Monero Mining: Jak Kopać XMR? Czy Warto? Poradnik

W kwietniu 2014 roku, na rynku kryptowalut pojawiło się monero. Projekt jest w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych tokenów cyfrowych. Kapitalizacja waluty wynosi ponad 1,5 miliarda dolarów.

Monero mining odmienił życie wielu górników. W 2017 roku nastąpił wzrost ceny kryptowaluty z 10 USD na 494 USD. Zainteresowanie wydobyciem XMR rośnie. Myślisz o wydobywaniu kryptoaktywów? W poniższym artykule powiemy ci, na czym polega.

Dla niektórych monero mining jest skomplikowany. Wymaga odpowiedniego oprogramowania i urządzenia. Nie każdy CPU nadaje się do kopania. Potrzebujesz wiedzy o cryptocurrency. Część community zdobywa monety w inny sposób – korzysta z usług brokerów.

Istnieje prosty sposób na zdobycie monero (XMR). Opowiemy o zaufanych dostawcach assetów kryptowalutowych. Obawiasz się nieuczciwych operatorów? Poznaj ofertę. Znajdziesz w niej kontakt z wiarygodnymi brokerami online.

Jak kupić Monero w 5 prostych krokach

 1. Wybierz najlepszą ofertę: Binance.
 2. Załóż konto.
 3. Dokonaj pierwszej wpłaty.
 4. Znajdź wybrane pozycje na liście aktywów.
 5. Kup bezpośrednio lub wybierz dodatkowe opcje.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Monero Mining: Najlepsze Giełdy 2024

Czym dokładnie jest monero cryptocurrency?

Monero Podobnie jak bitcoina, monero wykorzystasz do przesyłania i otrzymywania pieniędzy. Czym różni się od pierwszej kryptowaluty na świecie?

W odróżnieniu od BTC, XMR umożliwia wykonanie anonimowej transakcji.

Kiedy wysyłasz środki za pośrednictwem bitcoina, są one jawne dla wszystkich węzłów sieci. Każdy zobaczy, jaki adres jest nadawcą oraz odbiorcą przelewu. Blockchain bitcoin jest publiczny. Pomimo decentralizacji, nie udało się go anonimizować.

Różnica pomiędzy systemem monero i bitcoina polega na tym, że XMR jest prywatny i niezależny od innych instytucji. W tej sieci tylko dwie strony transakcji wiedzą o jej istnieniu. Prywatność wpłynęła pozytywnie na popularność monety. Wielu użytkowników kryptowalut nie chce, aby inni dowiedzieli się o tym, na co wydają pieniądze.

Na przykład ktoś może odmówić przyjęcia BTC, jeśli zauważy, że został wykorzystany w nielegalnym interesie. Co z monero? Nie dowiesz się niczego o transakcjach, ponieważ blockchain jest prywatny.

Token the monero jest wymienialny

Koncepcja zamienności monet cyfrowych dla niektórych wydaje się skomplikowana. W rzeczywistości to bardzo proste założenie. Zamienność wśród kryptowalut oznacza, że możesz wymienić je na inne aktywa lub waluty fiat. Dzięki temu łatwo wymienić tokeny. Każdy z nich jest równy innym monetom w systemie XMR. 

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Monero mining nie wymaga zaawansowanego sprzętu ASIC

Monero mining Sprzęt ASIC jest specjalistycznym układem scalonym. Działa jako połączenie wielu GPU lub CPU w jednym komputerze. Niektóre z nich kosztują dziesiątki tysięcy złotych.

Ze względu na to, że nie każdego górnika stać na maszyny wydobywcze, kopanie bitcoina stało się scentralizowane. Zajmują się tym jedynie profesjonalni minerzy.

Z wydobywaniem monero jest inaczej. Nawet większość komputerów biurowych ze średniej klasy GPU i CPU wydobędzie ten token. Ze względu na przystępność kopanie kryptowalut przyciąga wielu górników cyfrowych.

Wady i zalety monero XMR

Jak każdy token, monero ma mocne i słabe strony. Przyjrzyjmy się im.

Zalety monero

 • Kryptowaluta jest anonimowa dzięki technologii stealth adress i bulletproof adress;
 • Prywatność jest domyślnym atrybutem sieci (nie potrzeba dodatkowych starań, aby transakcji nie można było namierzyć.);
 • Społeczność monero jest oddana projektowi i chętnie go wspiera (za pośrednictwem crowdfundingu);
 • Twórcy coina często aktualizują swoją technologię.

Wady XMR

 • Monero mining jest aktualnie zdominowany przez baseny wydobywcze (jeden pool dostarcza prawie 50% zapotrzebowania mocy);
 • Obsługa tokena są nieco bardziej skomplikowana od innych cyfrowych walut;
 • W przyszłości inna znana kryptowaluta może przejąć anonimowe rozwiązania w sieci (XMR prawdopodobnie straci na popularności);
 • Portfele mają mało opcji.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Jak działa mining monero?

monero monety i logo W obiegu znajduje się prawie 16 milionów monet. Limit w sieci wynosi 18,4 miliona tokenów. Oznacza to, że górnicy wydobyli większość.

Przyjrzyjmy się, w jaki sposób działa mining w porównaniu z potwierdzaniem przelewów przez bank.

Jeśli wysyłasz komuś 500 złotych, instytucja finansowa upewnia się, że masz wystarczająco dużo środków na koncie, żeby zrealizować przelew. W przypadku blockchainu monero nikt nie sprawuje władzy nad węzłami. Kto zatem potwierdza transakcję?

Odpowiedzią jest społeczność (and. community) górników. Użycza mocy obliczeniowej sprzętu komputerowego, aby system funkcjonował. W zamian za podzielenie się mocą CPU i GPU, sieć nagradza górników monetami.

Z tego powodu mining się opłaca. Za każdym razem, gdy cyfrowy kopacz zatwierdzi kolejne bloki z transakcjami, otrzyma pewną część tokena w ramach nagrody.

Nagrody za mine monero XMR (mine rate)

monero kryptowaluta Nagroda za wydobycie jednego bloku w sieci wynosi około 5 tokenów. Zastanawiasz się, co się stanie, gdy górnicy wydobędą wszystkie 18,4 miliona monet XMR?

Mining pozostanie istotnym elementem sieci. Od tego momentu do blockchainu będą trafiały monero w tempie 0,3 co każdą minutę. Będą zapłatą dla minerów potwierdzających transakcje.

Jak dokładnie wygląda wydobywanie cyfrowej waluty przy obecnej prędkości? Blok monero wydobyty co 2 minuty daje około 5 tokenów. Zatem co 24 sekundy do systemu trafia jedna moneta.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Mine monero – w jaki sposób zacząć?

moneta monero leżąca na podzespołach Ze względu na to, że mining monero nie wymaga specjalistycznego sprzętu, monety możesz kopać na prywatnym komputerze. Zanim zaczniesz wydobycie, zrozum, czym jest mining pool.

Tak zwane baseny wydobywcze, są siecią, która gromadzi cyfrowych górników. Do istniejącej puli komputerów dołączasz moc wydobywczą swojego sprzętu.

Grupowe wydobycie przynosi duże zyski. Właściciele serwisu mining pool rozdzielają nagrodę za wykopane tokeny między uczestników przedsięwzięcia. Pobierają za to opłatę w wysokości około 2%.

Zależność wypłat jest bardzo prosta. Jeśli twój sprzęt wniesie 1% do mining poola, otrzymasz 1% nagrody w postaci monero (z uwzględnieniem prowizji serwisu). Niektórzy decydują się na samodzielne wydobywanie monet cyfrowych XMR.

Kopanie jest nieopłacalne, jeśli nie korzystasz z wysokiej klasy sprzętu górniczego. Dlatego większość użytkowników dołącza do basenów wydobywczych.

Tutaj przeczytasz więcej o monero.

Sposoby na mine monero

monero mining grafika Najważniejszym czynnikiem potrzebnym do wydobycia monero jest specjalne oprogramowanie. Duże znaczenie ma również hardware.

Dzięki niemu połączysz się z mining poolem kryptowaluty. Istnieje kilka sposobów na kopanie tokenów w sieci XMR. Monero mining rozpoczniesz za pomocą:

 • Procesora (CPU);
 • Karty graficznej (CPU);
 • Układów scalonych (typu ASIC).

Specjalizowany układ scalony jest jedynym opłacalnym wyborem. Monero mining obsłużymy również za pośrednictwem zwykłego komputera. ASIC jedynie przyspieszy wykonanie zadania. W trakcie poszukiwania odpowiednich części do kopania krypto, zwracaj uwagę na dwie rzeczy:

 • Hash rate;
 • Niski pobór prądu przez hardware.

Hash rate jest inaczej mocą obliczeniowa sprzętu. Więcej hashy pozwala na szybszy mining. Jeśli planujesz rozpocząć górnictwo na tanim sprzęcie, polecamy procesory z serii AMD. Już za kilkaset złotych, dostaniesz części, które wydobywają nawet 40 dolarów miesięcznie w postaci monero.

Masz niezbędny sprzęt? Chciałbyś rozpocząć mine monero? Konfiguracja zajmie tylko 5 minut. Zainstaluj oprogramowanie dla górników cyfrowych i wydobywaj tokeny. Jeśli myślisz o poważnych zyskach, wyposaż się w dobrej klasy GPU. Jego koszt może wynieść nawet dwa lub trzy tysiące złotych.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Portfel monero (ang. the monero wallet)

Masz CPUs, skonfigurowany do kopania w sieci (ang. network)? Czas na to, żeby hash rate zaczął zarabiać. Mining monero wymaga od ciebie przechowywania zdobytego XMR.

Do tego potrzebujesz walletu kryptowalutowego. W przypadku wyboru portfela monero wybór jest ograniczony.

Najpopularniejsze oprogramowanie znajdziesz na oficjalnej stronie twórcy monero. Są to:

 • MyMonero web wallet;
 • Monerujo.

Pierwsza opcja stanowi klasyczny portfel internetowy. Wallet pobierzesz za pośrednictwem strony zespołu odpowiedzialnego za projekt The Monero. Monerujo jest wersją mobilna. Na tym wallecie przechowasz tokeny za pośrednictwem systemu Android.

Przeczytaj więcej o portfelu kryptowalut!

Czy mine monero to opłacalna forma zarobku?

Chcesz osiągnąć zyski dzięki monero mining? Upewnij się, że wydobycie będzie dla ciebie opłacalne.

 • Przelicz wskaźnik (ang. rate) wydobycia, który osiągnie twój hardware;
 • Sprawdź jaką prowizję pobiera mining pool;
 • Oblicz koszt zużycia prądu i odejmij go od przychodu;

Opłacalność monero mining w dużej mierze, w dużej mierze zależy od ceny tokenów. Dlatego warto monitorować kurs. Nawet jeśli dziś wykopywanie kryptowaluty przyniesie kilkanaście dolarów dziennie, za pół roku zysk może spaść.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Nie tylko monero mining pozwoli zasilić portfel kryptowalutowy

Mine może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które dysponują wysoką mocą obliczeniową. Jeżeli korzystasz ze starego biurowego laptopa ze zintegrowaną kartą graficzną, odpuść sobie. Twoje rachunki za prąd przewyższą zarobki z XMR.

Zamiast tego możesz kupić cyfrowe monety bezpośrednio od brokerów lub na giełdzie. W tym celu skorzystaj z polecanych przez nas dostawców.

Tutaj przeczytasz więcej o giełdach kryptowalut.

Binance

binance coin logo

Binance to giełda kryptowalut, która powstała w 2017 roku. Aktualnie jest największą platformą tego typu w branży.

Oferuje ponad 500 kryptowalut, którymi możesz handlować na rynkach spot, margin, futures, a nawet opcji. Co więcej, opłaty transakcyjne zaliczają się do najniższych na rynku — wynoszą tylko 0,1%.

Jeśli dodatkowo jesteś posiadaczem natywnego tokena giełdy, binance coina (BNB), obniżysz prowizje o bonusowe 25% (do 0,075%).

Platforma handlowa Binance wyróżnia się dużą ilością narzędzi analitycznych, co na pewno zadowoli profesjonalnych traderów. Jednak istnieje też uproszczony interfejs dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kryptowalutami.

Oto najważniejsze zalety Binance:

 • Ponad 500 kryptowalut w ofercie;
 • Jedne z najniższych opłat handlowych na rynku (0,1%);
 • Mnóstwo dodatkowych funkcji i usług;
 • Liczne zabezpieczenia chroniące kapitał użytkowników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
76.22% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Libertex Libertex logotyp

Libertex jest jednym z brokerów, który znajduje się na rynku inwestycyjnym ponad 20 lat. Dyrektor generalny firmy ma siedzibę w Niemczech. Z kolei licencję na prowadzenie działalności uzyskał na Cyprze.

Spółka współpracuje legalnie z większością państw w Europie. Ponad 2 miliony aktywnych klientów. Jakimi zaletami charakteryzuje się broker?

 • Ponad 700 pracowników w biurze obsługi klienta;
 • 2 dekady doświadczenia na rynku;
 • Międzynarodowa firma;
 • Operator działa zgodnie z prawem na terenie Europy.

Dowiedz się więcej o Libertex!

FAQ – monero cryptocurrency network

Czy mining monero jest opłacalny?

Wielu użytkowników postrzega wydobywanie monero jako nieopłacalny proces. Na rynku obserwujemy rosnące ceny części komputerowych. Do tego doliczymy koszty prądu. Planujesz inwestować w XMR? W większości przypadków lepiej na tym wyjdziesz, jeśli kupisz token na giełdzie.

Czym się różnią brokerzy od giełdy kryptowalut?

Giełda to miejsce, w którym wymieniasz kryptoaktywa z innymi użytkownikami. Platforma jest pośrednikiem między jedną i drugą stroną zakupu. W przypadku brokera wymieniasz monety cyfrowe lub waluty fiat z platformą. Jeden i drugi rodzaj działalności w celu uproszczenia łączymy pod nazwą giełdy.

Czy istnieją różne sposoby wydobywania monero?

Tak, wyróżniamy trzy rodzaje: Mining w puli wydobywczej; Wydobywanie samodzielne; Górnictwo w chmurze.

Artykuły

Krzysztof swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i rozwijał latami. Handel na giełdzie pochłonął go w młodym wieku i szybko stał się jego sposobem na życie. Do jego głównych zainteresowań należy rynek kryptowalut. Jako jeden z pierwszych posiadaczy bitcoin w Polsce zna temat na wylot i chętnie dzieli się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.