Kto inwestuje na Giełdzie ?

1765

Przyjrzyjmy się głównym graczom na rynku finansowym. Jak działają i jak inwestorzy handlujący na giełdzie pasują do siebie? Można napisać o każdym z nich o wiele więcej, ale dajemy Ci przydatne podsumowanie.

Animatorzy rynku

Zacznijmy od animatorów rynku. Podpowiedź jest w nazwie. Animator rynku, który zazwyczaj jest bankiem lub brokerem, oferuje zarówno cenę zakupu, jak i cenę sprzedaży towaru (i wielu innych papierów wartościowych, które są przedmiotem regularnego obrotu). Oni „ożywiają” rynek. Należy jednak zachować pewną ostrożność: animatorzy rynku nie łączą kupujących i sprzedających.

Animator rynku zapewnia pewną płynność poprzez gotowy spread pomiędzy ceną kupna i sprzedaży. Animatorzy rynku mogą kupować i sprzedawać w tym samym czasie; kupują akcje od Ciebie, nawet jeśli nie mają gotowego kupca. Ich rolą jest zatem przede wszystkim odblokowanie rynku. Jest to teraz obsługiwane.

Większość animatorów rynku nie dąży do osiągnięcia szybkiego zysku Twoim kosztem. Większość z nich zależy od długoterminowej profesjonalnej współpracy z klientem. Oferują swoje usługi szerokiej gamie graczy rynkowych, od tych, którzy inwestują w waluty po duże banki czy fundusze inwestycyjne.

Prowadzący handel wysokich częstotliwości

Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy, kluczowe jest wyczucie czasu. Strategia animatora rynku polega na tym, aby kupować, sprzedawać i ewentualnie osiągać niewielkie zyski po drodze.

Inwestorzy handlujący na wysokiej częstotliwości (HFT) leżą w wysokiej trawie, czekając, aż cena akcji spadnie lub wzrośnie. Następnie atakują. Coraz częściej pomagają im algorytmiczne modele komputerowe.

W pobliżu mamy wielu innych pośredników i inwestorów, wśród których są:

  • Maklerzy giełdowi
  • Doradcy
  • Brokerzy zajmujący się wyłącznie realizacją zleceń
  • Inwestorzy indywidualni

Eleganccy przedstawiciele doradców świadczących pełen zakres usług oferują doradztwo we wszystkich kwestiach, od emerytur po planowanie podatkowe i inwestycje. Jednak ich usługi nie są najtańsze.

Jest to miejsce dla brokerów zajmujących się wyłącznie wykonywaniem zleceń. Chętnie będą handlować w Twoim imieniu. Jak sama nazwa wskazuje, nie udzielają oni porad, a ich opłaty są zazwyczaj niższe.

Makler-doradca znajduje się w przybliżeniu w połowie drogi, oferując zazwyczaj kwartalny lub półroczny przegląd Twojego portfela. Obsługuje również wszystkie transakcje handlowe.

Jaka jest rola prywatnych inwestorów detalicznych w tym wszystkim? Ważne jest rozróżnienie pomiędzy inwestorami jednodniowymi, którzy śledzą codzienne zmiany cen akcji, a inwestorami długoterminowymi, takimi jak inwestorzy długoterminowi.

Inwestor, który inwestuje przez dłuższy okres czasu, może zaoszczędzić na emeryturę, opłaty szkolne lub wakacje. Jednak oba rodzaje inwestorów prywatnych dokonują dużych inwestycji, ale mają zupełnie inne horyzonty inwestycyjne. Oba rodzaje inwestorów są kluczowymi graczami na rynku.