Analiza ceny Bitcoina – czy czeka nas duży wzrost czy spadek cen?

1737

Bitcoin BTC, czyli cyfrowa waluta, cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów z całego świata. W ostatnim czasie inwestorzy zauważyli, że handel tą walutą odbywa się w wąskim przedziale. Czy to zapowiedź wzrostu, czy spadku cen?

Bitcoin – oaza dla inwestorów?

Na świecie funkcjonują kruszce i waluty, które zyskują na wartości, gdy sytuacja na światowych rynkach odbiega od oczekiwanych. Przykładami mogą być złoto i jen japoński, których ceny zawsze pną się w górę choćby w czasie kryzysu. Zarówno w lutym, jak i marcu 2020 r. systematycznie rosły ceny Bitcoina. Tylko pod koniec lutego 2020 r. odnotowano niemal 40 proc. wzrost, co spowodowało, że dziś wielu inwestorów patrzy na tę krypto walutę z nadzieją. Czy to możliwe, że w kolejnych miesiącach dołączy ona do grona instrumentów, których wartość rośnie w niespokojnych momentach?

Rosnące zainteresowanie Bitcoinem można rozpatrywać przez pryzmat płynących z rynku informacji o koronawirusie. Wirus SARS-CoV-2 jest na ustach niemal wszystkich, a urzędnicy poszczególnych krajów, z Chinami na czele, codziennie podają kolejne dane o liczbie zgonów i pozytywnie zdiagnozowanych pacjentów. Czy Bitcoin już wkrótce będzie traktowany jako cyfrowe złoto?

Ceny Bitcoina – marzec 2020 r.

Ile aktualnie trzeba zapłacić za 1 BTC? W dniu 12 lutego 2020 r. przekroczona została bariera 12 500 USD, po czym zanotowano spadki. W ciągu ostatnich kilku dni cena utrzymywała poziom 9000 USD. Jednocześnie można było zaobserwować handel BTC w wąskim przydziale, tj. ceny kształtowały się w zakresie od 9000 a 9200 USD. To z kolei spowodowało, że wielu inwestorów zaczęło spoglądać na tę kryptowalutę z dużą nadzieją. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Bitcoin jak złoto w wersji 2.0?”.

Jak w najbliższym czasie będą wyglądać notowania Bitcoina? Czy ta kryptowaluta pokona kolejne bariery cenowe, czy też może jej wartość zacznie spadać, bo inwestorzy będą chcieli pozbyć się Bitcoinów ze swoich portfeli inwestycyjnych?

Analiza techniczna a Bitcoin – czego można się spodziewać?

Wielu inwestorów z nadzieją spogląda na wykresy, chcąc dostrzec w historycznych notowaniach wskazówki. Jakie zmiany będą miały miejsce na rynku w najbliższej przyszłości? Wśród najczęściej stosowanych metod prognozowania zmian cen wskazać należy na wsparcie i opór. W przypadku Bitcoina poziomy oporu wynoszą 9200, 9300, 9400 i 9600 USD. Z kolei najbliższy poziom wsparcia znajduje się na poziomie 9000 USD. Kolejne to odpowiednio 8800, 8700 i 8650 USD.

Wskaźnik RSI, który równie często znajduje się w obszarze zainteresowania inwestorów, wskazuje, że aktualnie ten rynek jest w punkcie zwrotnym. Również spadający wolumen obrotu powoduje, że inwestorzy spodziewają się większych zmian w cenach Bitcoinów.

Mimo że analiza techniczna każe inwestorom nastawić się na ruch na rynku kryptowalut, to aktualnie trudno powiedzieć, czy ceny będą rosnąć, czy spadać. Inaczej mówiąc, nie można jednoznacznie określić, jak będą kształtowały się ceny Bitcoinów na podstawie transakcji przeprowadzanych w przeszłości przez inwestorów.

Ceny kryptowalut – co mówią specjaliści?

Kryptowaluty, a przede wszystkim Bitcoin, interesują wielu specjalistów, którzy bacznie przyglądają się zmianom na rynku. Co według nich może się wydarzyć już wkrótce? Peter Schiff twierdzi, że Bitcoina nie można rozpatrywać w kategoriach cyfrowego złota – według niego ta kryptowaluta zachowuje się inaczej niż instrumenty, które zyskują na wartości w niespokojnych czasach.

Nie wszyscy inwestorzy podzielają powyższy pogląd – część wciąż z nadzieją spogląda na Bitcoina, licząc na to, że w najbliższym czasie jego cena poszybuje w górę.