Wzrost gospodarczy w strefie euro spowolnił w marcu

688

W marcu złożony indeks menedżerów ds. zakupów PMI w strefie euro, według wstępnych danych IHS Markit, spadł do 51,3 pkt z lutowego poziomu w 51,9 pkt. Spowolnienie wzrostu gospodarczego w strefie euro jest spowodowane głównie gwałtownym spadkiem w sektorze produkcyjnym w Niemczech. Indeks w sektorze przemysłowym wyniósł 47,6 pkt wobec 49,3 pkt w lutym, odnotowując spadek przez dwa miesiące z rzędu. Jednocześnie sektor usług wykazał nieznaczny spadek PMI – z 52,8 pkt do 52,7 pkt. Eksperci spodziewają się, że w drugim kwartale wzrost aktywności biznesowej nadal będzie spadać. Wstępne dane dla Niemiec wykazały spadek złożonego indeksu PMI do minimum w od prawie 9 lat o wartości 51,5 pkt wobec 52,8 pkt miesiąc wcześniej. Indeks w sektorze produkcyjnym wykazał rekordowy spadek do 44,7 pkt z 47,6 pkt. W sektorze usług odnotowano spadek do 54,9 pkt z 55,3 pkt. Wskaźnik złożony we Francji spadł do 48,7 pkt z 50,4 pkt.

Kraje OPEC+ odwołały kwietniowe spotkanie w Wiedniu

Kraje uczestniczące w porozumieniu OPEC+ w sprawie ograniczenia wydobycia ropy naftowej podjęły formalną decyzję o odwołaniu posiedzenia ministerialnego zaplanowanego na kwiecień w Wiedniu. Zostało to zgłoszone do Bloomberg przez delegatów OPEC, którzy chcieli zachować anonimowość. Według nich decyzja została podjęta na podstawie zalecenia ministerialnego komitetu, monitorującego OPEC+ w dniu 18 marca. Ministrowie zgodzili się, że warunki rynkowe raczej się nie zmienią w najbliższej przyszłości. Poinformowano, że komisja spotka się w Arabii Saudyjskiej w maju. Spotkania ministerialne OPEC i OPEC+ odbędą się w Wiedniu w czerwcu, gdzie zostanie rozpatrzona kwestia przedłużenia umowy OPEC + na drugą połowę 2019 roku.

Szef Banku Rezerw Federalnych w Chicago odnotowuje spowolnienie w amerykańskiej gospodarce, ale uważa recesję mało prawdopodobnym zjawiskiem

Szef Banku Rezerw Federalnych w Chicago, Charles Evans, w wywiadzie dla CNBC podczas Azjatyckiej Konferencji Inwestycyjnej Credit Suisse, skomentował obawy rynków finansowych dotyczących odwróconej krzywej dochodowości. Zaznaczył, że płaska krzywa dochodowości wskazuje na spowolnienie wzrostu gospodarczego. Szacuje, że amerykańska gospodarka spowolni wzrost do 2% w tym roku. Evans uważa, że ​​jest to dobre tempo wzrostu, co wskazuje na zachowanie stabilności gospodarki amerykańskiej. Dlatego prawdopodobieństwo recesji jest bardzo niskie i nie przekracza 25%. Jego zdaniem nie ma potrzeby martwić się presją inflacyjną, ponieważ rynek pracy i wydatki konsumpcyjne pozostają silne.

Qatar Airways przesunęła dostawę Boeinga 737 MAX

Linia lotnicza Qatar Airways postanowiła nie uzupełniać swojej floty samolotami Boeing 737 MAX w kwietniu tego roku, deklarując anulowanie planowanej dostawy przed ustaleniem przyczyn katastrofy liniowca w Etiopii. Jak wcześniej informowaliśmy, wiele linii lotniczych na całym świecie postanowiło zawiesić umowy na zakup samolotów Boeing 737 MAX, a niektóre nawet zaczęły rozważać możliwość nabycia samolotów pasażerskich od konkurentów Boeinga. Na przykład indonezyjska firma Lion Air ogłosiła zamiar wymiany wszystkich samolotów Boeing 747-400 w swojej flocie na Airbus 330-900NEO.

Citigroup podniosła prognozę średniej rocznej ceny Brent na 2019 rok

W marcowym przeglądzie Citigroup podniosła prognozę średniej rocznej ceny ropy Brent za bieżący rok z 64 do 70 dolarów za baryłkę, podał Bloomberg. Eksperci Citigroup spodziewają się, że w drugim kwartale ropa tego rodzaju będzie kosztować średnio 69 dolarów za baryłkę, w trzecim kwartale – 74 dolary, a w czwartym – 72 dolary amerykańskie za baryłkę. Prognoza na pierwszy kwartał 2020 roku również wzrosła z 62 do 65 dolarów za baryłkę. Nowe szacunki ekspertów opierają się na założeniu, że dostawy z Wenezueli, Iranu, Nigerii i Algierii będą nadal spadać w związku z dalszymi redukcjami zapasów handlowych surowców. 

Zaufanie niemieckich przedsiębiorców do gospodarki kraju wzrosło w marcu

Niemiecki wskaźnik zaufania przedsiębiorców do gospodarki kraju wyniósł w marcu 99,6 pkt, a w lutym wzrósł do 98,7 pkt, podał Instytut Ifo. Indeks wzrósł po raz pierwszy po sześciomiesięcznym spadku i okazał się lepszy od przewidywań ekspertów w 98,5 pkt. Stosunek niemieckich kręgów biznesowych do obecnej sytuacji poprawił się w marcu, odpowiedni wskaźnik wzrósł do 103,8 pkt z 103,4 pkt. Badanie kierowników niemieckich przedsiębiorstw również wykazało poprawę ich oczekiwań w najbliższych miesiącach do 95,6 pkt z 93,8 pkt. Zwiększenie wskaźnika zaufania zaobserwowano w budownictwie, handlu i usługach. Przemysł wytwórczy, na który niepewność Brexit ma szczególnie istotny wpływ, odnotował największy spadek zaufania. Tutaj indeks spadł do minimum od listopada 2012 roku.  (min max)

Inflacja cen producentów w Hiszpanii wzrosła w lutym po raz pierwszy od 5 miesięcy

W Hiszpanii w lutym odnotowano wzrost inflacji cen producentów po raz pierwszy od 5 miesięcy. Według statystyk INE ceny producentów wzrosły w ubiegłym roku o 1,9% w ujęciu rocznym. W styczniu i grudniu nastąpił wzrost o 1,7%. We wrześniu Hiszpania odnotowała maksymalny roczny wzrost cen producentów o 5,8%. Inflacja cen producentów, bez uwzględnienia kosztów nośników energii, wyniosła 0,1%, spowalniając z 0,3% w styczniu. Ceny nośników energii wzrosły o 5,8% w porównaniu z lutym 2018 roku. Koszt dóbr pośrednich spadł o 0,9%. Towary nietrwałe spadły o 1%. W porównaniu do stycznia ceny producentów w lutym wzrosły o 0,2%, po styczniowym wzroście w 0,1%. Cena minimalna i maksymalna