BitMEX – Przewodnik dla początkujących po giełdzie krypto

2291

Założona przez HDR Global Trading Limited (która z kolei została założona przez byłych bankierów Arthura Hayesa, Samuela Reeda i Ben Delo) w 2014 roku, BitMEX jest platformą handlową działającą na całym świecie.

Gieła BitMEX (Bitcoin Mercantile Exchange) jest jedną z największych obecnie działających platform transakcyjnych Bitcoin, z dziennym wolumenem handlowym ponad 35 000 BTC i ponad 540 000 dostępami miesięcznie oraz historią handlową Bitcoinów o wartości ponad 34 miliardów USD.

W przeciwieństwie do wielu innych giełd handlowych, BitMEX przyjmuje depozyty tylko za pośrednictwem Bitcoin, które można następnie wykorzystać do zakupu różnych innych kryptowalut. BitMEX specjalizuje się w skomplikowanych operacjach finansowych, takich jak handel depozytami zabezpieczającymi, który polega na dźwigni finansowej. Podobnie jak wiele giełd, które działają za pośrednictwem kryptowalut, BitMEX jest obecnie nieuregulowany w żadnej jurysdykcji.

Jak zarejestrować się w BitMEX

Aby utworzyć konto w BitMEX, użytkownicy muszą najpierw zarejestrować się na stronie internetowej. Rejestracja wymaga tylko adresu e-mail, adres e-mail musi być prawdziwy, ponieważ użytkownicy otrzymają wiadomość e-mail z potwierdzeniem rejestracji w celu weryfikacji konta. Po zarejestrowaniu użytkowników nie ma żadnych limitów handlowych. Aby się zarejestrować, handlowcy muszą mieć ukończone 18 lat.

Należy jednak zauważyć, że BitMEX nie akceptuje żadnych handlowców z siedzibą w USA i użyje kontroli IP, aby sprawdzić, czy użytkownicy nie są w USA. Chociaż niektórzy użytkownicy z USA ominęli to za pomocą VPN, nie zaleca się, aby osoby z USA rejestrowały się w usłudze BitMEX, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że dostępne są alternatywne wymiany w celu obsługi klientów w USA, którzy działają w ramach prawnych USA.

Jak korzystać z giełdy BitMEX

BitMEX pozwala użytkownikom handlować kryptowalutami w stosunku do wielu walut fiducjarnych, mianowicie dolara amerykańskiego, jena japońskiego i chińskiego juana. BitMEX pozwala użytkownikom handlować wieloma różnymi kryptowalutami, a mianowicie Bitcoin, Bitcoin Cash, Dash, Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin, Monero, Ripple, Tezos i Zcash.

Platforma handlowa na BitMEX jest bardzo intuicyjna i łatwa w obsłudze dla osób znających podobne rynki. Jednak nie jest to dla początkujących. Interfejs wygląda nieco przestarzale w porównaniu do nowszych giełd, takich jak Binance i Kucoin.

Po zarejestrowaniu się na platformie użytkownicy powinni kliknąć opcję Handel, a wszystkie instrumenty handlowe zostaną wyświetlone poniżej.

Kliknięcie konkretnego instrumentu powoduje otwarcie portfela zamówień, ostatnich transakcji i dokumentu zamówienia po lewej stronie. Księga zamówień zawiera trzy kolumny – wartość oferty dla zasobu bazowego, ilość zamówienia oraz całkowitą wartość USD wszystkich zamówień, zarówno krótkich, jak i długich.

Widżety na platformie transakcyjnej można zmieniać zgodnie z preferencjami użytkownika, umożliwiając użytkownikom pełną kontrolę nad wyświetlanymi informacjami. Ma również wbudowaną funkcję, która umożliwia tworzenie wykresów TradingView. To oferuje szeroki zakres narzędzi do tworzenia wykresów i jest uważane za ulepszenie wielu ofert dostępnych od wielu konkurentów.

Po dokonaniu transakcji wszystkie zlecenia można łatwo wyświetlić w interfejsie platformy transakcyjnej. Istnieją zakładki, w których użytkownicy mogą wybrać swoje aktywne zamówienia, zobaczyć zatrzymania, które są na miejscu, sprawdzić zrealizowane zamówienia (całkowite lub częściowe) i historię handlu. Na zakładkach Aktywne zamówienia i zlecenia handlowcy mogą anulować każde zamówienie, klikając przycisk „Anuluj”. Użytkownicy widzą również wszystkie aktualnie otwarte pozycje, z analizą, czy jest ona czarna czy czerwona.

BitMEX stosuje metodę zwaną automatyczną delewarowaniem, której używa BitMEX, aby zapewnić możliwość zamknięcia pozycji nawet na niestabilnym rynku. Automatyczne zmniejszanie zadłużenia oznacza, że ​​jeżeli pozycja zbankrutuje bez dostępnej płynności, dodatnia strona pozycji opóźnia, pod względem rentowności i dźwigni, najwyższą pozycję lewarowaną jako pierwszą w kolejce. Handlowcy są zawsze pokazywani w miejscu, w którym znajdują się w kolejce automatycznego zmniejszania zadłużenia, jeśli jest to konieczne.

Chociaż platforma BitMEX jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych, ma tylko aplikację na Androida (która nie jest oficjalna). Obecnie nie jest dostępna żadna aplikacja na iOS. Jednak zaleca się, aby użytkownicy używali go na pulpicie, jeśli to możliwe.

BitMEX oferuje różne typy zleceń dla użytkowników:

  • Limit (zamówienie jest realizowane, jeśli podana cena zostanie osiągnięta);
  • Zlecenie rynkowe (zlecenie jest realizowane po bieżącej cenie rynkowej);
  • Zlecenie Stop Limit (podobnie jak zlecenie Stop, ale pozwala użytkownikom ustawić cenę Zlecenia po uruchomieniu Ceny Stop);
  • Zatrzymaj zlecenie rynkowe (jest to zlecenie zatrzymania, które nie wchodzi do księgi zleceń, pozostaje niewidoczne, dopóki rynek nie osiągnie wyzwalacza);
  • Trailing Stop Order (jest podobny do zlecenia Stop Market, ale tutaj użytkownicy ustawiają wartość końcową używaną do złożenia zlecenia Market);
  • Złóż zlecenie z limitem zysku (można go użyć, podobnie jak zlecenie stop, do ustalenia ceny docelowej pozycji. W tym przypadku chodzi raczej o uzyskiwanie zysków, a nie ograniczanie strat);
  • Weź zlecenie rynkowe zysku (taki sam jak poprzedni typ, ale w tym przypadku zlecenie uruchomione będzie zleceniem rynkowym, a nie ograniczonym)

Giełda oferuje handel marżą we wszystkich kryptowalutach wyświetlanych na stronie internetowej. Oferuje także handel kontraktami futures i pochodnymi – swapami.

Kontrakty terminowe i swapy

Kontrakt futures to umowa kupna lub sprzedaży danego składnika aktywów w przyszłości po określonej cenie. W BitMEX użytkownicy mogą zwiększyć do 100x w przypadku niektórych umów.

Wieczyste swapy są podobne do kontraktów futures, z tym wyjątkiem, że nie ma dla nich daty wygaśnięcia ani rozliczenia. Ponadto handlują w pobliżu bazowej ceny referencyjnej, w przeciwieństwie do kontraktów futures, które mogą znacznie odbiegać od ceny indeksowej.

BitMEX oferuje również kontrakty na serie binarne, które są oparte na prognozach, które mogą zostać rozliczone tylko na poziomie 0 lub 100. Zasadniczo kontrakty na serie binarne są bardziej skomplikowanym sposobem na obstawianie danego zdarzenia.

Jedyny obecnie dostępny instrument bukmacherski z serii binarnych jest powiązany z kolejnym blokiem 1 MB na blockchainie Bitcoin. Kontrakty na serie binarne są przedmiotem obrotu bez dźwigni finansowej, 0% opłaty twórczej, 0,25% opłaty przyjmującej i 0,25% opłaty rozliczeniowej.

Dźwignia Bitmex

BitMEX pozwala traderom wykorzystać swoją pozycję na platformie. Dźwignia finansowa to zdolność do składania zamówień, które są większe niż istniejące saldo użytkowników. Może to prowadzić do wyższego zysku w porównaniu z zamówieniem z saldem portfela. Handel w takich warunkach nazywa się „handlowaniem marżą”.

Istnieją dwa rodzaje handlu marżami: izolowany i cross-margin. Ten pierwszy pozwala użytkownikowi wybrać ilość pieniędzy w portfelu, która powinna zostać wykorzystana do utrzymania pozycji po złożeniu zamówienia. Jednak ta ostatnia stanowi, że wszystkie pieniądze z portfela użytkownika można wykorzystać do utrzymania ich pozycji, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Platforma BitMEX pozwala użytkownikom ustawić poziom dźwigni za pomocą suwaka dźwigni. Maksymalna dźwignia 1: 100 jest dostępna (na Bitcoin i Bitcoin Cash). Jest to dość wysoki poziom dźwigni dla kryptowalut, przy czym średnia oferowana przez inne giełdy rzadko przekracza 1:20.

Opłaty w BitMEX

W tradycyjnym handlu futures BitMEX ma prosty harmonogram opłat. Jak zauważono, pod względem oferowanej dźwigni, BitMEX oferuje dźwignię do 100%, przy czym kwota rabatu zależy od produktu.

Należy jednak zauważyć, że obrót przy najwyższych dźwigniach finansowych jest wyrafinowany i przeznaczony dla profesjonalnych inwestorów, którzy znają się na spekulacjach. Opłaty i dźwignia są następujące:

BitcoinBitcoin CashEthereumDashEth. Classic
TickerXBTBCHETHDASHETC
Initial Margin1%1%2%5%5%
Maintenance0.5%0.5%1%2.5%2.5%
Maker Fee-.025%-.025%-.025%-.025%-.025%
Taker Fee.075%.075%.075%.075%.075%
Settlement Fee.05%.05%.05%.05%.05%
LeverageX100X100X50X20X20
LitecoinMoneroRippleTezosZcash
TickerLTCXMRXRPXTZZEC
Initial Margin3%4%5%50%20%
Maintenance1.5%2%2.5%25%10%
Maker Fee-.025%-.025%-.025%00
Taker Fee.075%.075%.075%.25%.25%
Settlement Fee.05%.05%.05%.25%.25%
LeverageX33.33X25X20X2X5

Istnieją jednak dodatkowe opłaty za zamówienia ukryte / lodowe. Ukryte zamówienie płaci opłatę odbiorcy, dopóki cała ukryta ilość nie zostanie całkowicie wykonana. Następnie zamówienie stanie się normalne, a użytkownik otrzyma rabat twórcy za niezapisaną kwotę.

Wpłaty i wypłaty

BitMEX nie pobiera opłat za wpłaty i wypłaty. Jednak przy wypłacaniu Bitcoin minimalna opłata sieciowa zależy od obciążenia blockchain. Jedynymi kosztami są zatem koszty banków lub sieci kryptowalut.

Jak wspomniano wcześniej, BitMEX akceptuje tylko depozyty w Bitcoinach, dlatego Bitcoin służy jako zabezpieczenie kontraktów handlowych, niezależnie od tego, czy transakcja dotyczy Bitcoin, czy nie.

Minimalny depozyt wynosi 0,001 BTC. Nie ma ograniczeń dotyczących wypłat, ale wypłaty mogą odbywać się tylko w Bitcoinach. Aby dokonać wypłaty, wystarczy, że użytkownicy wpłacą kwotę do wypłaty i adres portfela, aby dokończyć przelew.

Depozyty mogą być dokonywane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, ale wypłaty są przetwarzane ręcznie raz za razem raz dziennie. Ręcznie przetwarzane wypłaty mają na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa środków użytkowników poprzez zapewnienie dodatkowego czasu (i powiadomienia e-mail) na anulowanie wszelkich fałszywych wniosków o wypłatę, a także omijanie korzystania z automatycznych systemów i gorących portfeli, które mogą być bardziej narażone na kompromisy .

Obsługiwane waluty

BitMEX działa jako giełda krypto do wymiany kryptowalut i wykorzystuje strukturę Bitcoin-in / Bitcoin-out. W związku z tym użytkownicy platformy nie mogą obecnie używać walut fiducjalnych do jakichkolwiek płatności lub przelewów, jednak zaletą tego jest brak ograniczeń w handlu, a giełda obejmuje pary handlowe powiązane z dolarem amerykańskim (XBT), jenem japońskim ( XBJ) i chińskiego juana (XBC).

BitMEX obsługuje następujące kryptowaluty:

Jak bezpieczna jest platforma?

Jak wspomniano wcześniej, BitMEX jest uważany za bezpieczną giełdę i zawiera szereg protokołów bezpieczeństwa, które stają się standardem wśród wiodących giełd sektora. Oprócz korzystania z bezpieczeństwa w chmurze Amazon Web Services, dostęp do wszystkich systemów giełdy można uzyskać tylko po przejściu przez wiele form uwierzytelnienia, a poszczególne systemy mogą komunikować się ze sobą wyłącznie za pośrednictwem zatwierdzonych i monitorowanych kanałów.

Komunikacja jest dodatkowo zabezpieczona, ponieważ wymiana zapewnia opcjonalne szyfrowanie PGP dla wszystkich zautomatyzowanych wiadomości e-mail, a użytkownicy mogą wstawić swój klucz publiczny PGP do formularza na swoich kontach.

Po skonfigurowaniu BitMEX szyfruje i podpisuje wszystkie zautomatyzowane wiadomości e-mail wysłane przez Ciebie lub na Twoje konto za pomocą adresu e-mail [email protected]. Użytkownicy mogą również inicjować bezpieczne rozmowy z zespołem pomocy technicznej, używając adresu e-mail i klucza publicznego w dziale Kontakt techniczny, a zespół udostępnił klucz PGP zautomatyzowanego systemu do weryfikacji w dziale bezpieczeństwa.

Mechanizm transakcyjny platformy jest napisany w kdb +, bazie danych i zestawie narzędzi używanych przez wiodące instytucje finansowe w aplikacjach transakcyjnych o wysokiej częstotliwości, a szybkość i niezawodność silnika służy również do przeprowadzenia pełnej kontroli ryzyka po każdym złożeniu zamówienia, handlu, rozliczeniu , wpłaty i wypłaty.

Wszystkie konta w systemie muszą konsekwentnie sumować się do zera, a jeśli tak się nie stanie, handel na platformie zostanie natychmiast wstrzymany dla wszystkich użytkowników.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo portfela, BitMEX korzysta z multisignaturowego schematu wpłat i wypłat, a wszystkie adresy wymiany są domyślnie multisignature, a cała pamięć jest utrzymywana w trybie offline. Klucze prywatne nie są przechowywane na żadnych serwerach w chmurze, a większość środków jest używana do przechowywania w chłodniach.

Ponadto wszystkie adresy depozytów wysyłane przez system BitMEX są weryfikowane przez zewnętrzną usługę, która zapewnia, że ​​zawierają klucze kontrolowane przez założycieli, aw przypadku różnic między kluczami publicznymi, system jest natychmiast zamykany i handel zostaje zatrzymany. Praktyki bezpieczeństwa giełdy pokazują również, że każda wypłata jest sprawdzana ręcznie przez co najmniej dwóch pracowników przed wysłaniem.

Obsługa klienta BitMEX

Platforma handlowa ma całodobową obsługę wielu kanałów, w tym poczty elektronicznej, systemów biletowych i mediów społecznościowych. Typowy czas reakcji zespołu obsługi klienta wynosi około godziny, a opinie na temat obsługi klienta ogólnie sugerują, że odpowiedzi działu obsługi klienta są pomocne i nie ograniczają się do odpowiedzi automatycznych.