Białe złoto

911

Białe złoto jest to stop złota z niklem, cynkiem (25%), czasem srebrem i palladem imitującym platynę.To z niego wykonywane są najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne i wiele innych rodzajów eleganckiej biżuterii.

Najczęściej nowe pierścienie z białego złota są w kolorze srebrnym. Wynika to z faktu, że są one powlekane rodem, czyli pokryte warstwą rodu. Z czasem rod jest ścierany, a pierścień jest wtedy również srebrny, ale nie ma już takiego blasku jak w przypadku warstwy rodu. Istnieje jednak białe złoto, które nie jest rodem i ma odpowiednią barwę i połysk – jest to stop złota z niklem. Właściwości fizyczne białego złota są różne, ponieważ zawiera on inne domieszki i może wykazywać, na przykład, większą twardość. Właściwości chemiczne są praktycznie takie same jak złoto innych kolorów.

Złoto białe – charakterystyczne cechy

Piękny wygląd to nie jedyna zaleta białego złota. Produkt wykonany z odpowiednich domieszek i w odpowiednich proporcjach charakteryzuje się również wysoką trwałością. Jak w każdym wyrobie jubilerskim, po latach użytkowania, białe złoto można matować i drapać, ale polerowanie jubilerskie z pewnością przywróci mu dawny połysk. W przypadku długotrwałego użytkowania białego złota, które pokryte jest warstwą rodu, możliwe jest wytarcie warstwy wierzchniej. Wtedy pierścionki nabiorą żółtawego połysku, ale nawet w tym przypadku można je odnowić pokrywając je nową warstwą rodu.

Białe złoto jak platyna

Biżuteria wykonana z białego złota jest pozornie podobna do biżuterii wykonanej z platyny, która jest znacznie droższym wyrobem jubilerskim. W opinii jubilerów, białe złoto jest produktem, w którym młodzi ludzie szczególnie lubią nowoczesne rozwiązania, dlatego też podążają za nowoczesnymi trendami. Jest ono subtelne i delikatne, a jednocześnie przyciąga uwagę. Dlatego też biżuteria ślubna wykonana z tego złota jest największym hitem ostatnich lat.