10 powodów sprawiających, że metoda Price Action udoskonali twój trading

2953

10. PA daje traderom dobry wgląd w istotę rynku.

Podstawy analizy Price Action nie stracą na ważności wraz z upływem czasu. Jednym z najlepszych powodów, by stosować tę metodę jako wiodącą jest to, że taka analiza dostarczy ci narzędzi do rozumienia zachowania rynku: pozwoli ci umieścić informacje płynące z ruchu ceny w szerszym kontekście. Traderzy w analizie często używają wskaźników, ale to zupełnie tak, jakbyś poszedł do mechanika, kiedy jesteś chory. Nie ma sensu patrzenie na wskaźniki, które działają z opóźnieniem, skoro regularnie powtarzające się setupy PA pozwolą ci z większym prawdopodobieństwem przewidzieć, co zrobi rynek.

9. Analiza PA jest strategią wypróbowaną przez czas.

Trading oparty o setupy PA jest używany przez profesjonalistów od dekad. Kiedy uczysz się tej metody, to możesz być pewny, że jest dobra, ponieważ uczy cię, jak zrozumieć kluczową sprawę na każdym rynku: ruch ceny. Wielu traderów używa jednocześnie różnych wskaźników, nie są one używane przez traderów od dawna ze względu na trudność ich adaptacji przy zmieniających się warunkach rynkowych. Analiza Price Action jest przydatna zawsze oraz wystarczająco elastyczna, by pomóc ci zrozumieć sentymenty panujące na rynku bez względu na okoliczności.

8. Analizę PA można równie dobrze stosować zarówno na rynku z silnym trendem, jak i w konsolidacji.

Jedną z najprzydatniejszych spraw w PA jest to, że sprawdza się w wielu różnych warunkach, obojętnie czy są to konsolidacje, czy silny trend. Wiele metod sprawdza się najlepiej na rynkach, gdzie panuje silny trend, ale nie przydają się w konsolidacjach lub na odwrót. Dobra i elastyczna metoda powinna systematycznie dostarczać dobrych setupów w różnych warunkach.

7. Setupy Price Action są łatwe do przetestowania na demo.

Setupy PA powstają systematycznie i są łatwe do wyłapania, kiedy wiesz, czego szukasz. Nie ma potrzeby, by siedzieć i zastanawiać się, jaką informację niosą trzy różne wskaźniki. Po prostu czekasz na określony setup, a potem realizujesz trading plan. Możesz łatwo założyć rachunek demo, by nauczyć się grać na podstawie określonych setupów, zanim zaczniesz na koncie real.

6. Analiza PA jest możliwa do zastosowania w każdych warunkach.

Analiza ruchu ceny poprzez setupy PA jest wszystkim, czego potrzebujesz, by stworzyć plan. Często traderzy próbują handlu na podstawie newsów w połączeniu z przekombinowanymi wskaźnikami. Piękno metody PA polega na tym, że masz wizualne odzwierciedlenie tego, co się dzieje, kiedy są publikowane newsy – wliczając w to reakcję traderów na te wydarzenia. Cena często idzie w innym kierunku niż się to przewiduje. Jeżeli wiesz, jak dobrze analizować rynek, to możesz zostać ostrzeżony przed różnymi ruchami, jeszcze zanim zostaną opublikowane raporty. Metoda PA upraszcza twoje podejście poprzez uwzględnienie różnych zmiennych na rynku i daje ci dobrą możliwość, by wszystkie je rozumieć.

5. Jasno zdefiniowane wejścia.

Kiedy opanujesz kilka dobrych setupów PA, to dokładnie będziesz wiedzieć, czego szukasz, jeszcze zanim wejdziesz na rynek. Nie będzie żadnego zgadywania jak w innych metodach – albo setup wystąpił, albo nie. Wiele metod ma duże “szare strefy” sprawiające, że traderzy długo namyślają się, czy mają wejść czy nie. To zwykle powoduje zbyt częsty trading lub strach przed zawieraniem transakcji, spalenie konta czy utratę dobrych szans. Kiedy nauczysz się tej metody, to będziesz widział rynek w sposób jasny, bez tych wszystkich mglistych metod, które zaśmiecają głowę.

4. Pozwala na zyskowny handel na wyższych interwałach.

Inną przydatną rzeczą jest to, że setupy stają się bardziej wiarygodne na wyższych przedziałach czasowych. To pozwala grać rzadziej, lecz z o wiele większą skutecznością. Siedzenie przy komputerze i wpatrywanie się godzinami na wykresy 5M może doprowadzić do szaleństwa i zwykle jest zgubne dla twojego rachunku. Wielu traderów sądzi, że będą mieć więcej okazji, gdy będą handlować częściej i na niższych interwałach. Jednak jedyną rzeczą, jaką może to spowodować, jest strata pieniędzy oraz twojego cennego czasu, który mógłbyś spędzić z przyjaciółmi czy rodziną. Kiedy wiesz, jak efektywnie używać setupów PA, to możesz grać wyłącznie na dziennych wykresach i nie spędzać na analizie więcej niż pół godziny dziennie. Kiedy stworzysz dobrze zdefiniowany i dający możliwość zarobku plan, to spędzanie niezliczonych godzin na analizie wykresów z niskich przedziałów czasowych może przynieść ci wyłącznie szkodę. Powodem, dla którego wiele osób zaczyna zajmować się tradingiem jest to, że nie chcą spędzać tak wiele czasu, wykonując pracę, której nie cierpią. Wielu z tych ludzi potem zapomina, że jedną z najlepszych rzeczy w tradingu jest to, że nie musisz spędzać dużo czasu na analizie rynku, zamiast tego wystarczy tylko dostrzec setup i wejść na jego podstawie.

3. Trading PA jest bardzo podobny do sposobu, w jaki grają zawodowcy.

Wyobraźmy sobie traderów w biurach, grających na różnych giełdach w Chicago czy Nowym Jorku. Czy sądzisz, że używają oni wszystkich tych niejasnych wskaźników? Myślenie o wskaźnikach z tej perspektywy pozwoli ci zobaczyć, jak bardzo zabawny jest trading tą metodą. Profesjonaliści stosują metodę tzw. “tape reading”, czyli analizują ruch ceny na wybranych rynkach. PA jest czymś bardzo zbliżonym do “tape reading”. Powodem, dla którego profesjonaliści analizują rynek metodą “tape reading” jest to, że kluczowe informacje są zawarte na czystym wykresie, tak samo jest w przypadku setupów. To zabawne, że ludzie wpadają w pułapkę wskaźników i próbują przewidzieć, jak zachowa się rynek po ogłoszeniu raportów.

2. PA pozwala zachować obiektywne podejście.

Kiedy dokładnie wiesz, czego szukasz, to unikasz frustracji i niepewności. Po prostu spokojnie czekasz, obserwując rynek w czasie przeznaczonym na trading i wypatrujesz setupów. Jeśli nie ma potrzeby za każdym razem decydować, bo twoja metoda dokładnie określa warunki wejścia, to dajesz sobie jak najlepszą możliwość “celnego strzału”. Tak jak lew w dżungli, trader używający PA siedzi i czeka na perfekcyjny setup i wtedy atakuje.

1. Analiza PA pozwala wypracować dyscyplinę potrzebną do osiągnięcia sukcesu na Forex.

Dyscyplina jest prawdopodobnie najważniejszą rzeczą potrzebną do osiągnięcia długoterminowego sukcesu. Kiedy masz prostą, lecz efektywną i elastyczną metodę, to jesteś w stanie bardziej  koncentrować się na psychologicznym aspekcie zarządzania emocjami podczas handlu. Opanowywanie emocji i samodyscyplina są tym, co odróżnia profesjonalistów od amatorów. Wielu traderów skupia się za bardzo na idealnym dostosowaniu swojej metody lub na szukaniu “Świętego Graala“, lecz zapominają o tym, że sedno sukcesu tkwi pomiędzy uszami. Twoja reakcja na zysk i stratę jest o wiele ważniejsza niż używana metoda. Najlepszą rzeczą w PA jest to, że możesz skupić się na samym sobie, bo nie musisz się martwić, czy ta metoda jest efektywna.