Gdzie wymienić pieniądze za granicą?

1237

Wydaje się, że w większości krajów system bankowy jest tak rozwinięty, że osoba lub firma chcąca wymienić walutę nie będzie miała z tym żadnych problemów. Odpowiedź nie jest taka prosta.

Wiele osób prawdopodobnie chciałoby wrócić do czasów, kiedy towary były ważniejsze, a pieniądze były dodatkowym środkiem płatniczym. Zwłaszcza, że dziś wiele walut jest zawyżonych, inflacja w wielu krajach jest bliska zeru lub nawet poniżej zera. Spowodowało to spadek stóp procentowych poniżej zera.

Ta waluta to frank szwajcarski, który jest obecnie bardzo silny i przeszacowany, a stopy procentowe w Szwajcarii są poniżej zera. Wprowadzenie pieniądza z jednej strony ułatwiło handel, ale z drugiej strony spowodowało problemy wielu gospodarek.

Na przykład, nie można wyprodukować więcej ziarna lub więcej złota, jest ich tyle samo, co jest. A pieniądze mogą być drukowane. Ten precedens był ostatnio szeroko stosowany. Banki centralne drukują dużo pieniędzy, aby utrzymać stabilną lub konkurencyjną walutę. Większość z nich jest drukowana przez Bank Szwajcarii, Japonię, FED lub EBC. Są to banki głównych walut świata, frank, jen, dolar, euro.

Wymiana walut w Azji

Może się okazać, że jeśli chcesz wymienić walutę (azjatycką) w egzotycznym kraju, nie będzie to możliwe bez specjalnych formularzy. Na przykład w Malezji, aby kupić Ringit, należy udać się do banku lub kantoru z wypełnioną deklaracją podróży. Nawet obywatele Malezji muszą wypełnić niebieską część deklaracji, jeśli chcą wyeksportować więcej niż 1000 Ringit. Ale dla twojej ciekawości, banki w Malezji są otwarte w soboty.

Generalnie, jeśli chcesz wymienić walutę, nie wymieniaj jej na granicach krajów azjatyckich. Można ją spokojnie wymieniać w miastach, ale zapomnieć o złotówce. Lepiej jest wziąć euro lub dolary. W wielu krajach nie ma jeszcze możliwości wymiany za pośrednictwem bankomatu, lepiej jest mieć przy sobie gotówkę lub wypłacić ją w banku, ale to zwiększa koszt wymiany walut.

Wymiana walut zależy głównie od kraju, w którym się znajdujesz. W większości krajów wymieniasz walutę w banku lub w kantorze, Polska jest jedynym krajem, w którym wymiana walut zakorzeniła się w Internecie.