Jak bilans handlowy wpływa na kursy walut

2524

Bilans handlowy wpływa na kursy walut poprzez swój wpływ na podaż i popyt na walutę. Kiedy rachunek handlowy danego kraju nie jest zerowy netto – czyli kiedy eksport nie jest równy importowi – jest stosunkowo więcej podaży lub popytu na walutę danego kraju, co wpływa na cenę tej waluty na rynku światowym.

Kursy wymiany walut są podawane jako wartości względne; cena jednej waluty jest opisana w kategoriach innej. Na przykład jeden dolar amerykański może być równy 11 random południowoafrykańskim. Innymi słowy, amerykański biznes lub osoba wymieniająca dolary na rand kupowałaby 11 randów za każdy sprzedany dolar, a RPA kupowałaby 1 USD za każde sprzedane 11 randów.

Wpływy walutowe

Te względne wartości są pod wpływem popytu na walutę, który z kolei jest pod wpływem handlu. Jeżeli dany kraj eksportuje więcej niż importuje, istnieje duży popyt na jego towary, a tym samym na jego walutę. Ekonomika podaży i popytu dyktuje, że gdy popyt jest wysoki, ceny rosną, a waluta aprecjonuje swoją wartość. Natomiast jeśli kraj importuje więcej niż eksportuje, to popyt na jego walutę jest relatywnie mniejszy, a więc ceny powinny spadać. W przypadku waluty deprecjonuje ona lub traci na wartości.

Na przykład, powiedzmy, że batony są jedynym produktem na rynku, a RPA importuje więcej batonów z USA niż eksportuje, więc musi kupić więcej dolarów w stosunku do sprzedanego rand. Zapotrzebowanie RPA na dolary przewyższa zapotrzebowanie Ameryki na rand, co oznacza, że wartość randów spada. W tej sytuacji przypuszczamy, że wartość randów może spaść do 15 w stosunku do dolara. Teraz, za każdy sprzedany 1 dolar, Amerykanin dostaje 15 randów. Aby kupić 1 dolara, Południowa Afryka musi sprzedać 15 randów.

Ważne: Handel wpływa na popyt na walutę, co pomaga napędzać ceny walut.

Bilans handlowy

Względna atrakcyjność eksportu z tego kraju rośnie również w miarę deprecjacji waluty. Na przykład, załóżmy, że amerykański batonik kosztuje 1 USD. Zanim waluta zostanie zamortyzowana, RPA może kupić amerykański batonik za 11 randów. Następnie ten sam baton kosztuje 15 randów, co stanowi ogromny wzrost cen. Z drugiej strony, południowoafrykański batonik kosztujący 5 randów stał się znacznie tańszy w porównaniu: 1$ kupuje teraz trzy południowoafrykańskie batoniki zamiast dwóch.

Południowoafrykańczycy mogą zacząć kupować mniej dolarów, ponieważ amerykańskie batoniki stały się dość drogie, a Amerykanie mogą zacząć kupować więcej randów, ponieważ południowoafrykańskie batoniki są teraz tańsze. To z kolei zaczyna wpływać na bilans handlowy. RPA zacznie wtedy eksportować więcej, a importować mniej, zmniejszając deficyt handlowy.

KLUCZOWE INFORMACJE

  • Bilans handlowy wpływa na kursy wymiany walut, ponieważ podaż i popyt mogą prowadzić do aprecjacji lub deprecjacji walut.
  • Kraj o wysokim popycie na swoje towary ma tendencję do większego eksportu niż import, co zwiększa popyt na jego walutę.
  • Bilanse handlowe, a w rezultacie, waluty mogą wahać się do przodu, zakładając, że każda z nich jest walutą zmienną.
  • Jeśli jedna lub obie waluty są stałe lub powiązane ze sobą, waluty nie poruszają się tak łatwo w odpowiedzi na brak równowagi handlowej.

Podsumowanie

Nasz przykład zakłada, że waluta jest w systemie płynnym, co oznacza, że rynek określa wartość waluty w stosunku do innych. W przypadkach, gdy jedna lub obie waluty są stałe lub powiązane z inną walutą, kurs wymiany nie zmienia się tak łatwo w odpowiedzi na brak równowagi handlowej.