Transport drobnicowy – czym jest i dlaczego jest tak bardzo popularny

2297

Transport drobnicowy – najważniejsze informację. Wszystko co musisz wiedzieć o transporcie towarów drobnicowych.

Wydawać by się mogło, że firmy transportowe przewożą głównie duże towary, maszyny i urządzenia ponadgabarytowe. Jednakże życie pokazuję zupełnie coś innego. Najbardziej popularnym załadunkiem, który przewożony jest przez firmy transportowe jest towar drobnicowy.

Tego typu towary wymagają zastosowania bardziej efektywnych technik transportu.

Większość ludzie nie wie co składa się na towar drobnicowy i dlaczego jest tak popularny w transporcie zarówno krajowym jak i międzynarodowym.

Zapraszamy do lektury!

Główna charakterystyka towaru drobnicowego

Towar drobnicowy to towar o niewielkich gabarytach. Są to głównie wyroby gotowe, które pakuję się w zbiorcze opakowania. Podczas przewozu muszą mieć stałą formę i nie mogą podlegać podziałowi przy przeładunku. Kolejną cechą charakterystyczną towarów drobnicowych jest niewielka masa jednostkowa towaru.

Czasochłonność wyładunku

Załadunek i wyładunek drobnicy trwa bardzo długo. Szczególnie, jeśli porównamy go z towarami masowymi. Towary drobnicowe mają z reguły różny kształt, dlatego powinny mieć zewnętrzne opakowanie, które chroni dany produkt. Opakowanie również bardzo ułatwia transport towarów, ponieważ ujednolicony kształt pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni w ciężarówce.

Co można przewozić jako drobnice?

Oczywistym jest, że nie wszystko możemy spakować i przewozić jako towar drobnicowy. Przede wszystkim jako drobnicy nie będziemy mogli wysłać zwierząt, roślin, żywności, broni palnej, materiałów wybuchowych oraz papierów wartościowych. Wszystkie wymienione powyżej rzeczy mają indywidualne właściwości.

Jak przygotować przesyłki drobnicowe?

Jeżeli chcemy przygotować do transportu paczki drobnicowe, to warto przyjrzeć się poniższym radom, w jaki sposób najlepiej się za to zabrać. Przy przygotowywaniu drobnicy bardzo ważne jest dokładność i szczegółowość. Musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie paczki, aby podczas transportu nie uległa zniszczeniu. Jeśli przesyłamy przedmioty lub towary, które mogą łatwo ulec uszkodzeniu powinniśmy użyć dodatkowego zabezpieczenia w postaci folii bąbelkowej. Po spakowaniu warto zwrócić szczególną uwagę na zamknięcie jej. Jeśli niedokładnie zakleimy pudełko taśmą, towar może się otworzyć podczas transportu.

Transport drobnicy

Po odpowiednim spakowaniu towaru drobnicowego, możemy przejść do jego transportu. Każda pojedyncza paczka, dostarczona do firmy spedycyjnej musi zostać zważona. W następnej kolejności przesyłki zostają zliczone. Następnie następuję konsolidacja, czyli łączenie przesyłek w jedną jednostkę ładunkową.

Przejście całego procesu gwarantuję szybkie i bezpieczne dostarczenie przesyłek do miejsca docelowego. 

Podsumowanie

Jak widać, transport towarów drobnicowych jest bardzo skomplikowany. Zarówno przygotowanie jak i przewóz to złożony proces, który pozwala na bezpieczne i szybkie dostarczenie towarów. W porównaniu z transportem masowym jest to bardziej zawiły i skomplikowany proces. Dlatego też, bardzo często ceny tego typu usług mogą być wyższe w porównaniu z transportem towarów wielkogabarytowych.