Powszechny Zakład Ubezpieczeń – PZU

989

Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest największą instytucją finansową w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Na jej czele stoi PZU SA, którego tradycje sięgają 1803 r., kiedy to powstała pierwsza firma ubezpieczeniowa w Polsce.

W 1998 r. Rozpoczęła się prywatyzacja, aw styczniu 2005 r. Z powodu poważnych nieprawidłowości w jej przebiegu Sejm powołał komisję śledczą do zbadania prywatyzacji PZU.

Państwo Polska
Adres00-133 Warszawa
al. Jana Pawła II 24
Data założenia1803 / 1998
Forma prawnaspółka akcyjna
PrezesPaweł Surówka
Przewodniczący Rady NadzorczejKatarzyna Lewandowska
UdziałowcySkarb Państwa – 34,19% (2011.12.31)
Nr KRS0000009831
ZatrudnienieW ponad 400 placówkach w całym kraju zatrudnia 11 tys. osób
GiełdaGPW Warszawa
ISINPLPZU0000011
Symbol akcjiPZU

PZU na Giełdzie

Powszechny Zakład Ubezpieczeń wszedł na GPW w 2010 roku; i działa w indeksach WIG20, WIG30, MSCI, CEERIUS i Respect.

Według danych za 2018 r. Kapitał własny PZU wynosi około 14,9 mld zł. Wartość rynkowa PZU SA w kwietniu 2019 r. Wyniosła około 36,96 mld zł.

Działalność PZU

Udział PZU SA w rynku ubezpieczeń majątkowych wynosi około 51% (na koniec 2006 r.)

Udział Grupy PZU SA w rynku ubezpieczeń majątkowych wyniósł 33,1% (raport po pierwszym kwartale 2015 r.)

W 2011 r. PZU został wyróżniony godłem „Jakość usług 2011” w ramach programu Jakość usług jako jeden z trzech (obok Allianz i Ergo Hestia) ubezpieczycieli w Polsce.

Obszary i kierunki działalności

Spółki Grupy PZU działają nie tylko w zakresie ubezpieczeń na życie i majątkowych, ale także w obszarze produktów inwestycyjnych, emerytalnych, opieki zdrowotnej i bankowości. Ponadto – w ramach partnerstwa strategicznego – PZU współpracuje z takimi firmami jak LOT i Allegro oraz świadczy usługi wsparcia dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw.

Strategiczną ambicją Grupy PZU jest nowe podejście do budowania relacji z klientami, które ma na celu integrację wszystkich obszarów działalności wokół klienta. W rezultacie możliwe będzie dostarczanie produktów dostosowanych do klienta – we właściwym miejscu i czasie – i kompleksowe reagowanie na inne potrzeby klienta. Wsparciem tego procesu jest wykorzystanie narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, big data i rozwiązaniach mobilnych, które przyczynią się do budowy trwałej przewagi technologicznej w dziedzinie zintegrowanej obsługi klienta.

Historia PZU

Historycznie tradycje PZU sięgają 1803 r., Kiedy to w Prusach Południowych powstało Towarzystwo Pożarnictwa Miast – to firma ubezpieczeniowa wprowadziła obowiązek ubezpieczenia budynków miejskich. Ponad sto lat później, w 1921 r., Utworzono Polską Dyrekcję Ubezpieczeń Wzajemnych, ogólnopolską instytucję ubezpieczeniową, która sześć lat później przekształciła się w Powszechną Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Państwowa firma ubezpieczeniowa została założona w 1952 r. I prowadziła monopolistyczną działalność ubezpieczeniową. Firma stała się spółką państwową w 1991 roku, tworząc Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA. Wyodrębniono również spółkę akcyjną PZU Życie, która zajmowała się działem ubezpieczeń na życie.