Overtrading – nadmierna aktywność w zawieraniu transakcji

trading

1055

Zjawisko overtradigu towarzyszy traderom od momentu powstania pierwszej giełdy. Spekulacja instrumentami finansowymi często prowadzi wielu niedoświadczonych inwestorów w kierunku zawierania jak największej ilości transakcji. Dlaczego tak się dzieje? Są oni przekonani, że większa aktywność pozwoli osiągać większe zyski. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, jedna z nich leży w naszej psychice, która nieodłącznie towarzyszy inwestorom przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Kolejną, jest niebywała płynność rynków finansowych, a w szczególności rynku Forex, który stwarza wiele możliwości inwestycyjnych każdego dnia.

Kiedy inwestor zaczyna swoją przygodę z handlem walutami, kontraktami czy też innymi instrumentami finansowymi odczuwa wolność, gdyż do tej pory zamknięty był w pewnych schematach. Szkoła, studia, praca powodują, że czujemy się ograniczeni na różnych płaszczyznach. Rodzice, nauczyciele, a później szefowie w pracy ustalają pewne warunki oraz obowiązki. Handel oferuje znaczną niezależność, pozwala samemu ustalać zasady i podejmować decyzje. Dysponując odpowiednimi środkami możemy zaryzykować cały kapitał w jednej transakcji albo też zbudować przemyślany system transakcyjny minimalizujący ryzyko. Zależy to tak naprawdę od nas. Brak ograniczeń sprzyja wolności i możliwości podejmowania samodzielnych decyzji.

Od poniedziałku do piątku to tylko możliwość handlu…

Kolejnym ważnym aspektem jest to, że dostępność rynków wyzwala w nas poszukiwaczy okazji inwestycyjnych. Kiedy nie widzimy momentów wejścia na instrumentach, na których najczęściej handlujemy i jednocześnie, na których zarabiamy, zaczynamy szukać okazji na egzotycznych dla nas rynkach. Te rynki nie oferują nam takiej dostępności informacji, ale mimo to staramy się otworzyć pozycję. Inni jeszcze, kiedy analizują np. wykres ulubionego EURUSD i nie widzą okazji do zajęcia pozycji, to starają się na siłę otworzyć zlecenie. Zapominają wtedy o zasadzie, która na rynku jest bardzo ważna: brak decyzji to również decyzja. Czują, że otwarcie zlecenia pozwoli im poczuć się jak prawdziwi traderzy, da im dawkę adrenaliny. Takie wymuszone transakcje bardzo często przynoszą stratę.

Inwestorzy bardzo często zapominają o podstawach licząc, że zyski pojawią się same od razu po otwarciu rachunku u brokera. Należy zawsze pamiętać, iż najważniejszym aspektem jest edukacja. Niedoświadczeni inwestorzy często o tym zapominają. Zarówno w tradingu, jak również w innych sferach naszego życia wiedza stanowi fundament. Ciężko będzie osiągać zyski na rynkach nie znając mechanizmów jakimi się rządzą. Na rynku są różni gracze: instytucje finansowe, doświadczeni traderzy oraz nowicjusze. Ci ostatni, kiedy nie posiadają odpowiedniej wiedzy są skazani na porażkę. Z czego to wynika? Aby ktoś mógł zarobić, ktoś musi stracić. To odwieczne prawo rynku kapitałowego. Na giełdzie nie ma segmentacji uczestników i wszyscy walczą w jednej kategorii. Doświadczony trader, mający za sobą kilkanaście lat handlu na różnych rynkach, znający ich funkcjonowanie i potrafiący przewidzieć ruch nawet podczas podwyższonej zmienności, będzie miał zawsze przewagę nad nowicjuszem. Żądza nadrobienia doświadczenia oraz braków edukacyjnych ilością transakcji pojawia się bardzo często.

Następstwo overtradingu

Skutkiem overtradingu jest przede wszystkim utrata kapitału i pojawiająca się stopniowo niechęć do rynku. Trader zamiast skupić się na jakości wejść w transakcję skupia się nad ilością tych transakcji. Zjawisko często można zaobserwować u początkujących scalperów. Nie mają oni do końca wypracowanego systemu, ale już chcą „zdzierać scalpy” z rynku. Po wielu nieudanych transakcjach zastanawiają się czy faktycznie trading jest dla nich. Pojawiająca się niechęć oraz towarzyszący jej brak decyzyjności powodują u inwestorów wypalenie się w tej dziedzinie. Zamiast skupić się nad poprawą swojego systemu, zaczynają odsuwać się od rynku tracąc nadzieje na zyski. Taki „były inwestor” już nie wróci do handlowania, gdyż jego awersja do ryzyka jest podwyższona, a psychika nie pozwala akceptować mu strat.

Overtrading podsumowanie

Rynkami finansowymi rządzą emocje, te z kolei wywodzą się od inwestorów. Walka z overtradingiem jest trudna, gdyż rozgrywa się w naszej psychice. Skala takich zachowań jest ogromna. Na szczęście wraz ze zdobywaniem doświadczenia wytrwali inwestorzy ewoluują i opanowują emocje. Chcąc osiągnąć sukces na rynku nie możemy pozwolić, żeby naszymi decyzjami rządził przypadek. Każdy trader powinien wypracować sobie system i określić sztywne założenia i reguły. Wszelkie parametry powinny być dostosowane do osobowości oraz do celów, jakie inwestor chce osiągnąć. Następnie na każdym etapie powinien postępować według tych zaleceń, wiedząc, że złamanie choćby jednego, najmniejszego punktu doprowadzi go do straty kapitału.