Tokyo Stock Exchange – TSE – Giełda w Japonii

3369

Tokyo Stock Exchange – Giełda Papierów Wartościowych w Tokio, zwana też w skrócie Tosho lub TSE (jap. 東京証券取引所 Tōkyō Shōken Torihikijo), to giełda papierów wartościowych zlokalizowana w stolicy Japonii – Tokio. Jest to jeden z największych parkietów handlowych na świecie i największy parkiet handlowy w Azji. Giełda Papierów Wartościowych w Tokio została założona jako Tokio Kabushiki Torihikijo w dniu 15 maja 1878 r., A nazwa Giełdy Papierów Wartościowych w Tokio została przyjęta w dniu 16 maja 1949 r. Obecnie parkiet w Tokio należy do Japan Exchange Group Inc. założonej 1 stycznia 2013 r. Jako w wyniku połączenia giełdy papierów wartościowych w Tokio z giełdą papierów wartościowych w Osace.

Tokijska Giełda Papierów Wartościowych
Status prawnyspółka akcyjna
Data założenia1878
LokalizacjaTokio (Japonia)
Kapitalizacja5 bln $
Liczba spółek2302, w tym 31 zagranicznych
Główne indeksyNikkei 225

Kontrakt Nikkei 225 jest najczęściej handlowanym inseksem na giełdzie w Tokio.

Notowania na giełdzie w Tokio są otwarte o 8:00 czasu lokalnego i trwają do 11:30, następnie rozpoczyna się przerwa godzinowa, a druga część notowania trwa od 12:30 do 17:00. Spółki z tokijskiej giełdy, których jest w sumie około 2300, są podzielone na trzy sekcje: pierwszą sekcję, drugą sekcję i matki (rynek wschodzących szybko rosnących akcji). Pierwsza sekcja skupia firmy o wysokiej kapitalizacji, druga sekcja obejmuje firmy średniej wielkości, a ostatnia sekcja dotyczy szybko rozwijających się start-upów.

Historia giełdy w Tokio

Giełda została założona jako Tokyo Kabushiki Torihikijo w dniu 15 maja 1878 r., A pierwsza oferta miała miejsce 1 czerwca tego samego roku. W 1943 r. Giełda w Tokio połączyła się z dziesięcioma innymi giełdami zlokalizowanymi w największych miastach kraju, a firma zaczęła funkcjonować jako japońska giełda. Przerwa w działalności firmy i jej reorganizacja nastąpiła wkrótce po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki. 16 maja 1949 r. Giełda została nazwana Giełdą Papierów Wartościowych w Tokio na podstawie ustawy o giełdzie papierów wartościowych. Gwałtowny wzrost notowań na giełdzie w Tokio w latach 1983-1990 doprowadził do sytuacji, w której wartość spółek notowanych na giełdzie w Tokio stanowiła 60% wartości wszystkich spółek giełdowych na świecie. Późniejszy upadek i trwająca stagnacja gospodarcza sprawiły, że dzisiejsze wartości głównego indeksu TSE stanowią nieco ponad połowę tych szczytów w tym czasie, ale nadal jest to jedna z największych giełd na świecie pod względem kapitalizacji rynku akcji.

Główna siedziba giełdy w Tokio została otwarta 23 maja 1988 r., Zastępując poprzedni budynek z 1931 r. 30 kwietnia 1999 r. Podłoga giełdy została zamknięta, a cała giełda została przeniesiona do sieci. Japońska giełda stała się spółką publiczną w 2001 roku – wcześniej jej akcjonariuszami byli członkowie giełdy.

Indeksy i spółki notowane na TSE

Dwa najważniejsze indeksy giełdy w Tokio to Nikkei 225 i TOPIX. Pierwszy jest jednym z najważniejszych indeksów giełdowych na świecie, obok amerykańskiego S&P 500, Dow Jones Industrial Average i Nasdaq Composite, niemieckiego DAX, brytyjskiego FTSE 100, francuskiego CAC 40 i chińskiego Shanghai Composite. Nikkei 225 jest obliczany codziennie (obecnie praktycznie w czasie rzeczywistym) przez gazetę Nihon Keizai Shimbun od 1971 roku. Obejmuje 225 firm o najwyższej kapitalizacji. Skład indeksu jest korygowany raz w roku – spółki o najniższej kapitalizacji wypadają z indeksu na korzyść spółek notowanych na giełdzie w Tokio, które osiągnęły kapitalizację wyższą niż te spółki w ciągu ostatniego roku. Najwyższy kurs w historii Nikkei 225 osiągnął 29 grudnia 1989 r. – osiągnął poziom 38 957,44 punktów.

Wśród firm wymienionych w indeksie najbardziej znane to producent opon Bridgestone Corp., producent sprzętu fotograficznego i drukarek Canon Inc., firma elektroniczna Casio Computer Co. Ltd., wielooddziałowe spółki holdingowe Fujitsu Ltd. oraz Hitachi Ltd., producent samochodów Isuzu Motors Ltd., Japan Airlines Corp., producent ciężkiego sprzętu Kawasaki Heavy Industries Ltd., producent gier komputerowych Konami Corp., producenci samochodów Mazda Motor Corp. i Mitsubishi Motors Corp., producent elektroniki NEC Corp. , producent sprzętu fotograficznego Nikon Corp., holding finansowy Nomura Holdings Inc., inny producent sprzętu fotograficznego Olympus Corp., producent elektroniki Pioneer Corp., firma informatyczna Ricoh Co. Ltd., producenci elektroniki Sharp Corp. i Sony Corp., Suzuki Producent samochodów i motocykli Motor Corp., producent podzespołów elektronicznych TDK Corp., producent elektroniki Toshiba Corp. i wielobranżowy oddział Yamaha Corp. utrzymywać Towarzystwo.

Drugim ważnym indeksem giełdy w Tokio jest wspomniany wyżej TOPIX. Indeks obejmuje wszystkie japońskie spółki notowane w pierwszej części giełdy. Jego wartość jest obliczana przez Giełdę Papierów Wartościowych w Tokio. Indeks jest publikowany od 1 lipca 1969 roku. Najwyższą wartość osiągnął w 1989 roku, kiedy osiągnął poziom 2884,8 punktu. TOPIX Core 30, TOPIX Large 70, TOPIX 100, TOPIX Mid 400, TOPIX 500, TOPIX 1000 i TOPIX Małe indeksy również działają pod nazwą TOPIX.