześnie 21% uczestników badania spodziewa się wzrostu płac w tym okresie, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 20,6%. 

Samsung ogłosił, że wyniki za pierwszy kwartał mogą okazać się gorsze niż oczekiwano

Południowokoreańska firma Samsung Electronics ostrzegła o niższych niż oczekiwano wynikach finansowych za pierwszy kwartał tego roku, spowodowanych osłabieniem sprzedaży, zwłaszcza układów pamięci i wyświetlaczy. Według raportu z 2018 roku dobra sprzedaż komponentów elektronicznych stanowiła 79% zysku operacyjnego, chociaż firma jest największym na świecie producentem smartfonów. Czołowi producenci układów pamięci zmniejszają sprzedaż na tle braku wyników w rozwiązywaniu sporów handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a także z powodu sygnałów spowolnienia wzrostu gospodarczego w Chinach. Powiadomienie Samsunga, że ​​prognozy wyników za pierwszy kwartał pogorszyły się, spowodowało spadek akcji o 0,55% we wtorek po spadku o 2,3% w poniedziałek.

Około 1,5 miliona pracowników w Wielkiej Brytanii może stracić pracę z powodu automatyzacji

W Wielkiej Brytanii około 1,5 miliona pracowników, z których większość to kobiety i pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin, mogą stracić pracę z powodu automatyzacji. Według The Guardian dane Narodowego Urzędu Statystycznego ONS wykazały, że w okresie od 2011 do 2017 roku z tego powodu liczba zmniejszyło kasjerów w supermarketach się o 25,3%. Niektórzy detaliści planują pójść za przykładem Amazon, który w zeszłym roku otworzył supermarket bez kasjerzy w Seattle. McDonald’s wprowadza system samoobsługowy w swoich restauracjach, zmniejszając liczbę pracowników za ladą. Automatyzacja jest również z powodzeniem wprowadzana do pracy w pralniach, warsztatach oponiarskich i rolnictwie. Tutaj, według ONS, zredukowano ponad 15% miejsc pracy. Agencja statystyczna poinformowała również, że w 2017 roku kobiety zajmowały 70,2% miejsc pracy wysokiego ryzyka.