Pokerzysta i Goldman Sachs

650

Historia opisana w tym tygodniu przez Bloomberga byłaby świetną kontynuacją filmu Ocean 11: Grek z siecią restauracji na Manhattanie, syn członka zarządu farmaceutycznego, pokerzysta zajmujący się instrumentami finansowymi z Monako, wiceprezes Goldman Sachs i para kochanków z banku inwestycyjnego w Londynie, który nazywał siebie Pops and Popsy. Wszyscy zostali oskarżeni przez amerykańskich prokuratorów o udział w międzynarodowym handlu poufnymi informacjami, który miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii w ostatnich latach, generując dziesiątki milionów dolarów nielegalnych zysków.

Chociaż mówimy o kilku niezależnych sprawach po dwóch stronach Atlantyku, pokazują one, jak stosunkowo łatwo nielegalnie zarobić dużo pieniędzy na rynkach finansowych.

Komórki jednorazowe i kontrakty CFD miały pomóc ukryć nielegalne działania grupy

Jak dotąd śledczy nie byli w stanie ustalić, kto był naczelnym dowódcą całego przedsięwzięcia. Szwajcarski przedsiębiorca pojawia się w dokumentach sądowych, ale jego dane nie zostały ujawnione. Grupa przestępcza generowała duże zyski, a koszty jej działania były znaczne, jednak fundamenty całego przedsięwzięcia okazały się stosunkowo nieskomplikowane.

Wszystko zaczęło się od pracowników banków inwestycyjnych, którzy ze względu na swoją pracę otrzymali poufne informacje o nadchodzących fuzjach i przejęciach. Informacje zostały przekazane pośrednikom, którzy przekazali je handlowcom. Według US SEC pracownicy banku w zamian otrzymywali gotówkę, luksusowe wakacje, drogie zegarki i inne świadczenia.

W rezultacie grupa uzyskała dostęp do co najmniej tuzina poufnych informacji, komunikując się podczas osobistych spotkań lub używając telefonów z nagrywarką, aby zmniejszyć ryzyko zasłonięcia. Aby jeszcze lepiej ukryć nielegalną praktykę, używali nielegalnych instrumentów pochodnych w USA do kontraktów walutowych (CFD).

Grupa stosowała kontrakty CFD na akcje Onyx Pharmaceuticals, Omnicare Inc. i wielu innych spółek. Dzięki informacjom o potencjalnych fuzjach i przejęciach w pełni wykorzystał możliwości dźwigni finansowej, aby zmaksymalizować swoje zyski.

Uczestnicy tej nielegalnej praktyki okazali się na tyle bezczelni, aby informować duże media finansowe, w tym Bloomberg News, o planowanych fuzjach i przejęciach, mając nadzieję, że spowodowałoby to gwałtowne skoki akcji spowodowane reakcją algorytmów i inwestorów na najnowsze raporty.

Grecki restaurator prowadzący określoną grupę oszustów

Do grupy, która mogła zostać obsadą nowej części Ocean 11, należy także Geroge Nikas, grecki restaurator, który miał przeprowadzać większość transakcji za pośrednictwem kontraktów CFD. 54-latek zarządza przedsiębiorstwami w Europie i USA, w tym grecką siecią fast foodów w Nowym Jorku o nazwie GRK Fresh. Miał uzyskać poufne informacje od wiceprezydenta Goldman Sachs, Bryana Cohena.

Oprócz 33-letniego nowojorczyka Nikas korzystał również z usług innego informatora, którym był Telemaque Lavidas, 38-letni Grek, który miał ojca w zarządzie Ariad Pharmaceuticals Inc., pozwolił Nikasowi miliony dolarów na informacje o planach firmy na przyszłość.

Inny przedstawiciel grupy, 52-letni gracz w pokera i inwestor Joseph El-Khouri, został zatrzymany przez brytyjską policję w poniedziałek. Miał wykorzystać poufne informacje uzyskane od dwóch londyńskich bankierów, 35-letniego Benjamina Taylora pracującego dla Moelis & Co oraz od 32-letniej Dariny Windsor, która reprezentowała Centerview Partners LLC. Dwoje kochanków wynajęło razem mieszkanie i zwróciło się do Popsa i Popsy’ego w poufnych wiadomościach. Na przykład w październiku 2012 r. Windsor wysłał do Taylora wiadomość zatytułowaną: „Pewnego razu Pops szukał w lesie trufli …” – pomimo neutralnego tytułu treść miała zawierać informacje, które pozwoliłyby na zyski pozycje rynkowe. W zamian za ich pomoc para londyńczyków miała otrzymać co najmniej 1 milion USD w gotówce.

Taylor zgłosił w sumie 16 transakcji dotyczących amerykańskich akcji, które zostały następnie pozyskane przez sieć handlowców z Londynu i Szwajcarii.