Inwestowanie w pallad – Surowce rosną i dają nieźle zarobić

1257

Pallad jest bardzo rzadkim metalem szlachetnym – jest go mniej o około 30 razy niż złota. Jest bardzo potrzebny w elektronice, medycynie, chemii i biżuterii. Najczęściej stosowany jest w katalizatorach samochodowych, gdzie przyspiesza reakcje chemiczne, odfiltrowuje szkodliwe substancje z rury wydechowej i przekształca je w bezpieczniejsze. Pallad jest również używany do tworzenia „białego złota” i nadaje temu popularnemu stopowi jego biały-srebrny odcień.

Czynniki wpływające na cenę palladu

  • Stan gospodarki: Stan największych gospodarek – Stanów Zjednoczonych, strefy euro i Chin – ma ogromny wpływ na cenę palladu. Silna gospodarka zwiększa prawdopodobieństwo wzrostu cen palladu – w przeciwieństwie do innych metali szlachetnych. Dlatego też osłabienie gospodarki raczej obniża cenę tego metalu.
  • Popyt: Popyt przemysłowy może znacząco wpłynąć na cenę metalu szlachetnego.
  • Górnictwo: Strajki górników i wyczerpywanie się zasobów mają również silny wpływ na pallad i jego cenę.

Inwestowanie w pallad podlegaj innym prawom niż w przypadku pozostałych metali szlachetnych. Chociaż jest to jeden z najpopularniejszych towarów tego typu na rynku, jego cena jest niezwykle stabilna. W przeciwieństwie do cen złota i cen srebra, cena palladu jest stosunkowo niska, zapewniając jego dostępność, pomimo wzrostu rynku i popytu na ten surowiec.

Dlaczego warto inwestować w metale szlachetne?

Wielu z nas nie rozumie, dlaczego ktoś jest w stanie wydać tyle pieniędzy na biżuterię. Czy ten rynek nie zostanie zachwiany, gdy skończy się moda na kolorowe wisiorki?

Cóż, niezupełnie. Metale szlachetne i ich udział w rynku jubilerskim to tylko pewien procent ich wykorzystania. Z drugiej strony, zarówno złoto, srebro, platyna i pallad są wykorzystywane w przemyśle, zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym.

Cóż, ich szlachetność jest kwestionowana, szczególnie dlatego, że są one wykorzystywane w produkcji układów wydechowych, jak również do różnego rodzaju powłok w maszynach i urządzeniach przemysłowych.

Palladu jest za mało

Prawie 60% kupowanego palladu wykorzystano do produkcji urządzeń – głównie katalizatorów. Jak wiemy, ten metal szlachetny nie jest źródłem niewyczerpanym. Koszty produkcji i wydobycia stale rosną, co może zapowiadać znaczny wzrost cen w nadchodzących latach.

Rynek samochodowy w Europie i na całym świecie stale się rozwija, a restrykcyjne normy emisji wymuszają na producentach stosowanie rozwiązań uwzględniających zastosowanie palladu.

Jak kupić pallad?

Czy musimy kupić fizyczną sztabkę tego cennego metalu i ukryć go głęboko w sejfie? Otóż to nie jest ro konieczne. Obecnie nie musisz kupować metali szlachetnych fizycznie, możesz tylko kupować ich akcje, na przykład w formie ETF, lub korzystając z innego programu, który opiera się na inwestowaniu w metale szlachetne.

Po prostu kupujesz część swojego udziału w rynku i bogacisz się na wzrostach.

Jest to nieoficjalnie powiedział, że w ciągu najbliższych 10 lat, pallad może wzrosnąć nawet o 27%, więc zobacz, jak taka inwestycja ma do czynienia z depozytem bankowym, który oferuje 3%. Jest to prawie 10-krotnie lepsza inwestycja niż w banku. Z każdym zainwestowanym 1000 zł można było zarobić 270 zł. Regularne wpłaty do funduszu, np. 200 zł miesięcznie, dają możliwość zgromadzenia nawet 50 tys. zł.