Jak nastawić się na sukces handlowy ?

2203

Ktoś mądry powiedział kiedyś : „sukces ma miejsce wtedy, kiedy kompetencje spotkają się z okazją”. Jednak wielu ludzi, którzy nigdy nie odnieśli sukcesu, ma skłonność do myślenia, iż jest on zawsze tylko i wyłącznie zależny od przypadku. Mają nadzieję, że kiedy to właśnie do nich uśmiechnie się szczęście, uda im się zdobyć coś wielkiego lub też stać się kimś wielkim. Są przekonani co do tego, że ci którym się powodzi zawdzięczają to tylko i wyłącznie szczęśliwemu zrządzeniu losu. Myśląc tak nie są nawet blisko prawdy o tym, jak osiąga się sukces …

Po drugiej stronie bogactwa i sukcesu są tysiące godzin ciężkiej i monotonnej pracy. Podczas gdy biedny człowiek był zajęty graniem w gry komputerowe i oglądaniem Netflixa, bogaty wkładał cały wysiłek w „robienie rzeczy nudnych”, których większość ludzi nie chce i znajduje usprawiedliwienia, żeby ich nie robić.

Dzisiejsza lekcja jest o tym, w jaki sposób stać się dochodowym traderem; w jaki sposób „nastawić” swoje myślenie, żeby osiągnąć sukces na giełdzie, a nie pozostawić to przypadkowi. Możesz zaufać mi, kiedy powiem, że nie stanie się to tylko dlatego, że tego chcesz. Ty musisz to spowodować poprzez staranne przygotowanie i efektywną rutynę, musisz pokochać ten proces jak i rutynę. Kiedy to nastąpi, będziesz na drodze do sukcesu na rynkach finansowych.

Kiedy wstąpisz na tę trudną drogę, kiedy ukierunkujesz swoje myśli na sukces; wtedy to przyjdzie właściwy set-up, nad którym nie bedziesz musiał długo myśleć, tylko wystrzelisz do niego jak z procy.

Twoim celem jako tradera (i nie tylko tradera) powina być chęć do ciężkiej pracy i do usprawniania swojego rzemiosła. I wtedy idealna okazja przyjdzie sama, nie będziesz musiał nawet się zastanawiać – po prostu uruchomisz swój plan. Możesz sprowadzić to wszystko do oczekiwań do danej transakcji. Wygrasz czy przegrasz, będziesz wiedział, czego się spodziewać jeszcze zanim pociągniesz za spust. Postępując tak, pozbędziesz się strachu i innych negatywnych emocji, które dyktują Ci, jak masz postępować na giełdzie.

WYRAŹNIE zaznacz swój limit w handlu

Zdrowy rozsądek podpowiada stwierdzenie, że jeśli nie wiesz czego szukasz, to nigdy tego nie znajdziesz. Niestety wielu traderów zaczyna grę na koncie rzeczywistym bez konkretnej i realnej strategii handlu, bez znajomości limitu na giełdzie w osiąganiu zysku.

Jest oczywiste, że musisz wybrać sobie strategię, że musisz określić limit rynkowych możliwości – coś co da Ci duże prawdopodobieństwo dołączenia się do handlu; naucz się to rozgrywać, zanim zaczniesz robić cokolwiek innego. Wielu ludzi nawet tego podstawowego poziomu nie jest w stanie nauczyć się prawidłowo. Przechodzą z metody do metody, nigdy tak naprawdę nie udoskonalając żadnej z nich i kończą na tym, że ten mix różnych idei nazywają “metodą”. Co zazwyczaj oznacza, że ich wykres jest wymalowany multi-kolorami wskaźników, co w rzeczywistości tylko i wyłącznie mąci im w głowie.

Wchodzenie w pozycję jest tak naprawdę najprostszą częścią handlu, dlatego nie przekombinuj swojej strategii. Pokazałem już kilkanaście wysoce prawdopodobnych formacji P.A, które możesz wykorzystywać, żeby dołączyć się do rynku. Oczywiście to co ja nazywam wysoce prawdopodobnym sygnałem na wejście, nie oznacza, że daje on Tobie gwarancję wygranej z każdym set-upem. Natomiast oznacza to, że w sumie wszystkich zagrań nawet przy 50% wygranych, jesteś w stanie osiągnąć dochód. Możliwe jest to tylko poprzez poznanie limitu giełdy w uzyskiwaniu przychodu i odpowiednim przy tym zarządzaniem kapitałem jak i unikania zawierania zbyt dużej ilości transakcji.

Napisałem już wiele lekcji na temat tego, w jaki sposób doskonalić swoją strategię handlu. Więc sprawdź te lekcje, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Pamiętaj, żeby trzymać handel w sposób prosty, nie przekombinować go. Jedyne co musisz zrobić to znaleźć formacje P.A, które będą się powtarzać i nauczyć się je wykorzystywać. To nie jest nic trudnego, ale potrzebna jest do tego dyscyplina. Najważniejszą rzeczą jest dowiedzieć się, co jest Twoim ulubionym sygnałem P.A i systematycznie go udoskonalać. Pamiętając o tym, aby nie handlować jeśli nie ma sygnału. To jest pierwszy krok do tego, by znaleźć się na pozycji osoby, która zarabia na giełdzie.

Opracuj swój plan handlu i dzienną rutynę

Nudne, co? Wiem, tak pewnie pomyślałeś czytając te słowa powyżej; plan handlu, rutyna. Ale jeśli je zastosujesz, będziesz lata świetlne przed większością traderów…

Jednym z największych problemów dzisiejszego iPodowego społeczeństwa jest to, że jeśli coś nie istnieje na wyświetlaczu, to jest to nudne. Czy ty myślisz, że Warren Buffett czy Bill Gates czy nawet Donald Trump doszli do tego, gdzie są poprzez granie w gry wideo na konsoli czy oglądanie telewizji przez cały dzień? Nie, oni nauczyli się kochać proces tworzenia. Najpierw odnaleźli to, co kochają, nie narzekali na nudę czy rutynę, oni nauczyli się to kochać, ponieważ wiedzieli, że z tego przyjdą pieniądze. Niezwykle ciekawe jest to, że po drodze zaczynasz lubić ten proces, przestaje to być czymś, do czego musisz się zmuszać, staje się czymś, co pragniesz robić.

Mógłbyś, a tak naprawdę powinieneś spisać to wszystko i czytać to każdego dnia, zanim przystąpisz do sprawdzania wykresów. Twoim celem powinno być podążanie za obiektywnym planem, który pozwoli Ci podejść do handlu od strony dobrze wykalkulowanego biznesu; lepsze to, niż bieganie w kółko i strzelanie na ślepo, co bardziej przypomina hazard. Jest to coś, na czym większość traderów zakończy swój rozwój.

Kiedy będziesz już miał spisany plan i swoją rutynę, zaczniesz to praktykować każdego dnia na koncie demo, które to pokazuje rzeczywisty czas i realną kondycję giełdy; albo na koncie rzeczywistym, ale z bardzo małym wkładem własnym. A tak naprawdę najlepiej będzie, kiedy zaczniesz najpierw od demo przez kilka miesięcy, a potem zaczniesz na rzeczywistym z małą sumą pieniędzy. A kiedy nabierzesz wprawy i zauważysz, że jesteś skuteczny i jest to systematyczne i konsekwentne, wtedy dopiero będziesz mógł myśleć o prawdziwym handlu na giełdzie.

Celem jest doprowadzenie Twojej metody/strategii do takiego poziomu, że jedyne co bedziesz musiał zrobić to sprawdzić swój plan handlu, a następnie sprawdzić, czy warunki na giełdzie są dojrzałe do handlu i zgodne z wytycznymi z Twojego planu. Jeśli nie widzisz na wykresach tego czego szukasz, odejdź od komputera i powróć dopiero wtedy, kiedy masz wyznaczony do tego kolejny czas.
Jeśli jednak zostały spełnione warunki Twojego ” planu handlu” jedyne co musisz zrobić, to go zastosować – co zazwyczaj oznacza:

  • określenie limitu straty
  • obliczanie rozmiaru pozycji, który utrzymuje wstępnie zdefiniowany 1R na kwotę ryzyka w handlu.
  • określenie limitu zysku na 1:2 , lub więcej.
  • wejdź w pozycję i zapomnij o niej; pozwól giełdzie zrealizować Twój plan.


Udoskonalać siebie, żeby udoskonalić rynek

Niezbędną częścią składową, abyś mógł dokonać drugiego kroku, o którym wspomniałem powyżej, jest konieczność udoskonalania samego siebie; pracowania nad swoją osobowością; swoim zachowaniem na giełdzie.

Ustawienie siebie na drodze do sukcesu w handlu zawiera się w nastawieniu psychicznym i w tym, żeby w nim pozostać. Większość ludzi jest w stanie uzyskać odpowiednie nastawienie do handlu i pozostać w nim tylko na kilka kolejnych transakcji. Jednak bardzo często rezultat ich gry powoduje emocjonalne zamieszanie. Zaczynają być nadmiernie pewni siebie albo z drugiej strony zbyt bojaźliwi, zależy od tego, jaki był rezultat ostatniego handlu. Nie pozwól, żeby coś takiego stało się Tobie. Zawsze pozostań wierny strategii, którą udoskonaliłeś. Jeżeli zauważasz, że zaczynasz czuć się wypalony, przeczytaj swój plan handlu, weź czas wolny od giełdy. To pomoże Ci się przegrupować i odświeżyć – dopiero wtedy powróć do handlu.

Dyscyplina, cierpliwość, pokonywanie przeszkód psychicznych, trzymanie się rutyny, zrozumienie, że Twój umysł jest kluczem. Umiejętność doskonalenia swojego umysłu to sposób, w jaki udoskonalasz giełdę. To jest ten element, który trzyma te wszystkie rzeczy razem, który pozwala Ci utrzymać się w gotowości na sygnał P.A. To jest trzeci krok do tego, żeby ustawić siebie na drodze do sukcesu.

Pieniądze mają znaczenie

Istnieje kilka bardzo kluczowych aspektów zarządzania pieniędzmi, które chcę omówić krótko. Najważniejsza jest kontrola nad tym, jaki jest stosunek zysku do ryzyka. Zawsze ponoś tylko takie ryzyko, które jesteś w stanie zaakceptować i nie wpłynie negatywnie na stan Twoich osobistych finansów albo Twojego psychicznego nastawienia do handlu.

Kolejnym ważnym aspektem zarządzania finansami jest niedopuszczanie do czegoś, co nazywamy nadmiarem handlu (over trading), chociaż nie jest to bezpośrednio połączone z zarządzaniem finansami, ale jest w tym sensie, że jeżeli robisz over trading, wtedy automatycznie więcej pieniędzy jest narażonych na ryzyko, w ten sposób również siebie “wkładasz w pozycję”, gdzie staniesz się emocjonalnie naładowany.

Twoim celem powinno być rzadsze wchodzenie na rynek. Tylko wtedy dokonuj transakcji, kiedy warunki na rynku są korzystne i zgodne z tym, co masz w swoim planie handlu. Powinieneś ryzykować taką ilość pieniędzy jaką jesteś w stanie stracić w każdej swojej transakcji. Jeśli zrobisz te dwie rzeczy, rezultat przyjdzie niejako sam.

Podsumowanie

Zasadniczo istnieją tylko dwa elementy, żeby nastawić się na sukces na giełdzie. Pierwszy to praca nad sobą i nauka w jaki sposób inwestować w rynek, natomiast drugi to zastosowanie swojego planu inwestycji. Chcesz podzielić te elementy na jeszcze mniejsze kawałki, które będziesz mógł dużo łatwiej ”strawić”.

W momencie kiedy to, czego szukasz na rynku stanie się dla ciebie przejrzyste i klarowne i kiedy opracujesz już swój plan handlu i dzienną rutynę, pozostanie dla ciebie tylko i wyłącznie siedzieć i czekać, i to jest to co najczęściej robią ci traderzy, którzy odnoszą sukcesy na rynkach finansowych. Powinieneś być poza rynkiem częściej, niż na rynku. Jeśli tak robisz, to jesteś na właściwej drodze. Po prostu nie ma zbyt wielu dobrze płatnych set-up’ów zbyt często, w które warto byłoby ryzykować swoje ciężko zarobione pieniądze. Więc jeśli znajdujesz je cały czas, oznacza to, że podchodzisz do handlu jak do hazardu. Nastawienie się na sukces w handlu oznacza, że zrobiłeś pracę tak, że będziesz przygotowany, gdy okazja przyjdzie na wykresach. Przygotuj się poprawnie przez naukę czy to przy pomocy mojego kursu czy gdziekolwiek indziej. Zawsze pamiętaj: sukces ma miejsce wtedy, kiedy kompetencje spotykają się z okazją.