Płynność na rynku finansowym

3363

Rozdział 1: Wprowadzenie

Płynność to klasyczne techniczne pojęcie finansistów – często usłyszysz, jak ludzie pytają o to, jak „płynna” jest jakaś inwestycja. Lub jak „niepłynna”. Ryzyko niskiej płynności polega na tym, że nie znajdziemy chętnego kupca bądź sprzedawcy, gdy pewną ilość akcji będziemy chcieli sprzedaż lub kupić bez wpływu na ich kurs (bądź w ogóle). Może to oznaczać, że w przypadku nagłego zapotrzebowania na gotówkę, nie będziemy mieli możliwości upłynnienia naszej inwestycji. W ekstremalnej sytuacji będziemy zmuszeni do sprzedania akcji po dużo niższej, niż rynkowa, cenie. Rezultatem może być zmniejszenie wartości naszego majątku.

Płynność akcji (obligacje, waluty itp.) powinna być jednym z kluczowych parametrów wyboru aktywów. Czego potrzebujemy po atrakcyjnie wyglądającej inwestycji, jeśli nie możemy jej kupić? A co jeśli cena naszych akcji wzrośnie o 100%, jeśli nikt nie chce od nas kupować tych akcji, a my nie jesteśmy w stanie wypracować zysku?

To bardzo proste. Płynność jest powiązana z szybkością wymiany, sprzedaży lub odsprzedaży aktywów.

Rozdział 2: Płynny a niepłynny

Mówiąc prosto, gotówka jest bardzo płynna – to najbardziej płynna inwestycja, jaką możesz mieć. Z drugiej strony skradziony obraz jest bardzo niepłynny. Każdy, kto jest gotów zapłacić poważne pieniądze za okradziony Turner lub Picasso, wie, że bardzo trudno będzie go odsprzedać.

Jak można przewidzieć, nieruchomości są (najczęściej) niepłynne. Cegieł i zaprawy nie można szybko wymienić, ponieważ sprzedaż nieruchomości wymaga od właściciela i nabywcy wielu czynności prawnych. To może być niezła podróż.

Inne bardzo niepłynne aktywa obejmują:

  • Zabytkowe samochody;
  • Konie wyścigowe;
  • Stare wino;
  • Złożone instrumenty finansowe, takie jak instrumenty pochodne;
  • Akcje, które mogą reprezentować złożone przedsięwzięcia zagraniczne.

Z drugiej strony znacznie częściej będziesz sprzedawać akcje popularnych firm, takich jak Unilever czy Apple – zrobisz to prosto i szybko.

Rozdział 3: Jak płynne są złoto i srebro?

Teoretycznie towary te powinny być łatwe do sprzedaży. Jednak spready sprzedaży, tj. zyski brokera transakcji, są zwykle wyższe. Niewielu inwestorów fizycznie posiada duże ilości złota lub srebra.

Jeśli więc nie jesteś szczęściarzem, koszt sprzedaży bez efektu skali jest zwykle wyższy. Przynajmniej w porównaniu do sprzedaży np. Akcje.

Należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem wartości globalnych giełd, ceny towarów takich jak złoto i srebro często spadają w odpowiedzi. A potem złoto i srebro stają się jeszcze bardziej niepłynne.

Rozdział 4: Jakie znaczenie ma płynność dla inwestowania?

Płynność jest niezwykle ważna. Rzućmy okiem na płynność inwestycji lub akcji:

„Dobra” płynność często oznacza wysokie wolumeny obrotu i niskie spready (lub koszty sprzedaży). Weźmy na przykład działania „obronne” lub „bezpieczne”. Na potrzeby naszego przykładu utworzymy National Solid Fundamentals (NSP), fikcyjną firmę z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która stale rośnie od 1950 r. Załóżmy, że akcje NSP sprzedają się za 10 funtów każda.

Zazwyczaj będą miały cenę sprzedaży 10 GBP i cenę zakupu 9,97 GBP. Różnica wynosi tutaj 3 pensy lub zaledwie 0,29%.

Inne działania mogą być mniej płynne. Może to być na przykład firma National Less Liquid Supply (NMPD), która prowadzi dużą część swojej działalności w Azji, a zatem jest podatna na wahania kursów walut. Istnieje na rynku od 2003 roku.

Cena MNPD może wynosić 1 funt, a cena zakupu 97 pensów. Różnica w tym przypadku wynosi również 3 pensy, ale w procentach jest znacznie wyższa, aż trzy procent.

Pamiętaj również, że te 3% mogą obejmować również inne prowizje maklerskie, które jako inwestor zapłacisz również. Innymi słowy, płynność jest ważna. Bardzo ważne!

Wszystko ma swój czas

Nie bój się wszystkich działań o niskiej płynności. Tak, handel nimi może być drogi. Ale jeśli odrobisz pracę domową, na dłuższą metę mogą być świetną inwestycją. Zwłaszcza jeśli wypadły one z łask na rynku i można je kupić ze świetną zniżką.

Czym jest brak płynności?

W świecie inwestycyjnym brak płynności odnosi się do aktywów, których nie można łatwo wymienić na gotówkę. Wynika to z braku wystarczająco dużej liczby inwestorów gotowych na ich zakup.

W biznesie termin ten może opisywać firmę, która nie ma wystarczającej ilości gotówki na pokrycie swoich zobowiązań finansowych.

Gdzie słyszałeś o braku płynności?

Aktywa mogą stracić część płynności podczas kryzysu gospodarczego lub rynkowego. Na przykład słychać, że powierzchnia handlowa staje się mniej płynna, gdy gospodarka jest w złym stanie i spada zaufanie biznesu.

Co powinieneś wiedzieć o braku płynności?

Podczas gdy na płynnych rynkach aktywa często zmieniają właściciela, aktywa bez płynności bardzo rzadko zmieniają właścicieli. Jeśli trudno jest znaleźć nabywcę, sprzedawca może zostać zmuszony do zaoferowania aktywów po obniżonej cenie w celu zwiększenia zainteresowania.

W biznesie firmy bez wystarczającej ilości gotówki na pokrycie swoich zobowiązań finansowych mogą mieć problemy z kontynuowaniem handlu. Nawet firma z dużą ilością aktywów, takich jak grunty, nieruchomości lub maszyny, może być niewypłacalna, jeśli jej aktywów nie da się szybko zamienić na gotówkę.

Czym jest ryzyko płynności, jak je mierzyć i dlaczego nie należy go lekceważyć?

  • Wartość i wolumen obrotu – im większy obrót danego instrumentu, tym większa płynność. Wartość obrotu oblicza się jako iloczyn ceny akcji i liczby sprzedanych akcji, natomiast w ujęciu ilościowym jest to liczba sprzedanych akcji;
  • Liczba transakcji – im więcej transakcji kupna i sprzedaży, tym płynniejszy instrument;
  • Wskaźnik akcji w wolnym obrocie. Stosunek akcji posiadanych przez akcjonariuszy mniejszościowych (<5%) do łącznej liczby akcji imiennych;
  • Wskaźnik obrotu, tj. iloraz wolumenu obrotów akcjami oraz średniej liczby akcji dostępnych dla inwestorów w analizowanym okresie;
  • Spread, to jest różnica między najniższą ceną sprzedaży a najwyższą ceną zakupu. Im niższy spread, tym większa płynność akcji, a transakcja jest tańsza i szybsza.

Podsumowując, analizując spółki giełdowe – potencjalne inwestycje, należy zawsze zwracać uwagę na płynność akcji. Jeśli istnieje wiele ofert po stronie sprzedaży i zakupu, i to przez długi czas, tym większa szansa, że będzie wiele transakcji. W przypadku niższego, ale akceptowanego przez nas poziomu płynności, nasza wycena danego instrumentu powinna uwzględniać dyskonto z powodu braku płynności (5-20%). Jeśli transakcje na akcjach są bardzo rzadkie, ta inwestycja będzie dla nas bardzo ryzykowna. Należy pamiętać, że taka firma może okazać się zapomnianym i odkrytym przez nas „skarbem”. Wtedy, jeśli zostanie to zauważone przez rynek, płynność i kurs walutowy wzrosną.