Zaufaj własnym przeczuciom w tradingu

1806

Najlepsi traderzy mają doskonale wykształconą zdolność do 'czucia’ rynku i tego, co może się na nim za chwilę wydarzyć. Ta umiejętność jest nazywana 'wewnętrznym przeczuciem’ i jest to coś, na czym głęboko się opieram w moim tradingu. Według mnie każdy trader powinien rozwinąć w sobie takie wyczucie, a można to zrobić dzięki odpowiedniemu treningowi i czasowi spędzonemu przed wykresami. Wewnętrzne przeczucia będą się rozwijać w miarę zdobywania doświadczenia na rynku.

Początkujący traderzy lepiej zrozumieją naturę przeczuć, jeśli nazwę je intuicją i przewidywaniem. To prosta nieświadoma intuicja oraz przewidywanie tego, co może się stać.

Zasadniczo monotonia na rynku wspomaga intuicyjne wyczucie i może potęgować wrażenie powtarzalności – deja vu. Trader będzie doświadczał podobnych przeczuć, które biorą się z ważnej części umysłu i wywołują to, co nazywam wewnętrzną intuicją. Jeśli widujesz coś przez wystarczająco długi okres czasu, twój umysł poda ci przewidywane hipotezy tego, co się może zdarzyć. To oczywiście potężne i ważne narzędzie, które powinieneś w sobie rozwinąć, by być w 10% odnoszących sukces traderów.

Praktyka pomoże wyrobić przeczucia

Profesjonalni sportowcy najpierw wiele trenują, w rezultacie stają się na tyle dobrzy w tym co robią, że osiągają w końcu poziom zawodowców. Grają z różnymi przeciwnikami, którzy mają różne style i metody, i to daje im wyczucie tego, co będzie prawdopodobnie następnym ruchem przeciwnika… przewidują ruch intuicyjnie.

Dla przykładu: jeśli grasz wystarczająco długo w tenisa z tym samym przeciwnikiem, to możesz tak nauczyć się stylu jego gry, że potem nawet o tym nie myślisz; to stało się nawykiem, a ty tylko przewidujesz lub 'czujesz’ jego następny ruch, zanim faktycznie będzie miał miejsce.

Kiedy opanujesz swoją strategię i spędzisz dużo czasu przed monitorem, w efekcie rozwiniesz w sobie intuicyjny trading. Gdy będziesz wtedy analizować wykres giełdowy, przeczucia będą kombinacją nieświadomych mechanizmów 'tak czy nie?’, złożyć zlecenie lub nie, oraz intuicją, w którą stronę pójdzie teraz rynek. To podobny mechanizm jak u gracza w tenisa, który decyduje się mocno uderzyć piłkę w locie, bo 'wyczuł’ następny ruch przeciwnika. Istnieje o wiele więcej przykładów wykorzystania intuicji, zarówno w sporcie, jak i w innych dziedzinach; lecz we wszystkich przypadkach zależy ona od doświadczenia i ćwiczeń. Surowy talent może pomóc, ale wierzę w to, że po wystarczającym treningu i analizowaniu wykresów każdy jest w stanie wyrobić sobie intuicję w tradingu.

Intuicja i metoda price action

Różne strategie price action, których używamy, mogą w końcu stać się drugą naturą doświadczonego tradera; w miarę postępu umiejętności przeczucie może pomóc traderowi ustalić „czy jest to trade warty wejścia czy nie?”. Czasami trader może nawet nie rozumieć, czemu teraz jedna strona przeważa na rynku nad drugą, ale jest to po prostu nieświadomy mechanizm przewidywania i podejmowania w oparciu o to właściwych decyzji. Ten mechanizm może zakiełkować tylko w efekcie spędzania dużej ilości czasu przed wykresami.

Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, z jakiego powodu przeczucia dochodzą do głosu, ale w miarę jak będziesz coraz lepiej rozumiał wykresy i metodę PA, twój nieświadomy „wyzwalacz” będzie działał coraz bardziej przejrzyście. Nie stanie się to z dnia na dzień, najpierw musisz ćwiczyć, wtedy wraz z doświadczeniem na rynku wyrobisz sobie w końcu intuicję, patrząc na wykresy i używając price action. Intuicja stanie się wtedy częścią twojej strategii.

Zawsze istnieją dwie perspektywy…

Możesz mieć wyczucie rynku albo poszczególnego trade’u i nawet nie wiedzieć, czemu tak to działa; twój nieświadomy umysł bywa czasem znacznie mądrzejszy niż świadomość. Więc kiedy zamierzasz wejść w długą pozycję i dostrzegasz sygnał zapowiadający wzrost, przeczucie może podpowiedzieć ci „może to nie jest właściwa decyzja”… ponieważ twoja intuicja 'dostrzega’ coś, czego ty nie widzisz…. to nieświadomy komunikat i w ten sposób nieświadomy umysł może być często bardziej obiektywny niż świadomy.

Dla przykładu, zawsze istnieją na rynku dwa punkty widzenia. Jeden trader widzi wykres i uważa, że cena pójdzie w górę, a inny na tym samym rynku dostrzeże dominację 'niedźwiedzi’. Dlatego jeśli spojrzysz na wykres z innej perspektywy albo jeśli ktoś inny popatrzy z innego punktu widzenia na twój trade, to jest to bardziej obiektywne spojrzenie. Jednak wielu z nas nie potrafi tak łatwo tego zrobić, używając wyłącznie świadomego myślenia. Chcąc tego czy nie, wszyscy od czasu do czasu jesteśmy nadmiernie przywiązani do pewnego określonego widzenia rynku, nawet jeśli istnieje silna przesłanka, że stanie się coś innego niż przewidujemy. Dzieje się tak wtedy, gdy nasza wewnętrzna intuicja naprawdę nam towarzyszy. Może nas ona zaalarmować, że coś jest nie tak i można wykorzystać to odczucie, by znaleźć powody, dlaczego to zlecenie może być jednak złym pomysłem. Na przykład, jeśli jesteś nastawiony na zlecenie kupna i szukasz tylko tego… to jak to możliwe, że inna osoba widzi ten sam wykres, a jednak zamierza sprzedawać? Przeczucie może zmotywować cię, by przyjrzeć się bliżej sytuacji na rynku.

Czasem wydaje się, że cena pójdzie w górę, ale masz intuicję, że możesz się mylić; nie widzimy powodu, ale nieświadomość bywa bardziej obiektywna… jest to spojrzenie z innej perspektywy i informuje nas o jej istnieniu. Pierwotnie możemy tego nie dostrzec, jednak nieświadome odczucie nas ostrzega. Nasza podświadomość może być obiektywna, nawet jeśli tego nie rozumiemy, ponieważ jest to spojrzenie na trading z innej perspektywy, oparte na naszych wcześniejszych doświadczeniach oraz na poświęconym czasie.

Oczywiście żeby w ogóle móc rozwinąć w sobie intuicję tego typu, najpierw musisz umieć odczytywać ruchy ceny na wykresie. Wszystko zacznie się, gdy nauczysz się rozumieć nieustannie zmieniający się ruch ceny na rynku. Kiedy tylko to zrobisz, czas poświęcony analizie pomoże zbudować ci nieświadome wyczucie i będziesz mógł 'czuć’ wykres. Twoja intuicja nie zawsze będzie miała rację, ale jest to coś, co ci bardzo pomoże w rozwoju, byś mógł osiągnąć sukces jako trader.