Jak grać w pokera

1210

Jak grać w pokera

Ten artykuł poświęcony jest podstawom gry w pokera. Jeśli jesteś nowicjuszem pragnącym dokładniej zgłębić ten temat, polecamy Ci przestudiowanie naszego kursu podstawowego, a po opanowaniu materiału sprawdzenie swojej wiedzy w quizie kończącym kurs. Pozwoli Ci to opanować najważniejsze wiadomości na temat gry. Istnieje wiele odmian pokera, ale w naszym artykule skupimy się na wariancie No Limit Texas Hold’em.

Każde rozdanie pokerowe rozpoczyna się od wpłacenia obowiązkowych zakładów “w ciemno” przez dwóch graczy siedzących na lewo od symbolicznego rozdającego. Zakłady te nazywamy “małą ciemną” i “dużą ciemną”. Ich celem jest zawiązanie licytacji, czyli zmotywowanie uczestników do stawiania, gdyż od początku w puli są już jakieś żetony do wygrania. Bez nich gracze licytowaliby tylko ze świetnymi kartami. Zobacz: Układy kart w pokerze.

Nawet posiadając bardzo dobre karty (tzw. ręce startowe), gracze powinni zawsze obserwować sytuację i zagrania przeciwników, gdyż ich decyzje mogą wiele powiedzieć na temat posiadanych przez nich kart. Jednak przede wszystkim kluczem do sukcesu jest dobre opanowanie zasad gry.

Gdy nadejdzie Twoja kolej ruchu, będziesz mieć do wyboru następujące zagrania:

Czekanie. Jeśli nikt przed Tobą nie postawił, możesz zaczekać. Oznacza to, że nie musisz wkładać żetonów do puli, pozostając w grze. Ruch przechodzi wtedy do następnej osoby na lewo.
Postawienie zakładu. Jeśli nikt przed Tobą nie postawił, Ty możesz to zrobić pierwszy. Polega to na włożeniu pewnej liczby żetonów do puli, co sprawia, że kolejne osoby, chcąc pozostać w grze, muszą co najmniej wyrównać Twój zakład.
Spasowanie. Jeśli ktoś już przed Tobą postawił, a Ty nie chcesz więcej inwestować w swoje karty, możesz spasować, czyli zrzucić karty. W ten sposób wycofujesz się z rozdania i walki o pulę.
Sprawdzenie. Jeśli ktoś już przed Tobą postawił, a Ty chcesz kontynuować grę w danym rozdaniu, możesz sprawdzić zakład poprzednika. Oznacza to wyrównanie jego zakładu, czyli wpłacenie do puli takiej samej kwoty.
Przebicie (lub podbicie). Jeśli ktoś już przed Tobą postawił, a Twoje karty są mocne, warto go przebić, czyli postawić jeszcze więcej, wywierając nacisk na przeciwników.

Gdy opanujesz już licytację i przebieg rozdania, zapoznaj się z widoczną poniżej tabelą, prezentującą Twoje szanse na wygraną (odds) na kolejnych etapach rozdania przy określonej liczbie kart, które poprawiają Twój układ (outs). Z czasem postaraj się zapamiętać kluczowe liczby!

WYKAZ SZANS

OutsSzanse od flopa do turnaSzanse od flopa do riveraPrzykład
145:122:1Niższy set vs. wyższy set
222:111:1Niższa para vs. wyższa para
315:17:11 karta wyższa od kart na stole (overcard)
410:15:1Ciąg do strita przez środek
58:14:1Środkowa para vs. wyższa para
67:13:12 overcards
76:12,5:1Ciąg do strita przez środek z overcard
85:12:1Ciąg do strita na dwie strony
94:12:1Ciąg do koloru
104:11,6:1Ciąg do strita przez środek i 2 overcards
113:11.4:1
123:11.2:1Ciąg przez środek i ciąg do koloru
132.5:11.1:1
142.4:11:1Ciąg do strita i 2 overcards
152:11:1Ciąg do koloru i 2 overcards