Kopanie kryptowalut – na czym polega i jak kopać kryptowaluty

623

Jak „kopać” kryptowaluty i na czym polega to kopanie ”? Ile można zarobić na wydobywaniu walut cyfrowych i jaką stopę zwrotu można osiągnąć? Okazuje się, że z czasem opłacalność kopania kryptowalut jest nieporównywalna z żadną inną tego typu inwestycją.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Wydobywanie kryptowalut – podstawowe informacje;
  • Co to jest kopanie kryptowalut;
  • Programy wydobywające kryptowaluty;
  • Jak rozpocząć wydobywanie kryptowalut;
  • Kopanie kryptowalut w telefonie;
  • Kopanie kryptowalut na laptopie;
  • Kopanie przy pomocy kart graficznych.

Kopanie kryptowalut – najważniejsze informacje

Kopanie kryptowalut lub „wydobywanie” w języku angielskim obejmuje zatwierdzanie nowych bloków i dołączanie ich do istniejącego łańcucha bloków. Blok to miejsce, w którym emitowane są nowe monety i zatwierdzane są kolejne transakcje. Proces wydobywania kryptowalut prowadzony jest przez tak zwanych górników kryptowalut. Wydobywanie kryptowalut odbywa się najczęściej przy użyciu wystarczająco mocnych komputerów – koparek kryptowalut. Proces wydobywania kryptowalut jest zwykle oparty na algorytmie konsensusowym Proof-of-Work (PoW) lub jego alternatywnej opcji – Proof-of-Stake (PoS). W dalszej części artykułu omówimy, na czym polega górnicze kryptowaluty przy użyciu obu metod.

kopanie wydobywanie
kopanie wydobywanie

Co to jest wydobywanie kryptowalut?

Aby wykopać nowy blok metodą Proof-of-Work, należy rozwiązać konkretny problem kryptograficzny. W przypadku Bitcoin problemem jest znalezienie ciągu, tak zwanego skrótu, który spełnia odpowiednie równanie. Zadaniem górników jest wygenerowanie wartości wyjściowej składającej się z zaszyfrowanych transakcji, poprzedniego hasha bloku i liczby losowej (nonce). Wartość wyjściowa musi być mniejsza niż wartość docelowa ustawiona przez protokół. Górnik, który generuje właściwe rozwiązanie, ogłasza to w Internecie. Pozostali uczestnicy sprawdzają poprawność znalezionego skrótu. Jeśli rozwiązanie zostanie potwierdzone, blok uważa się za wykopany. Następnie górnik, który wygenerował skrót, otrzymuje nagrodę w postaci pewnej liczby kryptowalut. W przypadku metody Proof-of-Stake wydobywanie monet zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest stan portfela kryptowalut. Im więcej monet użytkownik przechowuje w swoim portfelu, tym większa szansa na uzyskanie większej ilości kryptowalut. Jednak ilość monet nie jest decydującym elementem w potwierdzeniu transakcji. Ważne są również inne czynniki, w tym losowe. To rozwiązanie chroni przed stworzeniem monopolu. Wydobycie metodą PoS nie wymaga inwestowania w specjalistyczny sprzęt. Wystarczy prosty komputer do wydobywania kryptowalut. Zainstaluj portfel na dysku twardym, który zawiera cały łańcuch bloków, czyli wszystkie transakcje od początku danej monety. Gdy portfel będzie gotowy do działania, przenieś do niego monety i zacznij kopać. Przez cały czas rozpakowywania komputer musi być uruchomiony i podłączony do Internetu.

Programy do kopania kryptowalut

Oprócz odpowiedniego sprzętu do wydobywania kryptowalut ważne jest także oprogramowanie potrzebne do obsługi tego sprzętu. Większość programów wydobywających kryptowaluty jest stosunkowo łatwa w użyciu, jednak początkujący górnicy często wybierają Claymore do wydobywania za pomocą karty graficznej. Open Hardware Monitor to kolejny program do wydobywania kryptowalut, który monitoruje karty graficzne i komponenty. Przydaje się w przypadku problemów po długim kopaniu. Na przykład, zainstalowany na samym początku kopania, pozwala uniknąć błędów spowodowanych, między innymi, przegrzaniem komponentów. Jednak najczęściej stosowanym programem jest Minergate. Program pobrał już ponad 3,5 miliona osób. Jest intuicyjny i prosty w obsłudze, a także można go pobrać za darmo.

Jak zacząć kopać kryptowaluty ?

Najpopularniejszym sposobem wydobywania kryptowalut jest użycie tak zwanej koparki kryptowalut. Na rynku dostępne są dwa typy koparek: zbudowane w oparciu o dedykowane układy ASIC lub zestaw kart graficznych. Zaletą tej metody wydobywania kryptowalut jest możliwość odsprzedaży koparki, a także niezależne zarządzanie pracą. Jednak wydobycie za pomocą koparki wiąże się z zakupem drogiego sprzętu i wysokich kosztów energii. Ponadto wymaga dodatkowej wiedzy w zakresie obsługi koparki. Jeśli jesteś początkującym górnikiem kryptowalut i zastanawiasz się, jak rozpocząć wydobywanie kryptowalut, powinieneś rozważyć inne sposoby. Koparki do kryptowaluty to kosztowna inwestycja, na którą często mogą sobie pozwolić tylko profesjonalni górnicy. Porozmawiamy o wydobywaniu kryptowalut na laptopie i telefonie w dalszej części artykułu. Opisana wcześniej metoda PoS pozwala także na wydobywanie kryptowalut bez użycia specjalistycznego sprzętu. Ma również znacznie niższy koszt zużycia energii. Alternatywnym sposobem jest kopanie w chmurze, czyli wydobywanie w chmurze. Mówiąc najprościej, wydobywanie kryptowalut w chmurze polega na wynajmowaniu mocy koparki. Istnieje ogromna liczba stron internetowych, które oferują wyszukiwanie w chmurze. Warto jednak wspomnieć, że często kopalnie oferujące taki system to oszustwa i nie mają żadnych koparek. Ten sposób wydobywania kryptowalut byłby opłacalny, gdyby zainteresowani użytkownicy mieli prawdziwy udział w pracy koparek i wglądu w rzeczywistą liczbę wykopanych monet.

Kopanie kryptowalut na laptopie

Kopanie kryptowalut na laptopie lub komputerze to sposób na zdobycie monet bez konieczności inwestowania znacznych kwot w zakup koparki lub prądu. Omawiany wcześniej algorytm Proof-of-Stake pozwala wydobywać kryptowaluty tylko za pomocą laptopa lub komputera. Innym sposobem wydobywania kryptowalut za pomocą laptopa jest użycie przeglądarki. Ta metoda ogranicza się tylko do pozostawienia otwartej karty przeglądarki. Przykładem jest przeglądarka CryptoTab, która umożliwia użytkownikom kopanie bitcoinów podczas przeglądania Internetu. Innym sposobem kopania kryptowalut za pomocą przeglądarki są tak zwane krany. Korzystanie z nich jest proste, ale wymaga regularności. Użytkownik może zarobić ułamek kryptowaluty za wejście na stronę i obejrzenie reklamy. Kolejne części kryptowalut są wypłacane po upływie określonego czasu. Czas oczekiwania zależy od konkretnej strony.

Kopanie kryptowalut w telefonie

Możesz także wydobywać kryptowaluty na swoim telefonie. Ponadto ta metoda może być opłacalna. Jeśli zamierzasz kopać kryptowaluty w ten sposób, najpierw zastanów się, czy używany telefon będzie używany wyłącznie do tego celu, czy jako zwykły smartfon. Bardziej preferowanym rozwiązaniem jest pierwsza opcja, ponieważ pozwala usunąć wszystkie dodatkowe aplikacje działające w tle, dodatkowo obciążając procesor. Zainstaluj aplikację na swoim smartfonie, która pozwoli Ci wydobywać kryptowaluty. Najpopularniejszą jest wspomniana wcześniej aplikacja MinerGate. Program powinien być odpowiednio skonfigurowany – określ, czy kopanie ma się odbywać tylko wtedy, gdy telefon jest podłączony do ładowarki, czy też chcemy używać transferu danych do kopania itp. Po skonfigurowaniu aplikacji możemy rozpocząć kopanie. Po zebraniu odpowiedniej liczby monet możemy przenieść je do portfela waluty. Należy jednak pamiętać, że MinerGate, podobnie jak wiele innych aplikacji, pobiera opłatę transakcyjną.

Karty graficzne do kopania kryptowalut

Wybierając odpowiednią kartę graficzną do kopania, musisz zwrócić uwagę na dwa kryteria: zużycie energii i wydajność. Jeśli masz wystarczające środki i szukasz najlepszej karty na rynku, możesz zainwestować w AMD Radeon RX Vega 56. Jest to najnowsza karta z serii AMD, która zdominowała rynek kryptograficzny ze względu na wyjątkowo wysoką szybkość procesora (1.156 MHz) i 8 GB pamięci. Karta jest jednak bardzo energochłonna, więc najlepiej działa w miejscach, w których jest dostęp do taniej energii elektrycznej. Koszt zakupu karty jest również wysoki, więc zwrot z inwestycji wymaga znacznie więcej czasu niż w przypadku innych kart. Jeśli jesteś przeciętnym górnikiem, możesz rozważyć zakup tańszej karty wydobywczej, takiej jak AMD Radeon RX580 lub RX480. Oprócz niskiej ceny zaletą kart jest mniejsze zużycie energii. Są to jednak obecnie najpopularniejsze karty, co czyni je niezwykle trudnymi do zdobycia.