Co to jest Technologia Blockchain – przewodnik dla początkujących

2008

Blockchain (łańcuch bloków) to specjalny rodzaj bazy danych, w której dane można tylko dodawać (a nie usuwać lub zmieniać). Zgodnie ze swoją nazwą łańcuch bloków przypomina łańcuch bloków – są to tak zwane fragmenty informacji dodane do bazy danych. Każdy blok ma wskaźnik z powrotem do poprzedniego i ogólnie zawiera pewną kombinację informacji o transakcji, znaczniki czasu i inne metadane, aby potwierdzić jego ważność.

Ponieważ są one połączone w ten sposób, wpisów nie można edytować, usuwać ani modyfikować w żaden sposób, ponieważ spowodowałoby to unieważnienie wszystkich kolejnych bloków.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Co to jest blockchain?
 • Jak działa blockchain?
 • W jaki sposób informacje są dodawane do łańcucha bloków?
 • Kto wynalazł blockchain?
 • Co mogą zrobić blockchainy?
 • Do czego służy Blockchain?
 • Zamykanie myśli

Jak działa blockchain?

Blockchain może wydawać się w tym momencie nieco rozczarowujący – możesz zastanawiać się, jaką przewagę ten system oferuje w porównaniu do zwykłego arkusza kalkulacyjnego. Tam, gdzie rozwijają się blockchainy, użytkownicy mogą koordynować wspólne źródło prawdy, niekoniecznie sobie ufając. Dzięki sieci rozproszonej nie ma jednego podmiotu, który mógłby przejąć dobrze zbudowany blockchain.

Aby uruchomić i niezależnie zweryfikować stan blockchain, użytkownik musi pobrać określone oprogramowanie. Po uruchomieniu na komputerze użytkownika oprogramowanie to łączy się z instancjami na innych komputerach w celu przesyłania / pobierania informacji (takich jak transakcje lub bloki). Nowy użytkownik pobiera blok, sprawdza, czy został on utworzony zgodnie z regułami systemu i przekazuje tę informację do rówieśników.

Teraz mamy ekosystem, który może składać się z setek, tysięcy lub dziesiątek tysięcy bytów, które wszystkie uruchamiają i synchronizują identyczną kopię bazy danych (nazywamy je węzłami). Dzięki temu jest wysoce redundantny i dostępny przez całą dobę.

W jaki sposób informacje są dodawane do łańcucha bloków?

Integralność blockchain jest zagrożona, jeśli można zarejestrować fałszywe informacje finansowe. Jednocześnie w systemie rozproszonym nie ma administratora ani lidera, który prowadziłby księgę – w jaki więc sposób zapewnić uczciwość uczestników?

Satoshi zaproponował system Proof-of-Work, który pozwalał każdemu zaproponować blokowanie do przyłączenia do sieci. Aby zaproponować blok, muszą poświęcić moc obliczeniową, aby zgadnąć rozwiązanie określone w protokole (wymagało to wielokrotnego mieszania danych w celu uzyskania liczby, która spada poniżej określonej wartości).

Ten proces nazywamy wydobywaniem (mining). Jeśli górnik poprawnie odgadnie rozwiązanie, skonstruowany przez niego blok (złożony z niepotwierdzonych transakcji wysłanych do nich przez partnerów) przedłuży łańcuch. W rezultacie otrzymaliby nagrodę w natywnym tokenie blockchaina.

Mieszanie za pomocą funkcji jednokierunkowej oznacza, że ​​biorąc pod uwagę dane wyjściowe, praktycznie niemożliwe jest odgadnięcie danych wejściowych. Ale biorąc pod uwagę dane wejściowe, weryfikacja wyniku jest banalna. W ten sposób każdy uczestnik może sprawdzić, czy górnik wytworzył „poprawny” blok i odrzuca te, które są nieprawidłowe. W tym przypadku górnik nie otrzymuje nagrody i zmarnował kapitał, próbując wykuć nieważny blok.

W systemach kryptowalut poleganie na kryptografii klucza publicznego / prywatnego zapewnia również, że strony nie będą mogły wydawać funduszy, których nie są właścicielami. Monety są powiązane z kluczami prywatnymi (znanymi tylko właścicielowi), a tylko ważny podpis potwierdzający ich ruch pozwala na ich wydanie.

Proof-of-Work to najbardziej sprawdzony program służący osiągnięciu konsensusu wśród użytkowników, ale w żadnym wypadku nie jest jedynym. Coraz częściej badane są alternatywy, takie jak Proof-of-Stake, choć nie zostały jeszcze wdrożone właściwe ich formy (choć hybrydowe mechanizmy konsensusu istnieją już od jakiegoś czasu).

Kto wynalazł blockchain?

Podstawową ideę niezmiennego łańcucha danych sięgają wczesnych lat 90. Badacze W. Scott Stornetta i Stuart Haber opublikowali artykuł zatytułowany „Jak stemplować w czasie dokument cyfrowy”, w którym omawiano skuteczne praktyki dotyczące plików znaczników czasu, których nie można było edytować ani w żaden inny sposób modyfikować.

Podejście Stornetta i Habera było jednak niedoskonałe i nadal wymagało zaufania do stron trzecich w celu wdrożenia. Technologia Blockchain zawiera innowacje innych informatyków, a Satoshi Nakamoto jest uznawany za ojca systemu opisanego w poprzednich akapitach.

Chcesz dowiedzieć się więcej o historii blockchain? Przeczytaj nasz artykuł na temat historii Blockchain.

Co mogą zrobić blockchainy?

Kryptowaluta była wierzchołkiem góry lodowej. Wielu dostrzegło potencjał zdecentralizowanego przetwarzania po pojawieniu się zdecentralizowanych pieniędzy. Podobnie jak łańcuchy blokowe pierwszej generacji, takie jak Bitcoin, wprowadziły wspólną bazę danych transakcji, oferty drugiej generacji, takie jak Ethereum, przyniosły inteligentne kontrakty. Są to programy działające na szczycie łańcuchów bloków w celu zarządzania warunkowym ruchem tokenów.

W przypadku inteligentnych umów żaden centralny serwer nie uruchamia kodu, co oznacza, że ​​centralny punkt awarii na poziomie hostingu jest odłączony. Użytkownicy mogą kontrolować oprogramowanie (biorąc pod uwagę jego publiczną dostępność), a programiści mogą projektować umowy w taki sposób, aby nie można było ich zamknąć ani modyfikować.

Niektóre aplikacje łańcuchów bloków mogą obejmować:

 • Kryptowaluty – waluty cyfrowe są niezwykle potężnym medium do transferu bogactwa, bez jednego punktu awarii, bez strażników i bez pośredników. Użytkownicy mogą wysyłać i odbierać fundusze do rówieśników na całym świecie w ułamku czasu (i często za ułamek kosztów), jaki byłby potrzebny do rozliczenia przelewu bankowego. Monet nie można skonfiskować, a transakcji nie można cofnąć ani zamrozić.
 • Płatności warunkowe – Alice i Bob nie ufają sobie nawzajem, ale chcą postawić na wynik meczu sportowego. Obie wysyłają 10 ETH do inteligentnej umowy, która jest zasilana danymi przez wyrocznię. Pod koniec meczu kontrakt ocenia, która drużyna wygrała, i wypłaca zwycięzcy 20 ETH.
 • Rozproszone dane – łańcuchy bloków napotykają pewne problemy ze skalowalnością, ale mogą być zintegrowane z rozproszonymi nośnikami pamięci w celu zarządzania plikami. Kontrolami dostępu można zarządzać za pomocą inteligentnej umowy, a same dane są przechowywane w kontenerze poza łańcuchem.
 • Papiery wartościowe – chociaż wprowadzają pewien stopień ryzyka kontrahenta, tokeny zabezpieczające oparte na blockchain są uważane za bardzo potrzebną poprawę w sektorze finansowym. Wprowadzają świeżą płynność i przenośność do dzisiejszej przestrzeni bezpieczeństwa i pozwalają na tokenizację aktywów (takich jak nieruchomości lub kapitał własny).

Do czego służy Blockchain?

Technologia Blockchain obsługuje szeroki zakres zastosowań. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat Akademii Binance:

 • Łańcuchy dostaw: wydajne łańcuchy dostaw stanowią podstawę wielu odnoszących sukcesy firm i zajmują się obsługą towarów od dostawcy do konsumenta. Jednak koordynacja wielu interesariuszy w danej branży tradycyjnie okazała się trudna. Dzięki technologii blockchain interoperacyjny ekosystem, który obraca się wokół niezmiennej bazy danych, może zapewnić nowy poziom przejrzystości niezliczonym gałęziom przemysłu.
 • Gry: gracze są na łasce firm, które kontrolują serwery. W przypadku użytkownika końcowego nie ma rzeczywistej własności, a zasoby w grze istnieją wyłącznie w ramach parametrów danego tytułu. Decydując się na podejście oparte na blockchain, użytkownicy byliby właścicielami swoich zasobów (w postaci tokenów wymiennych / nie wymiennych) i zyskali możliwość przenoszenia ich między grami lub rynkami.
 • Opieka zdrowotna: przejrzystość i bezpieczeństwo technologii blockchain sprawiają, że jest to idealna platforma do przechowywania dokumentacji medycznej. Krajobraz medyczny (złożony ze szpitali, klinik i innych dostawców usług zdrowotnych) jest niezwykle rozdrobniony, a poleganie na scentralizowanych serwerach pozostawia wrażliwe informacje w trudnej sytuacji. Kryptograficznie zabezpieczając swoje rekordy na blockchainie, pacjenci zachowują swoją prywatność, jednocześnie będąc w stanie trywialnie dzielić się informacjami z dowolną instytucją, która korzysta z globalnej bazy danych.
 • Przekazy: wysyłanie pieniędzy za granicę jest kłopotliwe z tradycyjną bankowością. Opłaty i czasy rozliczeń sprawiają, że jest to zarówno kosztowne, jak i niewiarygodne w przypadku pilnych transakcji, głównie z powodu zawiłej sieci pośredników. Kryptowaluty i łańcuchy bloków eliminują ten ekosystem pośredników, a szereg projektów wykorzystuje obecnie technologię, aby umożliwić tanie, szybkie przelewy.
 • Tożsamości cyfrowe: świat bardzo potrzebuje rozwiązania tożsamościowego w erze cyfrowej. Tożsamości fizyczne są podatne na podrabianie i są niedostępne dla wielu osób. Tak zwana „tożsamość suwerenna” zostałaby zakotwiczona w księdze blockchain i powiązana z jej właścicielem, który mógłby selektywnie ujawniać informacje o sobie stronom trzecim, bez poświęcania ich prywatności.
 • Internet przedmiotów: niektórzy spekulują, że rosnącą listę urządzeń fizycznych podłączonych do Internetu można znacznie rozszerzyć dzięki technologii blockchain, zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Uważa się, że rozprzestrzenianie się tych urządzeń będzie wymagało nowej ekonomii płatności „maszyna do maszyny” (lub M2M), co wymaga systemu zdolnego do dużej przepustowości mikropłatności.
 • Zarządzanie: biorąc pod uwagę, że sieci rozproszone wdrażają własne formy regulacji, nic dziwnego, że mogą one mieć zastosowanie w procesach pośredniego zarządzania na szczeblu lokalnym, krajowym, a nawet międzynarodowym. Zarządzanie Blockchain zapewnia, że ​​wszyscy uczestnicy mogą brać udział w podejmowaniu decyzji, i zapewnia przejrzysty przegląd wdrażanych zasad.
 • Działalność charytatywna: organizacje charytatywne są często utrudniane przez ograniczenia dotyczące przyjmowania funduszy. „Crypto-philanthropy” dotyczy wykorzystania technologii blockchain w celu obejścia tych ograniczeń. Opierając się na nieodłącznych właściwościach technologii, aby zapewnić większą przejrzystość, globalny udział i zmniejszone wydatki, rozwijająca się dziedzina stara się maksymalizować wpływ organizacji charytatywnych.

Blockchain (łańcuch bloków) – podsukowanie

Publiczne łańcuchy bloków to systemy bez uprawnień, co oznacza, że nie trzeba przeprowadzać procedury uwierzytelniania, zanim zostaniesz uczestnikiem. W przypadku Bitcoin i innych kryptowalut użytkownik musi tylko pobrać oprogramowanie typu open source, aby dołączyć do sieci.

Biorąc pod uwagę dostępność tych ksiąg rachunkowych, niezwykle trudno jest zakazać uczestnictwa i prawie niemożliwe jest przejście całej sieci w tryb offline. Taka dostępność czyni je atrakcyjnym narzędziem dla użytkowników wszelkiego rodzaju.

Podczas gdy ich najpopularniejsze aplikacje dotyczą transakcji finansowych, istnieje wiele innych sektorów, w których ich wdrożenie może być korzystne w przyszłości.