Jak grać w pokera

2003

Jak grać w pokera

Ten artykuł poświęcony jest podstawom gry w pokera online. Jeśli jesteś nowicjuszem pragnącym dokładniej zgłębić ten temat, polecamy Ci przestudiowanie naszego kursu podstawowego, a po opanowaniu materiału sprawdzenie swojej wiedzy w quizie kończącym kurs. Pozwoli Ci to opanować najważniejsze wiadomości na temat gry. Istnieje wiele odmian pokera, ale w naszym artykule skupimy się na wariancie No Limit Texas Hold’em.

Każde rozdanie pokerowe rozpoczyna się od wpłacenia obowiązkowych zakładów „w ciemno” przez dwóch graczy siedzących na lewo od symbolicznego rozdającego. Zakłady te nazywamy „małą ciemną” i „dużą ciemną”. Ich celem jest zawiązanie licytacji, czyli zmotywowanie uczestników do stawiania, gdyż od początku w puli są już jakieś żetony do wygrania. Bez nich gracze licytowaliby tylko ze świetnymi kartami.

Tutaj przeczytasz więcej o pokerze na pieniądze.

Nawet posiadając bardzo dobre karty (tzw. ręce startowe), gracze powinni zawsze obserwować sytuację i zagrania przeciwników, gdyż ich decyzje mogą wiele powiedzieć na temat posiadanych przez nich kart. Jednak przede wszystkim kluczem do sukcesu jest dobre opanowanie zasad gry.

Gdy nadejdzie Twoja kolej ruchu, będziesz mieć do wyboru następujące zagrania:

Czekanie. Jeśli nikt przed Tobą nie postawił, możesz zaczekać. Oznacza to, że nie musisz wkładać żetonów do puli, pozostając w grze. Ruch przechodzi wtedy do następnej osoby na lewo.
Postawienie zakładu. Jeśli nikt przed Tobą nie postawił, Ty możesz to zrobić pierwszy. Polega to na włożeniu pewnej liczby żetonów do puli, co sprawia, że kolejne osoby, chcąc pozostać w grze, muszą co najmniej wyrównać Twój zakład.
Spasowanie. Jeśli ktoś już przed Tobą postawił, a Ty nie chcesz więcej inwestować w swoje karty, możesz spasować, czyli zrzucić karty. W ten sposób wycofujesz się z rozdania i walki o pulę.
Sprawdzenie. Jeśli ktoś już przed Tobą postawił, a Ty chcesz kontynuować grę w danym rozdaniu, możesz sprawdzić zakład poprzednika. Oznacza to wyrównanie jego zakładu, czyli wpłacenie do puli takiej samej kwoty.
Przebicie (lub podbicie). Jeśli ktoś już przed Tobą postawił, a Twoje karty są mocne, warto go przebić, czyli postawić jeszcze więcej, wywierając nacisk na przeciwników.

Gdy opanujesz już licytację i przebieg rozdania, zapoznaj się z widoczną poniżej tabelą, prezentującą Twoje szanse na wygraną (odds) na kolejnych etapach rozdania przy określonej liczbie kart, które poprawiają Twój układ (outs). Z czasem postaraj się zapamiętać kluczowe liczby!

Zastanawiasz się nad uczestnictwem w rozgrywce? Chciałbyś sprawdzić, czy to bezpieczne? Dowiedz się więcej o legalnym pokerze w Polsce.

WYKAZ SZANS

Outs Szanse od flopa do turna Szanse od flopa do rivera Przykład
1 45:1 22:1 Niższy set vs. wyższy set
2 22:1 11:1 Niższa para vs. wyższa para
3 15:1 7:1 1 karta wyższa od kart na stole (overcard)
4 10:1 5:1 Ciąg do strita przez środek
5 8:1 4:1 Środkowa para vs. wyższa para
6 7:1 3:1 2 overcards
7 6:1 2,5:1 Ciąg do strita przez środek z overcard
8 5:1 2:1 Ciąg do strita na dwie strony
9 4:1 2:1 Ciąg do koloru
10 4:1 1,6:1 Ciąg do strita przez środek i 2 overcards
11 3:1 1.4:1
12 3:1 1.2:1 Ciąg przez środek i ciąg do koloru
13 2.5:1 1.1:1
14 2.4:1 1:1 Ciąg do strita i 2 overcards
15 2:1 1:1 Ciąg do koloru i 2 overcards