Akcje Chevron

1891

Chevron Corporation jest amerykańską, międzynarodową korporacją energetyczną z siedzibą w San Ramon w Kalifornii. Posiadając biura w ponad 180 krajach na całym świecie, Chevron Corporation zajmuje się wszystkimi aspektami przemysłu naftowego, gazowego, geotermalnego i geotermalnego, w tym wydobyciem i produkcją, rafinacją, marketingiem i transportem, produkcją i sprzedażą chemikaliów oraz wytwarzaniem energii.

Kurs akcji Chevron

Wykres i notowania Chevron

Prognozy i analiza Chevron

Akcje Chevron – analiza fundamentalna

Profil akcji: Chevron Corporation

Chevron Corp., z siedzibą w San Ramon, USA, jest jedną z największych firm naftowych na świecie. Firma została założona w 1879 r. i prowadzi działalność w zakresie wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego we wszystkich głównych regionach świata. Chevron jest również liderem w technicznej produkcji czystego gazu syntetycznego z niskiej jakości surowców, takich jak pozostałości rafineryjne. Ponadto firma wydobywa węgiel i metale szlachetne oraz produkuje produkty petrochemiczne i biopaliwa. Według jej własnych słów, grupa jest obecnie największym producentem energii geotermalnej.

Chevron Corporation
Państwo Stany Zjednoczone
StanKalifornia
SiedzibaSan Ramon
Data założenia1879
Forma prawnaSpółka akcyjna
ISINUS1667641005
Symbol giełdowyNYSE: CVX
Chevron Corporation powstała początkowo pod nazwą Standard Oil Co. (California), pośród upadku wskutek nowego prawa antytrustowego spółki paliwowej Standard Oil, której założycielem był John D. Rockefeller.

Rafineria, handel światowy i zaopatrzenie w ropę naftową za pośrednictwem własnych statków i rurociągów są prowadzone przez sam Chevron. Produkty końcowe, takie jak benzyna, olej napędowy i nafta, są również sprzedawane pod tą samą nazwą pod takimi markami jak Chevron, Texaco i Caltex.

Akcje Chevrona należą do indeksu Dow Jones.

Cena Akcji Chevron Corporation — kurs i wykresy

Firma Chevron Corporation została założona na początku XX wieku, w 1911 roku. Historia powstania tego giganta w dużej mierze powtarza ścieżkę, którą pokonała podobna firma – Exxon Mobil. Papiery wartościowe Chevron Corporation odnoszą się do „blue chipsów”. Dywidendy z tych akcji rosną od dwudziestu ośmiu lat z rzędu. Akcje tego koncernu odnoszą duże sukcesy zarówno wśród traderów, jak i inwestorów na całym świecie.

Akcje Chevron Corporation – Informacje podstawowe

Chevron Corporation działa w dwóch kierunkach: niższego i wyższego szczebla. Pierwszy rodzaj działalności obejmuje przetwarzanie surowców, a drugi – poszukiwanie i produkcję. Poszukiwanie i produkcja są bardzo zależne od aktualnych cen ropy. Ten obszar firmy przeżywa obecnie nie najlepsze czasy z powodu spadku kosztów surowców.

W 2015 r. oddziały Chevron Corporation zajmujące się wydobyciem ropy straciły około 1,9 mld USD. Jednocześnie straty zostały zrekompensowane przychodami z przetwarzania surowców. Chevron Corporation to gigant rynkowy, który przetrwał wiele kryzysów i wykazał się „wspaniałą żywotnością” i niezawodnością.

Firma ma wsparcie ze strony rządu USA. Wytwarzanie energii jest częścią interesu narodowego USA. Daje to firmie silną przewagę konkurencyjną. Wsparcie najpotężniejszego rządu na świecie znacznie wzmacnia pozycję Chevron Corporation.

Firma charakteryzuje się najniższym poziomem kosztów wydobycia surowców. Korporacja jest największą na świecie i jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie w branży. Firma inwestuje w wielu dziedzinach.

Ponadto Chevron Corporation aktywnie współpracuje z innymi korporacjami z branży naftowej. We wspólnych projektach zysk jest dzielony proporcjonalnie między wszystkimi uczestnikami projektu. Takie podejście pozwala firmie zmniejszać ryzyko, zwiększając potencjał gospodarczy.

Korporacja ma wszystko, co niezbędne do realizacji najbardziej ambitnych projektów w zakresie wydobycia i przetwarzania zasobów energetycznych. Ostatni spadek notowań ropy miał miejsce w 2009 roku. Znalazło to odbicie w wysokości dywidend otrzymanych przez akcjonariuszy spółki. Jeśli w 2008 r. posiadacze papierów wartościowych otrzymywali 11,67 USD na akcję, to w 2009 r. liczba ta spadła do 5,24 USD. Jednocześnie w 2011 r. dywidendy wynosiły już 13,44 USD.

Oceniając perspektywy Chevron Corporation, należy pamiętać, że ta firma jest „arystokratą” branży. Jej rentowność zależy w dużej mierze od cykli w przemyśle naftowym i gazowym.

Ponadto w czasach kryzysu korporacja działa bardzo kompetentnie, skutecznie stabilizując swoją pozycję. Ten mechanizm jest dobrze dopracowany. Firma ma długą historię i przetrwała więcej niż jeden kryzys. Można śmiało powiedzieć, że Chevron jest jedną z najbardziej niezawodnych i stabilnych korporacji na świecie.

Aby zarabiać na akcjach firmy, należy korzystać z analizy zarówno technicznej, jak i fundamentalnej. Głównym czynnikiem wpływającym na wartość aktywów Chevron Corporation jest cena ropy. Gdy rosną notowania tego surowca, akcje spółki również umacniają swoją pozycję. Jeśli ceny ropy spadają, papiery wartościowe Chevron tracą na wartości mniej niż aktywa konkurujących przedsiębiorstw.

Nie zapominajmy też o odpowiednim zarządzaniu pieniędzmi. W jednej transakcji nie zaleca się ryzykować kwoty przekraczającej 5-10% depozytu. W przeciwnym razie podczas dużej zmienności na rynku można ponieść znaczące straty, jeżeli prognoza okaże się nieprawidłowa.