5 najważniejszych informacji z rynków finansowych, wtorek 04.04.2017

1145

Oto pięć najważniejszych informacji z rynków finansowych, o których trzeba wiedzieć we wtorek, 4 kwietnia:

1. Globalne indeksy spadają, ostrożność dominuje

Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy skierowały się w stronę niższego otwarcia we wtorek, gdy niechęć do ryzyka rozprzestrzeniła się na rynkach. Inwestorzy przygotowują się na spotkania pomiędzy prezydentem Chin, Xi Jinpingiem i prezydentem USA, Donaldem Trumpem.

Kontrakty terminowe na indeks Dow straciły 26 punktów – około 0.3% o 11.55, kontrakty terminowe na indeks S&P 500 spadły o 2 punkty, a kontrakty terminowe na indeks Nasdaq 100 straciły 8 punktów.

W Europie, indeksy głównie notowały straty podczas spokojnej sesji porannej. Niemiecki DAX stracił około 0.1%, a londyński FTSE 100 wzrósł o 0.1%.

Wcześniej, podczas azjatyckiej sesji, rynki zamknęły się ze stratami. Japoński Nikkei zyskał spadł o 1%, a chiński Shanghai Composite był zamknięty z powodu święta państwowego.

2. Popyt na bezpieczne aktywa przed spotkaniem Trump – Xi

Uczestnicy rynku głównie skupiają się na spotkaniach Donalda Trumpa z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem, zaplanowanych na czwartek i piątek.

Trump zatweetował w ubiegłym tygodniu, że na spotkaniu będzie poruszony temat handlu i Korei Północnej oraz że spotkanie będzie „bardzo wymagające”.

Taka wypowiedź zmusiła inwestorów do porzucenia ryzykownych rynków i szukania zabezpieczenia w bezpiecznym jenie japońskim, złocie lub obligacjach.

3. Przed nami bilans handlowy USA

Bilans handlowy USA zostanie ogłoszony o 14.30 we wtorek. Ekonomiści oczekują spadku w lutym do $44.8 mld, po osiągnięciu pięcioletniego rekordu $48.5 w styczniu.

Inwestorzy będą analizować wyniki raportów, próbując ustalić, jakie znaczenie mają te liczby dla partnerstwa handlowego z Chinami i innymi krajami wśród ochronnej polityki, jaką prowadzi administracja Trumpa.

Także na froncie raportów, zamówienia fabryczne zostaną opublikowane o godzinie 16.00 polskiego czasu.

Ponadto, gubernator Rezerwy Federalnej, Daniel Tarullo, wystąpi publicznie na uniwersytecie Princeton o 22.00 polskiego czasu.

4. Trump spotka się z liderami biznesu

Prezydent Donal Trump zaprosił około 50 liderów biznesu do Białego Domu na wtorek, by omówić możliwości poprawy nastrojów biznesowych, oznajmiono w poniedziałek.

Na spotkaniu, na którym będą między innymi prezesi Citigroup, Blackstone Group, JetBlue Airways, Mastercard i Giełdy Nowojorskiej, będą prowadzone rozmowy na temat struktur, modernizacji zarządu, rozwoju siły roboczej i tworzenia pro-biznesowego klimatu.

Kierownictwo wyższego szczebla z General Electric, Hearst, HSBC Bank, Interpublic Group, Vornado Realty Trust, Centerbridge Partners and Paulson & Co również pojawi się na spotkaniu.

Udział weźmie także sektretarz ds. transportu – Elaine Chao, lider republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów – Kevin McCarthy, sektretarz ds. handlu – Wilbur Ross, córka prezydenta – Ivanka Trump oraz doradcy prezydenta.

Wartość dolara obniżyła się wśród narastających wątpliwości co do tego, czy program gospodarczy administracji Trumpa, rzeczywiście pozytywnie wpłynie na amerykańską gospodarkę i pozwoli na bardziej agresywne zaostrzanie polityki pieniężnej przez Fed.

5. Rand południowoafrykański spada po obniżeniu ratingu S&P

Na rynku Forex, uwaga skupia się wokół randa RPA, który osiągnął prawie pięciomiesięczne minimum.

Spadek nastąpił po publikacji oceny agencji ratingowej S&P, według której perspektywy są negatywne wobec niedawnej, zaskakującej dymisji ministra finansów RPA, Pravina Gordhana.

Wartość randa obniżyła się o 2% wobec dolara w odpowiedzi na publikację ratingu, osiągając poziom 13.946, najwyższy od 1 listopada. W trakcie pisania kurs pary wynosił 13.783.

Rentowność 10-letnich obligacji RPA, na krótko podskoczyły do 9.205%, by następnie wrócić do poziomu 9.025%.