Niemcy zgodziły się pomóc Belgii w pokryciu deficytu energii elektrycznej

528

Operator belgijskich elektrowni jądrowych Engie-Electrabel powiedział, że obecnie w Belgii działają dwa z siedmiu reaktorów jądrowych. Zatrzymanie pracy generatorów związane jest z pogorszeniem stanu betonu w pomieszczeniech reaktorów oraz z przeciekiem w układzie chłodzenia. Belgijska minister energetyki Marie-Christine Margem powiedziała, że ​​tylko jeden z 7 reaktorów będzie obsługiwany w listopadzie. Wynika to z przeprowadzania prac remontowych i technicznych i może wymagać tymczasowej przerwy w dostawie prądu w okresie zimowym. Deficyt energii elektrycznej może wynieść 4 tysiące megawatów, podliczyli eksperci. Belgijskie Ministerstwo Energii poinformowało, że Niemcy zgodziły się dostarczać energię elektryczną na pokrycie deficytu. Podobne umowy mogą zostać zawarte z Francją i Holandią.

Sankcje Stanów Zjednoczonych zmusiły Volvo skończyć montowanie ciężarówek w Iranie

Przedstawiciel spółki Volvo Fredrik Ivarsson podał Reuters, że szwedzki producent samochodów, również jak szereg innych spółek europejskich, zmuszony jest do ponownego rozważenia swoich inwestycji w Iran ze względu na wprowadzone przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa sankcji wobec tego kraju po wyjściu Stanów Zjednoczonych z irańskiego porozumienia nuklearnego. Wcześniej szwedzki producent samochodów liczył, że na rynkach regionu Zatoki Perskiej i Afryki Północnej Iran stanie się dla niego głównym centrum eksportowym. Teraz Volvo przestaje montować ciężarówki w Iranie, ponieważ z powodu sankcji nie może dostawać zapłaty za dostarczane do Iranu części samochodowe.

Operator kablowy Comcast kupił 29,1% udziałów w kanale Sky TV

Amerykański operator telewizji kablowej Comcast ogłosił zakup 29,1-procentowego udziału w brytyjskim kanale telewizyjnym Sky po 17 funtów szterlinga 28 pensów na akcję, podał projekt finversia.ru. Amerykański operator zamierza kontynuować zakup akcji Sky po tej samej cenie, która się okazała najwyższą zaoferowaną podczas zakupu brytyjskiego kanału telewizyjnego na aukcji. Tak więc firma Ruperta Murdocha Fx, posiadająca 39% brytyjskiego kanału telewizyjnego, zaoferowała 15 funtów 67 pensów za papier Sky, ubiegając się o nabycie pozostałego 61% akcji. Przejęcie Sky szacuje się obecnie na 38 miiardów dolarów.

Eksperci Moody’s oczekują spadku ceny ropy do 60-65 dolarów za baryłkę w latach 2020-2022

Oficjalna prognoza międzynarodowej agencji ratingowej Moody’s Investors Service zakłada spadek cen ropy do 60-65 dolarów za baryłkę w latach 2020-2022, podczas gdy w 2018 roku przeciętna cena będzie wynosić 78 dolarów za baryłkę, w 2019 roku – 71 dolar za baryłkę. Ogłosił to Denis Pereverzentsev, wiceprezes i starszy ekspert kredytowy w Moody’s. Zwrócił uwagę, że OPEC i Departament Energii Stanów Zjednoczonych oczekują dalszego wzrostu popytu na ropę w 2019 roku, po wzroście do 1,5 mln baryłek dziennie w tym roku. Pereverzentsev powiedział również, że w 2019 roku rynek dostosuje się do spadku dostaw irańskiej ropy i pojawi się konieczność regulacji rynku ze strony OPEC, w przeciwnym razie podaż ponownie będzie wyższa od popytu.

Deutsche Bank zbadał potencjalną fuzję z UBS

Deutsche Bank na spotkaniu we wrześniu omówił dwa warianty potencjalnej fuzji z Commerzbankiem również jak i ze szwajcarskim bankiem UBS, chcąc zbadać potencjalny wpływ umowy z UBS. Jest to napisane przez niemiecką agencję Handelsblatt, powołującą się na źródła znane z tej sytuacji. Gazeta doniosła, że ​​udany dodatek do UBS w bankowości inwestycyjnej i zarządzaniu kapitałem sprawia, że ​​umowa ze szwajcarskim kredytodawcą jest bardziej opłacalna niż z Commerzbankiem. W przypadku fuzji z Commerzbankiem działalność banków będzie się pokrywać w wielu obszarach, co doprowadzi do wzrostu wydatków na restrukturyzację. Niemiecka agencja również poinformowała, że na wrześniowym spotkaniu w Deutsche Bank podkreślono, że w najbliższej przyszłości nie planuje się żadnej fuzji.

Ceny wynajmu nieruchomości w Stanach Zjednoczonych wzrosły w trzecim kwartale

Wynajem w Stanach Zjednoczonych zdrożał w trzecim kwartale, pomimo faktu, że liczba ofert od właścicieli, zwłaszcza w dużych miastach kraju, była wystarczająco duża, pisze giełda Wall Street Journal. Na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych obserwuje się nasilenie popytu na mieszkania ze względu na wzrost liczby miejsc pracy i średniej płacy, choć stopa rocznego czynszu wzrosła o 2,9%. Jednocześnie notuje się spadek popytu na domy, co wynika z reformy podatkowej. W trzecim kwartale nowe budownictwo zostało zredukowane o 23,9% w ujęciu rocznym. Liczba obiektów znajdujących się w toku budowy spadła do 50 tysięcy 475 domów.

Powiadomienie o zmianie dyrektora generalnego Daimler spowodowało spadek akcji niemieckiego producenta samochodów

Największa pod względem obrotów firma Daimler w Niemczech, produkująca samochody, ogłosiła odejście Dietera Zetsche ze stanowiska CEO po corocznym spotkaniu akcjonariuszy zaplanowanym na 22 maja 2019 roku. Rada Nadzorcza podjęła taką decyzję ze względu na trudności związane z transformacją branży motoryzacyjnej. Nowym CEO będzie 49-letni Ola Kallenius odpowiedzialny za badania naukowe i projekty eksperymentalno-konstruktorskie. Kandydatura Zetsche zostanie przedstawiona akcjonariuszom do zatwierdzenia na stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej Daimler w 2021 roku. Te informacje doprowadziły do ​​tego, że akcje Daimler spadły o 1,4%.