Czy cena bitcoinów spadnie do zera?

748

Podczas gdy Bitcoin BTC , pierwsza cyfrowa waluta na dużą skalę, cieszyła się znaczną widocznością i powszechnym przyjęciem, jeden ekonomista stwierdził, że istnieje duża szansa, że ​​jego wartość spadnie do zera.

Ekonomista nie był sam w dostarczaniu takich ostrzeżeń, jak zauważył Goldman Sachs, przewidując, że „mało prawdopodobne” jest, aby „którakolwiek z dzisiejszych kryptowalut przetrwała w długim okresie”.

Argument za osiągnięciem zerowej ceny Bitcoinów

W innym artykule ekonomista z Vanguard Joe Davis napisał, że istnieje „przyzwoite prawdopodobieństwo”, że cena Bitcoin spadnie do zera. Wygłosił to oświadczenie, utrzymując, że technologia blockchain jest obiecująca.

Davis zbadał, czy waluty cyfrowe są w rzeczywistości walutami, i uzyskał mieszane wyniki. Argumentował, że Bitcoin nie jest magazynem wartości, podkreślając jego zmienność . Davis twierdził, że te wahania cen sprawiają, że sprzedawcy są bardziej niezdecydowani, aby zaakceptować cyfrową walutę, co utrudnia przyjęcie.

Ekonomista stwierdził, że kryptowaluty funkcjonują jako środek wymiany, ale ich wahania cen przeszkadzają tylko w tym użyciu i że tylko niewielka część kupców akceptuje je jako środek płatniczy.Davis podkreślił, że waluty cyfrowe funkcjonują jako jednostka rozliczeniowa, nadając tym aktywom cyfrowym co najmniej jedną z cech, które są im potrzebne do funkcjonowania jako waluta.

Wspomniana wyżej notatka Goldman Sachs, zawierająca pytania i odpowiedzi z szefem Global Investment Research Steve Strongin, oświadczyła, że ​​większość tych cyfrowych aktywów jest „zbyt prymitywna”, aby być praktycznym na dłuższą metę, i przewidywała, że ​​ich wartość spadnie do zera.

Powiedział, że waluty cyfrowe mają luki w zabezpieczeniach, a ich transakcje mogą być czasochłonne i kosztowne. Strongin ma uzasadnione powody do niepokoju, ponieważ średni czas potrzebny do potwierdzenia transakcji Bitcoinem zbliżał się do 12 000 minut (20 godzin) w styczniu 2018 r. 

Kontrargumenty

Wśród tych krytyków kilku obserwatorów rynku przedstawiło kontrargumenty, dlaczego wartość Bitcoin nigdy nie osiągnie zera. Waluta cyfrowa ma „historyczne dowody”, powiedział Balaji Srinivasan, szeregowy przedsiębiorca i były członek zarządu Andreessen Horowitz, powiedział CNBC podczas wywiadu ze stycznia 2018 r.

Srinivasan powiedział, że istnieje duża społeczność osób, które utrzymywały walutę w bardzo trudnych czasach, takich jak ponad 85 procentowy spadek Bitcoinów między styczniem 2014 a styczniem 2015 roku. Przewidział, że w perspektywie długoterminowej kapitalizacja rynkowa waluty cyfrowej (lub całkowita wartość rynkowa) będzie nadal rosła.

Co więcej, niektórzy uczestnicy rynku zaczęli wykorzystywać Bitcoin jako „zabezpieczenie przed katastrofą”, inwestując w cyfrową walutę w czasach zawirowań geopolitycznych, powiedział analitykowi ARK Invest Chris Burniske podczas wywiadu dla CNBC. Burniske przewiduje, że więcej inwestorów zacznie używać Bitcoin do tego celu, ponieważ waluta cyfrowa nie koreluje z bardziej tradycyjnymi klasami aktywów.

streszczenie

Pomimo wielkiego sukcesu Bitcoin w generowaniu widoczności i przyciągnięciu inwestorów, niektórzy obserwatorzy rynku przewidują, że wartość cyfrowej waluty ostatecznie spadnie do zera. Jednak inni się nie zgodzili, podając wiele powodów, dla których nigdy się to nie urzeczywistni.

Ci entuzjaści Bitcoinów podkreślili, że wielu inwestorów utrzymało cyfrową walutę, nawet jeśli odnotowała gwałtowny spadek cen. Ponadto niektórzy analitycy rynku zauważyli, że Bitcoin może działać jako zabezpieczenie przed katastrofą, ponieważ jego ruchy cen często nie są zgodne z ruchami innych aktywów.