Szwajcarski Bank Narodowy – Swiss National Bank SNB

2129

Szwajcarski Bank Narodowy (niem. Schweizerische Nationalbank (SNB), franc. Banque Nationale Suisse (BNS), wł. Banca Nazionale Svizzera (BNS), romansz Banca Naziunala Svizra (BNS)) – bank centralny Szwajcarii. Jest odpowiedzialny za politykę pieniężną i emisję franka szwajcarskiego.

Narodowy Bank Szwajcarii ( SNB ) jest bankiem centralnym z Szwajcarii , a zatem jest odpowiedzialny za politykę pieniężną narodu z Szwajcarii , a także do wydawania szwajcarski banknotów.

Założenie Banku SNB16 stycznia 1906 r. – 20 czerwca 1907 r.
PrzewodniczącyThomas Jordan
Bank centralnySzwajcaria
WalutaFrank szwajcarski
CHF ( ISO 4217 )
Strona internetowawww.snb.ch

Funkcje Narodowego Banku Szwajcarii

Głównym zadaniem Narodowego Banku Szwajcarii jest kwestia pieniądza – banknotów i monet – franka szwajcarskiego. Kolejnym zadaniem banku jest świadczenie usług płatniczych dla transakcji bezgotówkowych między bankami działającymi na rynku szwajcarskim. Są one wdrażane w szwajcarskim systemie rozliczeń międzybankowych (SIC), działającym poprzez rachunki depozytowe prowadzone w Szwajcarskim Banku Narodowym. Ponadto Narodowy Bank Szwajcarii jest odpowiedzialny za zarządzanie rezerwami walutowymi. Pomagają zapobiegać kryzysom i przezwyciężyć je, pozwalają na interwencje na rynku walutowym, a także zwiększają zaufanie do franka szwajcarskiego CHF.

Szwajcaria, często nazywana bankiem światowym, aktywnie uczestniczy w międzynarodowej współpracy walutowej i zapewnia pomoc techniczną podmiotom zagranicznym. Szwajcarski Bank Narodowy jest także bankierem Konfederacji Szwajcarskiej. Zajmuje się przyjmowaniem płatności i zarządzaniem wydatkami szwajcarskiego rządu, rejestruje długi i obligacje, zajmuje się także przechowywaniem papierów wartościowych, a także rynkiem pieniężnym i transakcjami walutowymi. Ponadto SNB odpowiada również za gromadzenie danych statystycznych dotyczących banków i rynków finansowych, bilansu płatniczego, międzynarodowej pozycji inwestycyjnej i szwajcarskich rachunków finansowych.

Historia Szwajcarskieho Banku Narodowego SNB

Bank powstał w wyniku potrzeby zmniejszenia liczby banków emisji, które po 1826 r. Stanowiły 53. W rewizji Konstytucji Federalnej z 1874 r. Powierzono mu zadanie nadzorowania przepisów dotyczących emisji banknotów. Następnie w 1891 r. Konstytucja Federalna została ponownie zmieniona, aby powierzyć Konfederacji wyłączne prawa do emisji banknotów. Ustawa o banku narodowym została wprowadzona w życie 16 stycznia 1906 r., A bank narodowy rozpoczął działalność gospodarczą 20 czerwca 1907 r. I uważa się, że został założony w 1906 r. Lub 1907 r. Sam SNB stwierdza, że ​​został założony w 1907 r.

Jakiś czas podczas I wojny światowej (1914–1917), bank federalny Szwajcarii po raz pierwszy polecił wydać banknoty o niewielkim nominale.

W 1936 r. Bundesrat zdewaluował franka szwajcarskiego, w wyniku czego udostępniono Narodowemu Bankowi pewną kwotę pieniędzy, którą bank następnie przechował w rezerwie Währungsausgleichsfonds na przyszłość, do wykorzystania w sytuacjach awaryjnych.

W 1981 r. Bank uczestniczył w badaniach dotyczących projektu banknotów z udziałem Orella Füssli i optycznej grupy badawczej Landis i Gyr .

W 1994 r. Bank został opisany jako spółka akcyjna działająca pod zarządem i nadzorem Konfederacji. Miał osiem gałęzi i dwadzieścia gałęzi w kantonach . Rada zarządzająca sprawowała ogólne zarządzanie wykonawcze nad Narodowym Bankiem, z nadzorem powierzonym jego akcjonariuszom, radzie banków, komitetowi banków, jego lokalnym komitetom i komitetowi audytu. Było trzech członków rady zarządzającej, którzy wspólnie decydowali o polityce pieniężnej Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Wraz z powstaniem art. 99 Konstytucji Federalnej w maju 2004 r. Nationalbank uzyskał formalną niezależność. 

Własność

Według stanu na 2015 r. Nationalbank jest własnością prywatną, a większość akcji należy do kantonów szwajcarskich (45%) i banków kantonów (15%), a pozostała część jest w posiadaniu osób prywatnych (40% ). Akcje SNB istniały w SIX Swiss Exchange od 1907 roku. 

Kursy walut

Swiss National Bank SNB ogłosił 6 września 2011 r., że zamierza zająć się zmianami wartości franka szwajcarskiego do euro. Mówiąc dokładniej, chciał, aby wartość franka spadła poniżej 1,2 do euro. Ograniczenie kursów walutowych miało na celu powstrzymanie rozwoju możliwej recesji. Bank stwierdził, że wartość wymiany 1,2 jest możliwa do obrony, ponieważ potencjalnie bank może wybić wystarczającą liczbę banknotów, aby wystarczająco kontrolować kurs. Bank ogłosił 15 stycznia 2015 r., Że uzgodnienia dotyczące waluty euro zakończą się wraz z minięciem kryzysu euro, a Europejczycy wprowadzą zmiany w polityce finansowej. 

Rezerwy złota SNB

SNB zarządza oficjalnymi rezerwami złota Szwajcarii, które na rok 2008 wynoszą 1145 ton i są wyceniane na 30,5 miliarda CHF .Uważa się, że złoto jest przechowywane w wielkich skarbcach pod Placem Federalnym ( Bundesplatz ) na północ od budynku parlamentu federalnego w Bernie , ale SNB traktuje lokalizację rezerw złota jako tajemnicę. Niezależne potwierdzenie lokalizacji złota zostało uzyskane przez berneńską gazetę Der Bund w 2008 roku. Opublikowała ona fotografię kruszcu, którą mógł zrobić kluczowy fotograf w siedzibie SNB w Bernie w 2001 roku. Der Bundzacytował również emerytowanego urzędnika miejskiego urzędu geodezyjnego, mówiąc, że złote sklepienia zajmują powierzchnię około połowy Placu Federalnego i mają głębokość kilkudziesięciu metrów, aż do poziomu rzeki Aar . SNB twierdzi, że rezerwy złota są przechowywane w różnych bezpiecznych miejscach w Szwajcarii (70% – głównie pod Bundesplatz w Bernie i w Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Bazylei) i za granicą (tj. Bank of England i Bank of Canada ) . 

Od ostatnich lat 90. do pewnego czasu w 2005 r. Nationalbank przeniósł się z jego posiadania (niekompetentnie, kiedy cena złota była na historycznie najniższym poziomie) połowy rezerw złota w związku z nazistowską sprawą złota.