Kierowniczka BRF wyraziła opinię na korzyść powolnego i stopniowego wzrostu stóp procentowych

627

Kierownik Banku Rezerw Federalnych w San Francisco, Mary Daly, która od niedawna zajmuje to stanowisko, w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu ogłosiła o potrzebie powolnego i stopniowego wzrostu stóp procentowych przez System Rezerwy Federalnej. Jej poglądy na temat perspektyw gospodarki amerykańskiej zgadzają się z opinią kierownika Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, Johna Williamsa, że ​​w tej chwili gospodarka amerykańska jest stabilna – niezbyt rozgrzana i niezbyt schłodzona. Daly zanotowała niską stopę bezrobocia na poziomie 3,7% i utrzymywanie się na celowym poziomie inflacji w 2%. Ostatnia niestabilność na rynkach nie zmartwiła kierowniczkę BRF i wspiera ona kierunek podwyższenia stóp procentowych przez SRF.      

Inflacja we wrześniu w strefie Euro wyniosła 2,1%

We wrześniu 2018 roku ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 2,1% w porównaniu ze wrześniem ubiegłego roku, potwierdzając prognozę ekspertów. Według ostatecznych danych Eurostatu inflacja przyspieszyła we wrześniu, po wzroście cen o 2% miesiąc wcześniej. Porównując z sierpniem ceny wzrosły o 0,5%. Wyłączając koszty produktów żywnościowych, alkoholu i energii, wzrost wyniósł 0,9%. W sierpniu wskaźnik ten wzrósł o 1%. Inflacja w krajach Unii Europejskiej we wrześniu była taka sama jak w sierpniu – 2,2%. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,4%. W Danii zaobserwowano najniższą inflację wśród krajów UE na poziomie 0,5%, podczas gdy w Rumunii ceny rosną najszybciej – o 4,7%.

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii we wrześniu wzrosły o 2,4%

Inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii spadła we wrześniu do 2,4% z 2,7% w sierpniu, podał urząd statystyczny ONS. Ekonomiści oczekiwali inflację na poziomie 2,6%. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1%, z poprzedniego wskaźnika o 0,7% w sierpniu. Prognoza ekspertów zakładała wzrost cen o 0,2%. Bank Anglii podniósł w sierpniu stawkę bazową żeby złagodzić inflację, która przekracza docelowy poziom, wynoszący 2%. W porównaniu do sierpnia żywność i napoje bezalkoholowe spadły w cenie o 0,2%. Koszt usług transportowych spadł o 1,8%. Wzrost cen na odzież i obuwie wyniósł 3,1%, na usługi edukacyjne – 1%. Nie licząc cen na energię, żywność, alkohol i tytoń ceny wzrosły o 1,9%.

UE gotowa przedłużyć termin okresu przejściowego po Brexit

Unia Europejska gotowa przedłużyć termin okresu przejściowego po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE jeszcze na rok, rozumiejąc że dla ustalenia wszystkich szczegółów umowy handlowej między stronami potrzebny jest czas. Planuje się, że Królewstwo Zjednoczone opuści UE pod koniec października przyszłego roku. Media zachodnie, powołując się na dyplomatów zaznajomionych z sytuacją poinformowały, że główny negocjator Brexitu od Unii Europejskiej, Michel Barnier, na spotkaniu ministrów UE potwierdził, że taka decyzja może zostać podjęta. Oczekuje się, że premier Wielkiej Brytanii Theresa May odpowie na zaproszenie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska wystąpić na spotkaniu UE w Brukseli.

Nieruchomość mieszkalna w Wielkiej Brytanii wzrosła w cenie o 3,2% w sierpniu w ujęciu rocznym

W sierpniu 2018 r. liczba nieruchomości mieszkalnej w Wielkiej Brytanii wzrosła o 3,2% w stosunku do sierpnia zeszłego roku, co było najmniejszym wzrostem od 2013 roku, podaje urząd statystyczny ONS. Ceny na mieszkania w Londynie, które utrzymywały się przez 6 miesięcy, spadły w sierpniu o 0,2%. Średnio wartość domu w Wielkiej Brytanii w sierpniu wynosiła 232 tysiące 800 funtów szterlingów. Osłabienie waluty krajowej, a także niepewność związana z wyjściem kraju z UE spowolniły wzrost cen na mieszkania, które wcześniej znacznie wyprzedzały wzrost płac obywateli Wielkiej Brytanii, co wielu z nich nie pozwalało na zakup własnego mieszkania. Ekonomiści spodziewają się dalszego spowolnienia wzrostu wartości nieruchomości mieszkalnej w kraju.

Bank of America zmniejszył personel o 30% z 2010 roku

Prezes banku Bank of America, Brian Moynihan, powiedział w wywiadzie dla CNBC, że od 2010 roku, kiedy zajął on stanowisko prezesa banku, Bank of America zmniejszył personel o 30% i pod koniec trzeciego kwartału 2018 roku wynosi on 204 tysięcy pracowników. Zmniejszenie liczby pracowników było konieczne ze względu na rozwój technologii i automatyzację procesów pracy. Według niego tak znaczna redukcja była możliwa dopiero po wydaniu pierwszego smartfona Apple w 2007 roku. Z 67 milionów klientów banku, 26 milionów są obecnie użytkownikami aplikacji mobilnej Bank of America.

Moc eksportowa Saudi Aramco zwiększy się, dzięki wznowieniu działalności South Terminal Yanbu

Przywrócenie działalności South Terminal Yanbu w Arabii Saudyjskiej, reprezentowanego przez farmy zbiorników do przyjmowania, magazynowania i załadunku Arabskiej lekkiej i super lekkiej ropy naftowej, przyczynia się do wzmocnienia statusu Saudi Aramco jako niezawodnego dostawcy surowców energetycznych na świecie. Mówi się w komunikacie prasowym krajowej spółki naftowej Arabii Saudyjskiej. Dzięki wznowieniu działalności terminału jego możliwości eksportowe wzrosły o 3 miliony baryłek dziennie. Pomoże to osiągnąć główny cel Saudi Aramco – zostać wiodącym producentem zintegrowanych surowców energetycznych na świecie.