Sklep dyskontowy

732

Sklep dyskontowy, w zakresie merchandisingu, sklep detaliczny, który sprzedaje produkty po cenach niższych niż te wymagane przez tradycyjne sklepy detaliczne. Niektóre sklepy dyskontowe są podobne do domów towarowych, ponieważ oferują szeroki asortyment towarów, a niektóre z nich nazywane są dyskontowymi domami towarowymi.

Inne specjalizują się w takich towarach jak biżuteria, sprzęt elektroniczny, artykuły sportowe czy sprzęt gospodarstwa domowego. Sklepy dyskontowe, które specjalizują się w określonym asortymencie towarów w ramach kategorii handlowej, nazywane są “zabójcami kategorii”. Przykładami są IKEA w zakresie wyposażenia wnętrz, Staples w zakresie produktów biurowych oraz Home Depot w zakresie sprzętu i materiałów budowlanych. Sklepy te posiadają różne krajowe marki (zwykle kupowane bezpośrednio od producentów), oferując jednocześnie niskie ceny i kompetentną obsługę. Sklepy, które są otwarte tylko dla pewnych grup, takich jak członkowie spółdzielni lub pracownicy rządowi, są często znane jako zamknięte sklepy dyskontowe.

Pochodzące głównie ze Stanów Zjednoczonych sklepy dyskontowe rozprzestrzeniły się na cały świat, zwłaszcza do Europy Zachodniej, Ameryki Łacińskiej, Australii i Japonii. Operator sklepów dyskontowych Walmart, który otworzył swój pierwszy międzynarodowy sklep w Mexico City w 1991 roku, stał się największym sprzedawcą detalicznym na świecie pod koniec lat dziewięćdziesiątych i pozostał światowym liderem na początku XXI wieku.