Kradzież tożsamości. Jak się przed nią zabezpieczyć?

2326

Wszyscy posiadamy tożsamość, na którą składają się dane osobowe i unikalne cechy, które pozwalają nam się zidentyfikować. Tak więc tożsamość każdej osoby jest inna i pozwala nam odróżnić jedną osobę od drugiej. Może się zdarzyć, że ktoś chce uzyskać naszą tożsamość nieuczciwie, najczęściej w celu uzyskania korzyści finansowych. Kiedy więc i w jakich sytuacjach może dojść do kradzieży tożsamości, jakie są tego konsekwencje i jak możemy się przed nią bronić?

Jak dochodzi do kradzieży tożsamości?

W internecie złodzieje mają szeroki wachlarz sposobów uzyskiwania Twoich danych osobowych. Obejmują one zarażanie komputera wirusami, wysyłanie wiadomości e-mail w celu oszukania haseł lub innych informacji, śledzenie obecności w sieci i zapisywanie naciśnięć klawiszy klawiatury, a nawet monitorowanie aktywności w sieci w celu zbierania krytycznych danych osobowych.

Kradzież tożsamości – kiedy do niej dochodzi?

Kradzież tożsamości ma miejsce, gdy osoba nieupoważniona wejdzie w posiadanie danych osobowych bez wiedzy tej osoby i wykorzysta je wbrew jej woli, tzn. podszywa się pod nią w celu np. wymuszenia kredytu lub uprzykrzenia komuś życia.

W ostatnich latach problem kradzieży tożsamości nasilił się. Przyczynił się do tego rozwój cywilizacji, a konkretnie internetu, i korzystamy z niego coraz chętniej i odważniej, niestety bez większego zastanowienia. Chętnie logujemy się na portalach społecznościowych, wysyłamy e-maile, dokonujemy zakupów przez Internet, a także posiadamy elektroniczne konta bankowe. Umieszczamy więc wiele naszych danych w Internecie, które są potencjalnie zagrożone kradzieżą i nielegalnym wykorzystaniem.

Do kradzieży danych osobowych może dojść również w sytuacjach, gdy zostanie zeskanowany nasz dowód osobisty i np. opublikowany na portalu społecznościowym, zagubimy dowód lub zostanie on nam skradziony, a także gdy zostaną wykradzione nasze hasła do logowania się do banku czy skrzynki pocztowej.

Dane osobowe mogą również zostać skradzione, gdy zostanie zeskanowany nasz dowód osobisty i np. zostanie opublikowany na portalu społecznościowym, a także gdy zostaną wykradzione nasze hasła do logowania się do banku czy skrzynki email.

Dane szczególnie chronione, tak chętnie uzyskiwane przez przestępców, to oczywiście imię i nazwisko, adres zamieszkania i zamieszkania, data urodzenia i numer PESEL. Inne dane dotyczące Państwa sytuacji osobistej, takie jak dane dotyczące zatrudnienia i zarobków lub po prostu zdjęcia, mogą zostać również skradzione.

Jak rozpoznać, że moja tożsamość została skradziona?

Niestety, zazwyczaj otrzymujemy pierwsze informacje na temat oszustw związanych z naszymi kartami kredytowymi, gdy składamy oświadczenie lub powiadomieniem o braku środków na koncie. W przypadku bardziej złożonych ataków, oszuści używają Twojego numeru telefonu komórkowego do połączenia się z drogimi numerami premium za granicą, a w zamian otrzymują pieniądze od operatora numeru. W ekstremalnych, ale coraz częściej spotykanych przypadkach, gdy ktoś ukradł Twoją tożsamość, możesz się dowiedzieć tylko wtedy, gdy komornik zapuka do Twoich drzwi, aby odebrać płatności za zakupy, o których nic nie wiesz.

W jakim celu najczęściej są wykorzystywane skradzione dane osobowe?

Kradzież tożsamości może mieć bardzo poważne konsekwencje dla ofiary, powodując straty finansowe i duży stres. Konsekwencje takiej kradzieży ciągną się za osoboą pokrzywdzoną przez miesiące lub lata. Taka kradzież tożsamości jest najczęściej przeprowadzana w tym celu:

 • zaciągnięcia na konto poszkodowanego kredytu bądź pożyczki,
 • w celu zawarcia umowy z różnymi firmami oferującymi usługi, np. z operatorem telekomunikacyjnym,
 • wynajmu mieszkania lub pokoju hotelowe, np. w celu jego okradzenia,
 • założenia konta bankowego bez zgody osoby uprawnionej,
 • założenie i prowadzenie fałszywej działalności gospodarczej,
 • dokonanie różnego rodzaju kosztownych zakupów,
 • założenie fałszywego konta internetowego lub profilu,
 • wzięcie mandatu bądź rachunku na konto osoby okradzionej,
 • prania brudnych pieniędzy,
 • kradzież różnych przedmiotów na konto poszkodowanego, np. samochodu z wypożyczalni,
 • umieszczania w internecie obraźliwych komentarzy.

Konsekwencje kradzieży tożsamości mogą być zatem naprawdę poważne. Ponadto, okradziona osoba zazwyczaj dowiaduje się o tym zbyt późno, np. gdy policja zapuka do jego drzwi lub otrzyma wezwanie od firmy windykacyjnej lub komornika.

Kradzież tożsamości – jak się przed nią chronić?

Aby zapobiec kradzieży naszych danych osobowych, należy przede wszystkim wiedzieć, jak się przed nią bronić. W każdym razie powinniśmy pamiętać o kilku zasadach takich jak:

 1. Zawsze przechowuj dokumenty (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy) w bezpiecznym miejscu.
 2. Nigdy nie udostępniaj dokumentów osobom trzecim, chyba że jest to konieczne. Nie zostawiaj dokumentu tożsamości jako zobowiązania, np. w wypożyczalni sprzętu sportowego, nie kopiuj go, jeśli nie ma takiej potrzeby.
 3. Niszcz niepotrzebne dokumenty oraz korespondencję papierową zawierającą dane osobowe.
 4. Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych w trakcie rozmowy telefonicznej z osobami, których nie znasz, nawet jeśli jest to przedstawiciel banku lub innej instytucji.
 5. Nie publikuj swoich danych ani skopiowanych dokumentów na portalach społecznościowych.
 6. Jeśli zachodzi konieczność skopiowania dokumentu, wówczas na kopii dokonaj adnotacji o celu kopii i podaj datę.
 7. Możesz wykupić alert w Biurze Informacji Kredytowej – jest to system automatycznego powiadamiania SMS-em lub mailem, że do jakiejś instytucji finansowej wpłynął wniosek kredytowy na nasze nazwisko.

Bardzo ważne jest również, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, mądre korzystanie z Internetu. Warto poznać kilka podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z nternetu:

 1. Nie otwieraj maili nieznanego pochodzenia.
 2. Korzystaj tylko z bezpiecznych sklepów internetowych i serwisów internetowych.
 3. Dokonuj płatności wyłącznie za pośrednictwem certyfikowanych serwisów.
 4. Używaj różnych haseł dostępu i pamiętaj o regularnej ich zmianie.
 5. Nie zapamiętuj haseł w przeglądarce.
 6. Nigdy nie podawaj loginów i haseł do kont innym osobom.
 7. Sprawdź, czy strony, z których korzystasz są bezpieczne (adres strony powinien zaczynać się od https – co oznacza, że posiada certyfikaty i zieloną kłódkę).
 8. Zawsze sprawdzaj numer konta bankowego da przelewów i staraj się go nie kopiować.
 9. Pamiętaj o wylogowywaniu się, zwłaszcza z bankowości elektronicznej.
 10. Korzystaj z dwuetapowego uwierzytelnienia np. w e-bankowości – jeśli włamywacz będzie próbował włamać się na nasze konto, będzie potrzebował również kodu, który zostanie wysłany na nasz numer telefonu.
 11. Używaj oprogramowania antywirusowego.
 12. Należy korzystać wyłącznie z oprogramowania pochodzącego z autoryzowanych źródeł i regularnie je aktualizować.
 13. Zachowaj czujność w przypadku bardzo atrakcyjnych ofert pracy (zwłaszcza jeśli jesteśmy proszeni o skan dowodu osobistego).
 14. Unikaj otwartych sieci Wi-Fi, lepszym rozwiązanie jest korzystanie z usługi VPN, która umożliwia połączenie się z Internetem z każdego miejsca na świecie, gdzie jest zasięg.
 15. Przeczytaj uważnie przepisy dotyczące korzystania z aplikacji na smartfony.

Kradzież tożsamości może zdarzyć się każdemu z nas, a konsekwencje mogą być bardzo poważne, więc bądźcie czujni i postępujcie zgodnie z powyższymi zasadami.