Wzrost cen ropy spowolnił pod koniec handlu w piątek, po spotkaniu OPEC+

659

Zgodnie z danymi handlu, po zakończeniu spotkania ministrów krajów OPEC, a także krajów członkowskich OPEC i ich partnerów, w piątek o 21:00 czasu środkowoeuropejskiego, ceny ropy spowolniły wzrost po skoku o 5%. Koszt ropy Brent wzrósł o 2,36% do 61,5 dolarów za baryłkę. WTI wzrosła o 1,88% do 52 dolarów 45 centów za baryłkę. Strony OPEC + podjęły decyzję o zmniejszeniu produkcji o 1,2 miliona baryłek dziennie w ciągu 6 miesięcy, zaczynając od stycznia. Zdecydowano, że kraje OPEC zredukują produkcję o 800 tysięcy baryłek, a kraje, które nie są częścią kartelu – o 400 tysięcy baryłek dziennie. Ministrowie zgodzili się spotkać w Wiedniu w kwietniu, aby omówić postępy w tej sprawie. Iran, Wenezuela i Libia nie wezmą udziału w zgodzie.

Rezerwy walutowe Chin w listopadzie wzrosły po raz pierwszy od lipca

Ludowy Bank Chin poinformował o zwiększeniu rezerw walutowych o 9 miliardów dolarów do 3 bilionów 62 miliardów w listopadzie, co odnotowano po raz pierwszy od lipca, kiedy co miesiąc notowano spadek. Dla ekspertów, oczekujących obniżenia rezerw o 16 miliardów dolarów, powiadomienie było dość zaskakującym. Regulator zauważył, że wzrost wskaźnika wynikał z wahań kursów walut i zmian cen aktywów. Krajowa waluta Chin w tym roku odczuła presję z powodu konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz spowolnienia wzrostu PKB, który okazał się najniższy od 2009 roku. Rezerwy złota w ChRL pod względem wartości wzrosły w listopadzie do 72 miliardów 122 milionów dolarów.

Chiny obnizą cła na samochody importowane ze Stanów na 90 dni

Ministerstwo Finansów Chin ogłosiło, że od 1 stycznia na okres 90 dni cła na samochody importowane z USA zostanie obniżona z 40% do 15%. Ten krok osłabi napięcia handlowe między Pekinem a Waszyngtonem. Według prognoz, do końca tego roku sprzedaż samochodów w Chinach spadnie po raz pierwszy od 28 lat, ze względu na wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi i spowolnienie tempa wzrostu gospodarki chińskiej. Decyzja chińskich władz o obniżeniu ceł wpłynie pozytywnie na amerykańskich producentów General Motors i Tesli oraz europejskie BMW i Daimler, dostarczające swoje samochody do Chin. 

Sprzedaż samochodów na terenie UE w listopadzie spadła o 8%

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów odnotowało spadek sprzedaży samochodów w UE o 8% w skali roku do 1 miliona 121 tysięcy samochodów w listopadzie. Spadek sprzedaży notuje się już od trzech miesięcy, co jest spowodowane wprowadzeniem nowych przepisów od 1 września w celu określenia zużycia paliwa przez samochody i lekkie samochody dostawcze. Spadek sprzedaży samochodów w listopadzie odnotowano w większości krajów UE, z wyjątkiem Grecji, Polski, Słowacji, Litwy i Łotwy. Przede wszystkim wskaźnik spadł w Szwecji – o 20,5% i Austrii – o 20,1%. Sprzedaż niemieckiego Volkswagena spadła o 10,9%. Jednocześnie czasie francuski producent PSA Group zwiększył swój udział w rynku z 16,1% do 16,5%. W listopadzie liczba sprzedanych samochodów Renault zmniejszyła się o 16%, Ford – o 8,2%, BMW – o 2,8%.

General Electric przydzieli biznes do opracowania oprogramowania dla IioT do oddzielnej firmy

Dział GE Digital amerykańskiej firmy General Electric zostanie przydzielony do oddzielnej firmy, która pozostanie częścią General Electric, ale będzie promować swoje produkty pod własną marką. Oświadczenie General Electric mówi, że nowa firma opracuje kompleksowe oprogramowanie dla przemysłowego Internetu rzeczy IIoT. Zgodnie z oczekiwaniami jego roczny dochód wyniesie około 1 miliarda 200 milionów dolarów. Decyzja spółki o oddzieleniu firmy GE Digital do odrębnej firmy spowodowała wzrost udziału General Electric o 12% podczas handlu w piątek.

Aktywnośc biznasowa strefy euro w grudniu wzrastała w najwolniejszym za 4 lata tempie

IHS Markit podała wstępne dane na temat złożonego indeksu aktywności biznesowej w strefie euro w grudniu. Odpowiedni wskaźnik wyniósł 51,3 punktów, wobec 52,7 punktów w listopadzie, odnotowując minimalną od listopada 2014 wartość. W sektorze usług wskaźnik spadł do minimalnego od ponad 4 lat poziomu w 51,4 punktów. W listopadzie był on na poziomie 53,4 punktów. PMI dla przemysłu wyniósł 51,4 punktów i był najniższy od 34 miesięcy, w porównaniu z wartością listopadową na poziomie 51,8 punktów. Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit, zauważył negatywny wpływ akcji protestacyjnych „żółtych kamizelek” we Francji i spowolnienia wzrostu gospodarczego w regionie. Wzrost nowych zamówień wykazywał najmniejszą liczbę od grudnia 2014 roku. Spadek zamówień eksportowych zaobserwowano trzeci miesiąc z rzędu. W wyniku tego wszystkiego wzrost liczby miejsc pracy spowolnił do minimum za 2 lata. 

Złoto spadło w cenie pod koniec tygodnia w wyniku oczekiwać posiedzenia FED

Ostatnie w tym roku posiedzenie Systemu Rezerwy Federalnej zaplanowano na 18-19 grudnia i inwestorzy całego świata oczekują, że w oparciu o jego wyniki stawka podstawowa zostanie podniesiona do 2,25%-2,5% rocznie. Jednak główną intrygą pozostaje ile razy odbędzie się proces podniesienia stopy w przyszłym roku. Niektórzy eksperci przewidują zmniejszenie liczby podniesień do 2 lub jednego wzrostu, ale są też tacy, którzy uważają, że Fed zrealizuje swój plan podniesienia stopy w ciągu 3 raz w 2019 roku. W przypadku złagodzenia polityki pieniężnej dolar spadnie, a cena złota wzrośnie. W piątek złoto spadło o 2 dolary do 1 tysiąca 245 dolarów 40 centów za uncję.