Indeks WIG20 – notowania i akutalny kurs

2631

WIG20 jest to indeks giełdowy dwudziestu największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW).

Zgodnie z definicją WIG20 jest indeksem giełdowym 20 największych spółek akcyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aby jednak żaden sektor nie zdominował indeksu, wprowadzono zasadę, że na sektor może przypadać maksymalnie 5 firm. Na przykład w indeksie mamy 5 banków.

Notowania indeksu WIG20

 

Wykres i kurs WIG20

Logotyp eToro (zielony)

67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

 

Kurs i notowania WIG20 – informacje podstawowe

Kod ISIN PL9999999987
Nazwa indeksu WIG20
Data bazowa 16-04-1994
Kapitalizacja bazowa (PLN) 13 632 290 000,00
Wartość bazowa 1 000,00
Liczba uczestników 20
Maksymalny udział w indeksie 15%
Tryb publikacji ciagły
Wartość otwarcia 09:00
Wartości bieżące co 15 sek.
Wartość zamknięcia 17:10 (powtórzenie 17:15)
Typ indeksu cenowy

Rosnący odczyt PKB rok do roku oznacza prosperity, z kolei spadający wzrost gospodarczy zwiastuje nadchodzącą recesję i spadek indeksu WIG 20.

Skład indeksu WIG20

Akcje PGNIG
Akcje Ciech SA
Akcje Amica Wronki SA
Akcje Orange S.A. (ORANGEPL)
Akcje PZU
Akcje Santander
Akcje CCC
Akcje CD PROJEKT
Akcje PKN Orlen
Akcje JSW
Akcje PGNIG
Akcje PKO BP
Akcje Play
Akcje Cyfrowy Polsat
Akcje mBank
Akcje Tauron Polska Energia
Akcje PGE Polska Grupa Energetyczna
Akcje LPP SA
Akcje Lotos
Akcje KGHM

Gospodarka to nie WIG20

Inwestorzy uważają, że giełda wyprzedza realną gospodarkę o kilka miesięcy. Jeśli nałożymy na siebie odczyty PKB i wyniki WIG20, to zależność w ostatnim roku może nie być tak spójna jak w poprzednich latach. Mwig40 mógł być znacznie lepszym wskaźnikiem dla gospodarki, ponieważ kupił znacznie wcześniej niż indeks blue chip.

Jest to ważna obserwacja z punktu widzenia inwestorów indywidualnych, którzy mogą inwestować w WIG20 nie tylko z perspektywy spółek ze składu indeksu, ale także poprzez kontrakty futures lub coraz bardziej popularne fundusze ETF. Chociaż WIG20, przełamując barierę 2000 punktów, dał sygnał kupna i może być optymistyczny, nie należy zapominać o ryzyku takiego składu indeksu.

Co jest w składzie WIG20?

Zgodnie z definicją WIG20 jest indeksem giełdowym 20 największych spółek akcyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aby jednak żaden sektor nie zdominował indeksu, wprowadzono zasadę, że na sektor może przypadać maksymalnie 5 firm. Na przykład w indeksie mamy 5 banków.

Wybór spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 jest bezpośrednio uzależniony od ich kapitalizacji rynkowej oraz wartości obrotu ich akcjami.

Firmy mają również różne wartości procentowe w indeksie, co ma wyraźne konsekwencje. Pekao, PKO BP i PZU mają ponad 30 procent udziału w WIG20. Innymi słowy, sektor finansowy jest niezwykle ważny dla interpretacji całego wykresu indeksu.

Firmy tracą i zyskują na wartości, dlatego skład indeksu również podlega zmianom. Na przykład Jastrzębska Spółka Węglowa, która po debiucie znajduje się w bardzo długim trendzie spadkowym, opuściła indeks w marcu 2015 r. Obecnie coraz częściej mówi się o zbliżającym się powrocie JSW do indeksu – cena akcji spółki wzrosła o ponad 500 procent w zeszłym roku.

Warunkiem sine qua non wejścia do indeksu jest:

  • lczba akcji w wolnym obrocie jest większa niż 10%,
  • wartość akcji w wolnym obrocie przekraczająca 1 mln EUR,
  • firma nie może być oznaczona,
  • spółka giełdowa na WIG20 nie może należeć do określonych, specyficznych segmentów rynku.