Bezrobocie w Wielkiej Brytanii w centrum uwagi. Ton Yellen wysyła amerykańskie indeksy na nowe szczyty

1137

Wczorajsza jastrzębia wypowiedź Yellen zaskoczyła rynek. Szefowa FEDu stwierdziła, że zbyt długie czekanie z podwyżką stóp procentowych byłoby nierozsądne. Dodała jednak, że na ten moment zapowiedzi dotyczące polityki fiskalnej są niejasne. Jej wypowiedź spowodowała wzrost rentowności amerykańskich obligacji oraz wzrost wartości dolara.

Pomimo wszystkich wczorajszych wypowiedzi, dalej wiemy tyle samo, co na początku tygodnia. Zapowiadane przez Trumpa zmiany prawdopodobnie nie zostaną przedstawione w szczegółach przed marcowym spotkaniem FEDu, co może utrudnić podjęcie decyzji o podwyżce stóp procentowych przez FED.

Dzisiejsza wypowiedź Yellen przed drugą z komisji będzie prawdopodobnie taka sama lub zbliżona do tej wczorajszej.

Amerykańskie indeksy kontynuują swoje wzrosty kończąc dzień na nowych historycznych maksimach. Jest to piąty dzień z rzędu zakończony na plus. Pozytywne zakończenie na amerykańskich indeksach prawdopodobnie spowoduje wzrost na otwarciu na europejskich indeksach dzisiejszego poranka.

Funt zanotował rozczarowujący dzień po ogłoszeniu  najnowszych danych dotyczących inflacji. Odczyt na poziomie 1,8% za styczeń był trochę poniżej oczekiwań. Spodziewano się wyniku na poziomie 1,9%, a niższy wynik może wspierać ostatni gołębi kwartalny raport inflacyjny.

Rynki zignorowały odczyt PPI, który skoczył więcej niż się spodziewano, rosnąc do 20,5% przy spodziewanym wyniku na poziomie 18,5%. Jest to największy poziom od 2008 roku. Taki wzrost podnosi pytanie o to, ile ze wzrastającego kosztu producenckiego będzie zaabsorbowane w cyklu i przeniesione w ostateczności na klienta. Tak czy inaczej wzrost inflacji pozostanie problemem w najbliższym czasie.

Dzisiaj będziemy zwracali uwagę na stan rynku pracy w Wielkiej Brytanii oraz na wysokość płac. Przy zwiększającej się presji inflacyjnej jest bardzo ważne, by dane dotyczące płac wykazywały podobny trend i nie odstawały w tempie wzrostu.

W najnowszym raporcie inflacyjnym BOE sugerował, że długoterminowa stopa bezrobocia powinna kształtować się na poziomie 4,5%. Niezależnie od tego, czy prognozy te są trafne czy nie, to właśnie liczba osób gotowych podjąć pracę będzie decydowała o tym, czy wielkość płac będzie wzrastała w tempie 3% w najbliższych miesiącach

Przewiduje się, że tempo wzrostu średniej płacy ma pozostać na poziomie 2,7%, natomaist według ILO poziom bezrobocia do grudnia będzie na poziomie 4,8%.

Wczorajszy odczyt inflacji w Chinach pokazał wzrost produkcyjnej inflacji do najwyższego poziomu od 2011 roku – wzrost na poziomie 6,9%, a od sierpnia na poziomie 7,7%.  Inflacja wzrosła do poziomu 2,5%, wyżej od oczekiwań. Dwa lata temu pojawiały się głosy, że Chiny eksportowały deflację na cały świat, teraz wygląda jakby Chiny robiły to samo z inflacją.

Dzisiaj ogłaszana inflacja dla Stanów Zjednoczonych za styczeń ma pokazać skok z 2,1% do 2,4%

Amerykańscy konsumenci pokazują w ostatnich miesiącach wzrastającą odporność, a wyniki sprzedaży detalicznej, szczególnie za ostatni kwartał 2016 roku, potwierdzają to. W 2017 roku najnowsze dane za styczeń mają pokazać wzrost na poziomie 0,1% po wzrośnie w grudniu na poziomie 0,6%.

EURUSD euro dalej wygląda słabo. 50-dniowa dzienna średnia krocząca na 1,0600 pozostaje poziomem wsparcia. Spadek poniżej 1,0600 otwiera drogę do dalszych spadków w stronę 1,0460. Poziom oporu znajduje się na 1,0720

GBPUSD – 50-dniowa dzienna średnia krocząca na 1,2410 pozostaje kluczowym wsparciem pomimo krótkiego spadku kursu w ostatnich dniach do 1,2350. Przebicie w zeszłym tygodniu przez 1,2580 stawia za następny cel poziom 1,2700.

EURGBP – euro utrzymuje się powyżej 50-dniowej dziennej średniej kroczącej na 0,8450. Poziom ten jest jednocześnie poziomem wsparcia. Spadek poniżej tego poziomu otwierałby drogę dalszym spadkom w stronę 0,8300. Jedynie ruch przez 0,8570/80 jest w stanie ustabilizować sytuację.

USDJPY – dolar wzrósł powyżej 114,30, co może oznaczać powrót do poziomu 115,20 w krótkim okresie. Wygląda na to, że w średnim okresie kurs będzie się wahał między 111,00 a 115,50. Poziomem wsparcia nadal jest poziom 111,60.

FTSE100 – spodziewany wzrost na otwarcie o 32 punkty do  7 300
DAX – spodziewany wzrost na otwarcie o 54 punkty do 11 825
CAC40 – spodziewany wzrost na otwarcie o 26 punktów do  4 921