Cena kawy

1882

Kawa, podobnie jak inne produkty rolne, jest notowana na światowych giełdach. Ceny kawy są ustalane na podstawie kursu Arabiki, mieszanki pochodzącej z 19 krajów, na giełdzie w USA. Kawa jest notowana w amerykańskich centach.

Cena kawy na giełdzie

Kurs kawy na rynkach światowych

Wykres i notowania kursu kawy

Prognozy i analiza cen kawy

Cena i kurs kawy – podstawowe informacje

Kawa (łacina:Coffea) to tropikalna roślina należąca do rodziny Rubiaceae, która rośnie głównie w regionach równikowych z dużą ilością deszczu i ciepłych temperatur ponad 21 stopni przez cały rok. Ziarna kawy są owocami drzewa kawowego i mają podobny kolor i kształt jak wiśnie. Ziarna kawy stały się najważniejszym towarem rolnym w globalnym handlu Północ-Południe.
Chociaż istnieje wiele różnych odmian kawy, tylko dwa gatunki mają duże znaczenie gospodarcze. Są to Coffea Arabica i Coffea Robusta. Obecnie ponad 60 procent światowej produkcji kawy pochodzi z ziaren Arabiki. Ziarna Arabiki są znacznie bardziej wymagające niż Coffea Robusta. Coffea Arabica pochodzi z dzisiejszej Etiopii, podczas gdy fasola Robusta pochodzi z Indonezji i można ją uprawiać nawet na wysokościach od 200 do 600 metrów. Oprócz tych dwóch głównych gatunków istnieją również inne ekskluzywne gatunki fasoli, takie jak Liberica i Excelsa.

Arabika jest uprawiana i przetwarzana przede wszystkim w Brazylii i Kolumbii. Coffea Arabica produkowana jest jednak również w Kostaryce, Meksyku i Gwatemali. Najważniejszymi producentami kawy Coffea Robusta są Afryka i Azja. W 2005 r. Około 28,2 procent światowych zbiorów zielonych ziaren kawy pochodziło z Brazylii, co czyni ten kraj największym producentem kawy na świecie. W ostatnich latach światowa produkcja wzrosła dalej z 90 milionów worków do 100 milionów worków. Coffea Robusta stanowi około 40 procent tego.

Kawa jest uważana za najważniejszy towar eksportowy po ropie naftowej, dlatego ma duże znaczenie gospodarcze dla krajów produkujących kawę. Ponad 100 milionów ludzi zarabia na życie produkcją i przetwarzaniem kawy, a wiele krajów trzeciego świata całkowicie zależy od handlu kawą. Ponieważ ceny rynkowe kawy znacznie spadły w ostatnich latach, przychody ze sprzedaży kawy często nie są już wystarczające na pokrycie kosztów produkcji, co szczególnie mocno uderza w drobnych rolników.

Kawa pochodzi z etiopskiego regionu Kaffa, gdzie została odkryta w IX wieku. Handlarze niewolników przynieśli kawę do Arabii w XIV wieku, skąd napój rozprzestrzeniał się po całym świecie poprzez handel. Głównym miejscem handlu kawą było miasto Mocha. Pierwsza kawiarnia została otwarta w XVII wieku w Londynie i była znana jako „Penny University”, ponieważ klienci mogli kupić filiżankę kawy za jednego grosza. Angielskie kawiarnie doprowadziły do ​​powstania Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych, która powstała z jednego z tych oryginalnych domów.

Jako towar eksportowy kawa jest zwykle transportowana w postaci zielonych ziaren, które są prażone, aby uformować znane brązowe ziarna kawy, gdy dotrą do miejsca przeznaczenia. Największa palarnia kawy znajduje się w Berlinie i jest obsługiwana przez Jacobs (Kraft Foods). Zapotrzebowanie na kawę jest względnie stałe, w wyniku czego na cenę czarnej fasoli wpływają przede wszystkim warunki pogodowe i sytuacja polityczna w krajach produkujących.

Najważniejszymi miejscami handlu kawą są London International Financial Futures Exchange, New York Board of Trade, Bolsa de Mercadorias & Futuros i Tokyo Grain Exchange.

Jak inwestować w oparciu o notowania kawy

Domy maklerskie regulowane za granicą, a także maklerzy i instytucje finansowe regulowane w Polsce przez Komisję Nadzoru Finansowego dostarczają takie instrumenty pochodne jak kontrakty terminowe na kawę. Kontrakty CFD pozwalają również na zawieranie transakcji bez konieczności posiadania kapitału na zabezpieczenie całej pozycji, gdyż opierają swój mechanizm na dźwigni finansowej. Pamiętaj, że handel kawą niesie ze sobą ryzyko utraty kapitału jeżeli nie stosujemy metod ucinania stratnych pozycji, więc pamiętaj, aby analizować na żywo kwotowania na giełdzie kawy, które znajdziesz powyżej na wykresie cenowym.

Ciekawostka: Najdroższa cenowo kawa na świecie

Kawa luwak jest najdroższą kawą na świecie. Ziarna kawy pozyskuje się z odchodów indonezyjskiego łaskuna muzanga, które to zwierzę zjada tylko najlepszą kawę. Po połowicznym trawieniu w żołądku zwierzęcia, kawa traci gorzki smak i zyskuje lepszy aromat. Po umyciu, ziarna traktowane są tak samo jak inne gatunki (prażenie, mielenie). Najcenniejsza kawa trafia na eksport do takich krajów jak USA i Japonia.