Tydzień pod wpływem danych i wyborów we Francji. Umocnienie obligacji przed informacjami z gospodarki

1076

Informacje gospodarcze

Z kraju:

Deficyt w obrotach bieżących w lutym wyniósł 860 mln EUR wobec nadwyżki 2 576 mln EUR w styczniu – podał NBP.

Nadwyżka w handlu zagranicznym po lutym wyniosła 30,2 mln euro – podał GUS.

Udział Niemiec w polskim eksporcie spadł po lutym o 0,7 p.p. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. i wyniósł 27,6%, a w imporcie spadł o 0,6 p.p. i stanowił 22,2% – podał GUS.

Prognoza centralna dla wskaźnika CPI z najnowszej ankiety makroekonomicznej NBP to: 2,1% dla tego roku, 2,2% dla 2018 roku i 2,4% dla roku 2019. W przypadku PKB jest to odpowiednio: 3,4%, 3,5% oraz 3,4%.

Wzrost PKB w 2017 r. w Polsce może się ukształtować powyżej 3,5%, napędzany głównie przez konsumpcję, gdyż efekt bazy przy 500+ pokaże się dopiero w IV kw. – powiedział M. Drzewucki, główny ekonomista TFI PZU. Jego zdaniem, inwestycje ruszą w II połowie 2017 roku.

Nie można wykluczyć, że nastawienie wait-and-see przedłuży się na pierwszą połowę 2018 r. – powiedziała G. Ancyparowicz, członek RPP, w wywiadzie dla Bloomberg.

Według stanu na koniec I kwartału, Polska otrzymała w ramach funduszy UE 3,6 mld euro czyli 4,6% całej alokacji na lata 2014-2020 – wynika z informacji Ministerstwa Rozwoju.

Wpływy z CIT, podobnie jak z VAT, w I kwartale były bardzo dobre – wynika z wypowiedzi wiceministra rozwoju J. Kwiecińskiego.

ZUS przekazał OFE 37,2 mln zł.

Wynik nominalny sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł w 2016 r. minus 44,735 mld zł wobec minus 46,199 mld zł w 2015 r. – podał GUS.

Ze świata:

Dziś o 14:30 w USA opublikowane zostaną dane o pozwoleniach na budowę domów w marcu (konsensus: 1 245 tys.).

Dziś o 14:30 w USA opublikowane zostaną dane o rozpoczętych budowach domów w marcu (konsensus: 1 264 tys.).

Dziś o 15:15 w USA opublikowana zostanie produkcja przemysłowa za marzec (konsensus: 0,5% m/m).

W niedzielnym referendum w Turcji zwyciężyli zwolennicy prezydenckiego system rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny. Za zmianami opowiedziało się o 1,25 mln więcej głosujących – poinformował szef Najwyższej Komisji Wyborczej, Sadi Guven.

Rynek walutowy Forex
Ostatnia sesja
Okołoświąteczny handel bez zaskoczeń

Okołoświąteczny handel na rynku walutowym przebiegał w spokojnych nastrojach. EUR-USD nie wyszedł poza środowy range co przy nieobecności większości inwestorów z USA i Europy w czwartek i części w poniedziałek nie powinno dziwić. Ciekawszą publikacją końcówki zeszłego tygodnia okazała się amerykańska inflacja za marzec, która spowolniła okazując się jednocześnie niższa od oczekiwań. Dane nie wywarły jednak wyraźnego wpływu na piątkowe notowania EUR-USD. Podobnie większej zmienności nie wykazywał złoty stabilizując się w granicach środowego odniesienia. Po weekendzie rynki dyskontowały głownie napięcia geopolityczne wokół Turcji i Korei Płn. Wygrana zwolenników prezydenckiego systemu władzy w Turcji oraz nieudana próba rakietowa w Korei zaostrzała awersję do ryzyka na świecie, choć zakres reakcji rynkowych był umiarkowany. W poniedziałek EUR-USD umocnił się, ale zakres zwyżki wciąż nie przekraczał zeszłotygodniowej zmienności. Spośród danych zaskoczył z kolei lepszy od konsensusu wynik dynamiki chińskiego PKB za 1q br. Złoty również pozostał stabilny pomimo dość dobrej percepcji walut EM, lekko zyskując tyko wobec dolara w reakcji na zachowanie EUR-USD. Rynki akcji w większości nieczynne przed świętami zakończyły ubiegły tydzień kontynuacją korekty. W poniedziałek z kolei dynamiczne odreagowanie ma za sobą parkiet amerykański.

Dzisiejsza sesja
Tydzień pod wpływem danych i wyborów we Francji

We wtorek złoty rozpoczyna sesje od delikatnego umocnienia dyskontując dobre nastroje w regionie. EUR-USD ponownie wzrasta, choć zakres ruchu najprawdopodobniej będzie ograniczać niepewność wobec zbliżających się wyborów we Francji. Co więcej w tym tygodniu opublikowane zostaną wstępne odczyty PMI za kwiecień zarówno w Europie jak i USA, a w kraju marcowe wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji dopełniające obraz perspektyw PKB za 1q br. Tym samym dzisiejsza sesja na złotym może utrzymać senne nastroje z ubiegłego tygodnia. EURUSD z kolei może lekko falować po popołudniowych danych z rynku pracy.

Rynek stóp procentowych
Ostatnia sesja
Kontynuacja umocnienia długu

Czwartkowa sesja na krajowym rynku długu przebiegała pod znakiem umocnienia krzywej rentowności, które spadały po 4 p.b. na prawie całej długości (poza okresem 2-letnim, gdzie pozostawały stabilne). Nastroje na krajowych 10-latach w ciągu dnia korespondowały z rynkami bazowymi: 10-letnie Bundy zakończyły sesję na poziomie 0,194%, a amerykańskie odpowiedniki – na pułapie 2,228%. Umacnianiu tym ostatnim sprzyjało momentum rynkowe, a także dane o inflacji PPI za marzec, która wypadła poniżej oczekiwań i mogła zakotwiczyć oczekiwania na piątkowe publikacje o inflacji konsumenckiej, która również wypadła poniżej oczekiwań. W piątek w USA podano także gorsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej w USA za marzec, co sprzyjało tamtejszym papierom w poniedziałek, gdy rozpoczęły sesję spadkiem rentowności do 2,20%, by jednak dzień zakończyć na pułapie 2,252%.

Dzisiejsza sesja
Umocnienie obligacji przed danymi

Wtorkowa sesja na rynku krajowego długu przebiega pod znakiem korekcyjnego odreagowania czwartkowego spadku rentowności. 10-latki notowane są aktualnie na pułapie 3,42%, natomiast rynki bazowe dziś grają odwrotnie: niemieckie 10-latki notują spadek rentowności do 0,173%, a amerykańskie zniżkują do 2,228%. Dzisiejsza sesja ma pewien potencjał do zaskoczeń – w popołudniowej części opublikowane zostaną dane z USA: pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy domów, a także dane o produkcji przemysłowej w marcu. Z kolei jutro w strefie euro podana zostanie HICP za marzec, co może oznaczać, że handel w ciągu dwóch sesji przebiegać będzie w charakterze wyczekująco-reaktywnym. Z czysto poza ekonomicznych informacji, inwestorów niepokoją również ryzyka geopolityczne.