Sprzedaż detaliczna w Kanadzie spadła o 0,3% w styczniu

599

W styczniu sprzedaż detaliczna w Kanadzie spadła o 0,3% w ujęciu miesięcznym, po podobnym spadku w styczniu, wynoszącym 50 mld 87 mln dolarów kanadyjskich. Dane urzędu statystycznego zaskoczyły ekspertów, którzy oczekiwali wzrostu sprzedaży detalicznej o 0,4%. Indeks spada już od trzech miesięcy. Roczna sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,1%. Sprzedaż detaliczna z wyłączeniem samochodów wzrosła o 0,1% w ujęciu miesięcznym i o 0,6% w ujęciu rocznym. Według innego urzędu statystycznego roczna inflacja w Kanadzie przyspieszyła w lutym do 1,5% w stosunku do styczniowej wartości w 1,4%. Ekonomiści oczekiwali, że wskaźnik pozostanie na poziomie 1,4%. Ceny konsumpcyjne CPI w porównaniu ze styczniem wzrosły o 0,7% przy prognozowanym przez analityków wzroście o 0,6%.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA wzrosła w lutym o 11,8%

W lutym na rynku wtórnym Stanów Zjednoczonych sprzedano 5 mln 510 tys. domów – o 11,8% więcej niż w styczniu, podało National Association of Realtors. Lutowa stopa wzrostu była najbardziej znacząca od 2015 roku. Według ekspertów spodziewano się wzrostu sprzedaży o 2,2%. Liczba domów sprzedanych w lutym na rynku wtórnym była najwyższa od marca 2018 roku. Zdaniem ekspertów, stabilizacja rynku, która nastąpiła po jego spadku przez prawie cały zeszły rok, jest spowodowana oświadczeniami przywódców amerykańskiej Rezerwy Federalnej o zawieszeniu procesu podwyżki stóp, jak również niższymi oprocentowaniami kredytów hipotecznych i stabilnym poziomem zaufania konsumentów. Średnio cena mieszkań w ubiegłym miesiącu wyniosła 249,5 tys. dolarów, wzrastając o 3,6% w ciągu roku. Liczba domów na sprzedaż wyniosła 1 mln 630 tys. wzrastając o 3,2%. Wzrost sprzedaży domów jednorodzinnych wyniósł 13%. Jednocześnie liczba sprzedaży budynków mieszkalnych nie zmieniła się w porównaniu do stycznia. 

Pod koniec ubiegłego tygodnia ropa Brent spadła o 0,8%, ropa WTI wzrosła mniej niż o 0,1%

Cena ropy Brent spadła w ubiegłym tygodniu o 0,8%, podczas gdy wartość ropy WTI wzrosła mniej niż o 0,1%. Na aukcji w piątek wieczorem zaobserwowano wzrost cen ropy przy spadających rynkach akcji i rosnących cenach obligacji spowodowanych obawami o spowolnienie światowej gospodarki. Do 16:07 czasu środkowoeuropejskiego ropa Brent była notowana na poziomie 66 dolarów 60 centów za baryłkę. Jej wartość spadła o 1,86%. Ropa WTI spadła o 2,28% do 58 dolarów 60 dolarów za baryłkę. W piątek po raz pierwszy od 2007 roku rentowność długoterminowych obligacji rządowych była niższa od rentowności obligacji krótkoterminowych. Rynek ropy był również zaniepokojony osłabieniem aktywności gospodarczej w strefie euro, gdzie najbardziej znaczący spadek wskaźnika PMI obserwuje się w przemyśle przetwórczym. 

Liczba nowych funduszy hedgingowych w 2018 roku spadła do minimum za 18 lat

W ubiegłym roku na rynek światowy wprowadzono tylko 561 nowych funduszy hedgingowych, co jest najniższą liczbą za ostatnie 18 lat. Te dane opublikowała firma analityczna HFR w czasopismie Financial Times. Raport podkreśla, że ​​liczba nowych funduszy hedgingowych od 2011 roku co roku spada. Inwestorzy w ubiegłym roku liczyli na zyski z inwestycji w fundusze hedgingowe na poziomie 7,2%, ale otrzymali rozczarowujący wynik 1,6%. Oczekiwane wyniki na 2018 rok zostały osiągnięte tylko przez 13% inwestorów, którzy wzięli udział w badaniu Deutsche Banku. HFR poinformował również, że w ubiegłym roku liczba zamkniętych funduszy hedgingowych spadła o 16% do 659.

Zysk netto Tiffany wzrósł ponad trzykrotnie w czwartym kwartale

Amerykańska firma Tiffany, druga co do wielkości sieć handlu biżuterią na świecie, poinformowała w wyniku czwartego kwartału finansowego, który zakończył się pod koniec stycznia, o znacznym wzroście zysku netto z powodu reformy podatkowej w USA, pisze projekt finversia.ru. Roczna stopa wzrosła 3,3 razy, osiągając 204,5 mln dolarów. Zysk na akcję w 1 dolar 67 centów przekroczył prognozę ekspertów, która wynosiła 1 dolar 60 centów. Jednocześnie dochody w wysokości 1 mld 320 mln euro wykazały roczny spadek o 1%. Ekonomiści przewidywali wskaźnik na poziomie 1 mld 330 tys. dolarów. Komunikat firmy wskazuje na spadek popytu na biżuterię w większości regionów. Tiffani odnotowała 2% spadek porównywalnej sprzedaży. Wyniki całego roku fiskalnego wykazały wzrost zysku netto 1,6 razy do 586 milionów dolarów. Firma odnotowała rekordowy roczny zysk w wysokości 4 mld 400 mln dolarów, jej wzrost wyniósł 7%. Wzrost porównywalnej sprzedaży wyniósł 4%.

Porsche zapłaci pracownikom 9 tys. 700 euro za wyjątkową działalność

Spółka zależna niemieckiego koncernu Volkswagen, producent samochodów Porsche, ogłosiła zamiar przyznania wszystkim swoim 25 tys. pracowników premii w wysokości 9 tys. 700 euro dla każdej osoby za „wyjątkową działalność”. Kwota ta zostanie naliczona pracownikom, niezależnie od jego pozycji, oprócz kwietniowego wynagrodzenia. Z tej płatności 700 euro zostanie wydane na składki emerytalne. Pod koniec 2017 roku kwota wypłacana przez Porsche swoim pracownikom była nieco niższa i wynosiła 9 tys. 656 euro. Raport firmy z 2018 roku wykazał wzrost zysku operacyjnego o 4% do 4 mld 300 mln euro. Liczba pojazdów dostarczonych w ubiegłym roku wyniosła 256 tys. 255, co o 4% więcej niż w 2017 roku.