Indeksy giełdowe w USA

2666

Zaczynając swoją przygodę z inwestowaniem na giełdzie, w tym np. na Giełdzie w USA, musisz najpierw wiedzieć, co, jak i w jakim celu konstruowane są tzw. indeksy giełdowe? Przede wszystkim indeks giełdowy jest miarą, która pozwala na zaprezentowanie danego sektora spółek akcyjnych notowanych na danej giełdzie w celu przedstawienia sytuacji gospodarczej w nim panującej. Dlatego na wstępie można powiedzieć, że indeksy są wskaźnikami statystycznymi, dzięki którym inwestor zyskuje dodatkową wiedzę o rynku. Biorąc pod uwagę przykład Stanów Zjednoczonych Ameryki jej głównymi indeksami są S&P500, The Dow Jones Industrial Average (DJIA), Russell 2000 czy Nasdaq 100.

Najważniejsze indeksy publikowane w USA

1. S&P500

Indeks 500 największych spółek notowanych zarówno na NYSE jak i NASDAQ. Wśród nich znajdują się spółki spoza Stanów Zjednoczonych, jednakże indeks ten jest uważany za najlepsze odzwierciedlenie stanu gospodarki amerykańskiej. O dodaniu lub usunięciu z indeksu decyduje komisja, która bierze pod uwagę takie warunki jak kapitalizacja, płynność, free float, pochodzenie spółek oraz sektor. Trzy najważniejsze czynniki decydujące o włączeniu do indeksu S&P500 to

  • kapitalizacja powyżej 4 miliardów dolarów
  • roczny obrót w dolarach w stosunku do wartości rynkowej jest większy niż 1
  • minimalny wolumen wynosi 250000 akcji w każdym z 6 poprzednich miesięcy

Największe firmy wymienione w tym indeksie to Apple Inc., Exxon Mobil Corporation, Google Inc., Microsoft Corporation, General Electric Company. Inwestowanie w indeks S&P500 możliwe jest z wykorzystaniem funduszy ETF. Do najpopularniejszych należą SPDR S&P 500, iShares S&P 500 Index, Vanguard S&P 500 ETF.

2.The Dow Jones Industrial Average (DJIA)

Jeden z najstarszych indeksów operacyjnych publikowanych w Stanach Zjednoczonych. Obecnie składa się z 30 dużych spółek notowanych w USA zarówno na NYSE jak i NASDAQ. Ma on niewiele wspólnego z jego „przemysłową” nazwą, ponieważ wiele z obecnych komponentów ma niewiele wspólnego z przemysłem ciężkim. Spółka, która od samego początku notowana jest w tym indeksie, to General Electric. Wśród składników tego indeksu możemy znaleźć m.in: Exxon Mobil Corporation, Microsoft, Wal-Mart Stores Inc., Johnson & Johnson, IBM, AT&T. Poprzez ETF możliwe jest inwestowanie w instrumenty, które naśladują zachowanie indeksu DJIA, najbardziej popularne są SPDR Dow Jones Industrial Average ETF.

3.Russell 2000

Jest to indeks reprezentujący sektor tzw. „małych i średnich przedsiębiorstw”. Średnia kapitalizacja spółki w tym indeksie wynosi 1,26 mld USD. Indeks Russell 2000 jest popularnym punktem odniesienia dla różnego rodzaju funduszy ETF, które chcą być eksponowane na rynku małych i średnich spółek10 . Największe spółki w tym indeksie to Ocwen Financial Corporation, Starwood Property Trust, Inc., Alaska Air Group, Inc., Two Harbors Investment Corp., Genesee & Wyoming Inc., Alkermes Plc, 3D Systems Corp., Dril-Quip, Inc., Gulfport Energy Corp.

4.Nasdaq 100

W skład indeksu wchodzi 100 największych spółek notowanych na rynku Nasdaq. Cechą wyróżniającą ten indeks jest to, że nie obejmuje on spółek z sektora finansowego. W skład indeksu wchodzą również spółki spoza USA. Często mylony z indeksem Nasdaq Composite, który obejmuje wszystkie spółki notowane na tym rynku. W skład indeksu Nasdaq 100 wchodzą między innymi: Apple Inc., Baidu.com, Inc., Cisco Systems, Inc., DirecTV, Netflix, Tesla Motors, Inc.