W tradingu przetrwają tylko najbardziej do niego przystosowani

2156

Czy chciałbyś być najlepszym traderem, jak to tylko możliwe, oraz systematycznie na tym zarabiać? Oczywiście chciałbyś.

Czy chciałbyś cieszyć się życiem tak bardzo, jak tylko można? Kto by tego nie chciał?

Głupie pytania? Możliwe. Ale może chcę cię przygotować do następnego pytania…

Czy jesteś w dobrej formie?

Bycie w dobrej formie lub dobrej kondycji to coś, o czym ludzie często myślą pod koniec roku z ważnego powodu. Jest to sposób maksymalizowania swojego zadowolenia z życia. Przede wszystkim, co będziesz mieć z pieniędzy i sukcesu, jeśli nie będziesz zdrowy i w dobrej kondycji fizycznej? Nic.

Podobnie, bycie “zdrowym” traderem to sposób na to, by być najlepszym traderem, jak to tylko jest możliwe. W jaki sposób możesz być w dobrej kondycji jako trader? Jest z tym tak samo jak z osiąganiem kondycji fizycznej: ciężka praca, zaangażowanie, cierpliwość, a przede wszystkim motywacja.

Zgadnij czemu? Bycie w dobrej kondycji fizycznej zmusza cię do wyjścia z własnej strefy komfortu. Jednak długoterminowa korzyść jest OGROMNA. Bycie w dobrej formie jako trader także zmusza cię, by wyjść ze strefy komfortu, ale tu również korzyść jest WIELKA.

Czy chcesz mieć dobre życie jako trader? Czy ogólnie chcesz wieść dobre życie? Więc powinieneś być w dobrej kondycji i w niej trwać, a żeby to zrobisz, musisz się adaptować, musisz zmieniać się na lepsze zarówno w życiu, jak i w tradingu. Nie wystarczy duża wiedza, jeśli nie wykonasz DUŻEGO WYSIŁKU i ZMIANY tego, co robisz.

By przetrwać, musisz ewoluować, by odnosić sukcesy, musisz dokonać optymalizacji

Zwrot “przetrwają najsilniejsi” jest zazwyczaj kojarzony z Karolem Darwinem i ewolucją. Jednak termin ten po raz pierwszy został użyty przez Herberta Spencera – po przeczytaniu “O powstawaniu gatunków” Darwina – w swoich “Podstawach biologii” w 1864 opisał podobieństwa między własnymi teoriami ekonomicznymi a biologiczną teorią Darwina dotyczącą ewolucji.

Naszym głównym zadaniem jest zastosowanie tego terminu w ekonomii, finansach oraz oczywiście w tradingu. 

Jeśli chcesz przetrwać jako trader, musisz robić wiele rzeczy we właściwy sposób i to systematycznie. Ludzie słabi, niezdolni do zaangażowania, dyscypliny, systematyczności oraz motywacji, po prostu tego nie robią. Przegrywają. Nie chcesz być pewnie na ich miejscu.

Tak jak ktoś mający dobrą kondycję fizyczną będzie cieszył się życiem o wiele bardziej (nawet jeśli nie ma zbyt dużo pieniędzy) niż ktoś, kogo jeden posiłek dzieli od zawału (nawet jeśli jest bogaty), tak samo trader będący w dobrej kondycji (nawet jeśli ma niewielki kapitał) będzie cieszył się handlem oraz jego późniejszymi owocami o wiele bardziej niż ten, kto jest w złej kondycji (nawet jeśli ma duży kapitał).

“Gatunki, które są w stanie przetrwać, zwykle nie są najbardziej inteligentne; nie są nawet najsilniejsze; ale mają one zdolność do adaptacji oraz dopasowywania się do zmieniającego się środowiska, w którym żyją” – Leon C. Megginson, profesor biznesu w stanowym uniwersytecie w Luizjanie – 1963

Jednak przetrwanie nie wystarcza, przede wszystkim chcemy odnosić sukcesy w tradingu, prawda? Pierwszy krok to nauczyć się przetrwać, przestać tracić kapitał co roku i zacząć utrzymywać się na powierzchni. Żeby to zrobić, musisz się zmienić. Nie możesz robić czegoś, skoro wiesz, że to nie działa. Tylko ten, kto będzie uczyć się na swoich błędach, będzie w stanie przetrwać na tyle długo, by odnieść sukces jako trader (czyli zarabiać).

Więc jak możesz stać się lepszym traderem, jak nie tylko przetrwać, ale efektywnie tradować? Musisz nauczyć się optymalizacji.

Jak być najlepszym traderem, jak tylko możesz (a to więcej niż tylko przetrwać)

-Ochraniaj kapitał

Jeśli chcesz przetrwać, to ochraniaj swój kapitał. W środowisku naturalnym australijski krokodyl żyjący w słonych wodach jest jednym z najlepiej przystosowanych drapieżników. Innym bardzo łatwo dopasowującym się gatunkiem jest lew żyjący w Afryce. Oba te niezwykłe drapieżniki ukazują zachowanie, którego traderzy powinni się od nich nauczyć. Jednym z nich jest zachowywanie energii na najłatwiejsze (najsłabsze) ofiary. Mogą czekać wiele dni, zanim znajdą idealną ofiarę, oczywiście nie angażują się one za każdym razem, kiedy coś zauważą, bo wiedzą, że to może zakończyć się głodem. Z biegiem czasu zwierzęta te adaptowały się i ewoluowały, by nauczyć się, że czekanie (bycie cierpliwym) jest najszybszym sposobem zdobycia dobrego posiłku. Ochraniają swoją energię (kapitał), a kiedy zobaczą idealną ofiarę, to zaczynają polowanie i zabijają ofiarę z łatwością.

Jako trader, jeśli będziesz ryzykował pieniądze po zobaczeniu każdego, nawet najmniejszego sygnału w ciągu dnia, to szybko pozbędziesz się kapitału, a kiedy dobra / łatwa transakcja (ofiara) nadejdzie, to będziesz żałował, że nie możesz tego wykorzystać, że nie byłeś bardziej cierpliwy i że nie dbałeś lepiej o własne pieniądze.

-Mądrze wybieraj transakcje

Tak jak drapieżniki wybierają ofiarę mądrze, tak samo ty musisz wybierać mądrze transakcje. Nie możesz stracić kapitału po złych transakcjach, musisz zachować dyscyplinę oraz cierpliwość. Tak samo jak lew nie biega za najsilniejszą zdobyczą, ale wybiera łatwe ofiary, bo wie, że jego zapasy energetyczne są ograniczone i jeśli będzie marnował energię, a nie złapie ofiary, to umrze z głodu.

Podobnie, jeśli będziesz kontynuować over trading i nie będziesz stosował się do planu i antycypował, czekając na dobre setupy występujące w korzystnych warunkach, to szybko stracisz pieniądze, a twoje konto także nie przetrwa.

-Zrozum, że czas będzie ci pomagał

Ewolucja wymaga wielu, wielu lat, by działać na gatunkach, gdy organizmy zmieniają się i adaptują do środowiska. Po pewnym czasie będziesz uczył się od siebie i od innych i staniesz się lepszym traderem. To wszystko nie stanie się jednej nocy. Ziemia ma 4.54 miliardów lat, a mózg ludzki pojawił się dopiero około 7 milionów lat temu, ewoluując do obecnej postaci przez ostatnie 2 miliony lat. By rzeczy stały się efektywne i doskonałe, trzeba wiele czasu, bez znaczenia, czego to dotyczy.

Im szybciej zaakceptujesz, że nie staniesz się bogaty w ciągu jednej nocy, tym szybciej znajdziesz się na drodze do zarabiania. Pomyśl o tradingu jak o pociągu towarowym – wymaga czasu, by nabrał prędkości, ale kiedy już to zrobi, to trudno będzie go zatrzymać. Jednak jeśli będziesz próbować zajść za daleko zbyt wcześnie, to się “wykoleisz” i stracisz swoje szanse. Zacznij mając mało i działaj powoli, ucz się, aż naprawdę będziesz wiedzieć, co robisz, po czasie będziesz wiedział, kiedy możesz zaryzykować więcej.

-Rozwijaj i używaj swojej intuicji

Kiedy będziesz się rozwijał i zmieniał jako trader, to rozwiniesz w sobie intuicję. To jeden z ostatnich kawałków puzzli, które przyjdą po tym, kiedy systematycznie bedziesz postępował tak, jak opisałem w tym artykule. Najlepsi traderzy mogą spojrzeć na wykres i od razu mają dobre wyczucie, co się stanie. Czekają tylko na sygnał do wejścia, kiedy stosunek ryzyka do zysku będzie dobry i egzekwują transakcję. Dla kogoś nowego w tradingu to może wyglądać łatwo, ale nie widzi on tych wszystkich lat nieustannego zaangażowania, które doprowadziły do tego punktu.

-Ewoluuj i adaptuj się

Najważniejszą częścią stawania się zarabiającym traderem jest zaakceptowanie, że by zarabiać, musisz się rozwijać oraz adaptować.

Przede wszystkim, na początku musisz się uczyć, jak odpowiednio handlować, a wraz z biegiem czasu będziesz studiował ruch ceny na wykresach. Musisz rozpocząć proces prób i błędów, uczenia się na nich i rozwijania się, od początkującego do zaawansowanego tradera.

Przystosowywanie i rozwijanie się dotyczy także zmiennych warunków panujących na rynku. Jeśli próbujesz grać na rynku z trendem, który przekształca się w konsolidację, to stracisz. Zdolność patrzenia na wykres, interpretowania historii rynku i postępowanie zgodnie z tym to sposób, by znaleźć się na właściwej ścieżce.

Musisz uczyć się na błędach i poświęcać czas na analizowanie wykresów. Jeśli nie umiesz wykorzystać swoich błędów, by się rozwijać, to nie staniesz się dobrym traderem. Nie pozwól więc, by pomyłki ciągnęły cię w dół, patrz na każdy błąd jak na szansę, by się czegoś nauczyć i coś zmienić na lepsze.

Zakończenie

Jeżeli nie będziesz nieustannie się uczył, przystosowywał się oraz zmieniał na lepsze, to nie przetrwasz na rynku. W tradingu naprawdę przetrwają najbardziej przystosowani. Tylko przystosowani traderzy, analitycy oraz pasjonaci są w stanie przetrwać. Oznacza to, że jeśli będziesz oczekiwał szybkiej kasy, to nie przetrwasz. Pasja to część bycia zdolnym traderem, ma ona jednocześnie wpływ na to, że będziesz grać tak, by ostatecznie zyski przewyższyły straty.