Szyling (brytyjski)

2114

Szyling, dawna moneta angielska i brytyjska, o wartości nominalnej jednej dwudziestej funta szterlinga lub 12 pensów. Szyling był wcześniej jednostką monetarną Australii, Austrii, Nowej Zelandii i Irlandii. Dziś jest podstawową jednostką monetarną w Kenii, Somalii, Tanzanii i Ugandzie.

Srebrna moneta 12 pensów, zwana testonem we Francji lub testoonem w Wielkiej Brytanii, została po raz pierwszy wynia w 1504 r .; nosiła profil Henryka VII z Anglii i została wyryta przez Aleksandra Bruchsala.Wybijanie monety kontynuował Henryk VIII i przemianowano ją na szyling podczas następnych rządów Edwarda VI. (Bezpośrednie pochodzenie tego słowa jest niejasne; istniała anglosaska moneta określana jako scilling, a niektóre państwa niemieckie bili szylingi od XIII wieku.) Do 1921 r. Wartość brytyjskiego szylinga stała się jedynie symboliczna, ponieważ zawartość srebra w monecie stała się ułamkowa. Szyling został wycofany z brytyjskiego systemu monetarnego od 1971 r., kiedy to wprowadzono system dziesiętny oparty na 100 pensach za 1 funt.

Szyling
Szyling z 1948 roku.

Szyling był walutą austriacką do 2002 r., kiedy to został zastąpiony przez euro jako jedyną walutę tego kraju.

W Kenii szyling jest podzielony na 100 centów, a funt kenijski odpowiada 20 szylingom w Kenii. Szyling stał się oficjalną jednostką monetarną Kenii w 1967 r., kiedy zastąpił szyling Afryki Wschodniej. Centralny Bank Kenii, utworzony w 1966 r., ma wyłączne uprawnienia do emisji banknotów i monet. Banknoty, które przedstawiają na awersie zdjęcie Daniela Arapa Moi (prezydent Kenii od 1978 do 2002 r.), Są emitowane w nominałach od 50 do 1000 szylingów. Odwrotna strona pieniądza zawiera zdjęcia zabytków, budynków i dzikiej przyrody. Wyemitowane nominały monet wynoszą od 10 centów do 40 szylingów.

Centralny Bank Somalii ma wyłączne uprawnienia do wydawania szylingów somalijskich; szyling somalijski został przyjęty jako krajowa waluta w 1960 r. Szyling tanzański, Szylingi somalijskie, tanzańskie i ugandyjskie są podzielone na 100 centów; każdy z nich został wprowadzony na równi z szylingiem wschodnioafrykańskim.