Royal Mint (Mennica Królewska) w Wielkiej Brytanii

1294

Royal Mint (Mennica Królewska) jest mennicą rządową, która produkuje monety dla Zjednoczonego Królestwa. Działająca pod nazwą Royal Mint Ltd. mennica jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest w całości własnością skarbu państwa Jej Królewskiej Mości i posiada wyłączną umowę na dostawę wszystkich narodowych monet.

Oprócz bicia monet przeznaczonych do obiegu w kraju i za granicą, mennica produkuje również plansze, monety okolicznościowe, różnego rodzaju medale i kruszec z metali szlachetnych. Mennica eksportuje do średnio 60 krajów rocznie, co stanowi 70% jej całkowitej sprzedaży. Utworzona ponad 1100 lat temu mennica była historycznie częścią serii mennic, które zostały scentralizowane w celu produkcji monet dla Królestwa Anglii, całej Wielkiej Brytanii, a ostatecznie dla większości imperium brytyjskiego. Oryginalna mennica londyńska, której następcą jest Mennica Królewska, została założona w 886 roku i działała w Tower of London przez około 800 lat, a następnie przeniosła się do tzw. Royal Mint Court, gdzie pozostawała aż do lat 60. W miarę jak Wielka Brytania podążała za resztą świata w dziesiątkowaniu swojej waluty, Mennica przeniosła się z Londynu do nowego zakładu o powierzchni 38 akrów (15 ha) w Llantrisant, Glamorgan, Walia, gdzie pozostała do dziś.

Royal Mint
RodzajFirma państwowa
PrzemysłProdukcja monet i medali
Założony1450 ; 
Kwatera głównaLlantrisant , Glamorgan, Walia
Obsługiwany obszarZjednoczone Królestwo i brytyjskie terytoria zamorskie
ProduktyMonety
Medale

W 2009 r., po zaleceniu prywatyzacji mennicy, Mennica Królewska przestała być agencją rządową, a stała się spółką państwową należącą w całości do Skarbu Państwa. Od tego czasu mennica rozszerzyła swoje interesy biznesowe, ożywiając handel kruszcem i rozwijając centrum dla zwiedzających o wartości 9 milionów funtów.