Brytyjskie wybory ryzykiem dla funta

1615

Kurs euro stabilny. Brytyjskie wybory ryzykiem dla funta .Czwartkowy poranek przyniósł stabilizację kursu euro powyżej 4,28 zł. Po południu jednak wiele może się zmienić, ponieważ program obejmuje decyzję Europejskiego Banku Centralnego i wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii.

O godzinie 11:25 kurs euro utrzymywał się na poziomie 4,2829 PLN, czyli bez istotnych zmian poziomów od środy po południu. W środę nastąpiło lekkie umocnienie złotego – kurs EUR/PLN spadł z ponad 4,29 zł do prawie 4,28 zł.

  • Po wczorajszym umocnieniu się złotego, któremu sprzyjał wzrost kursu EUR/USD, polska waluta otwiera się dziś na poziomie około 4,2810/EUR. Nawet dziś ruchy EUR/PLN pozostaną pod wpływem czynników globalnych, a dokładniej reakcji rynków po dzisiejszym posiedzeniu EBC. Utrzymujemy wsparcie dla EUR/PLN na poziomie 4,26, a opór na poziomie około 4,30 – pisze dziennik Pekao. Będzie to pierwsze posiedzenie Rady Prezesów EBC pod przewodnictwem Christine Lagarde.

W środę Rezerwa Federalna USA postanowiła utrzymać stopę procentową funduszu federalnego na niezmienionym poziomie, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Na poprzednich trzech spotkaniach Rezerwa Federalna dokonała cięć stóp procentowych, ale w październiku i grudniu zasygnalizowała, że redukcje te dobiegają końca. Po decyzji Fed-u dolar osłabł w stosunku do euro, a cena amerykańskiej waluty na polskim rynku spadła do około 3,85 zł.

Z drugiej strony, notowania funta szterlinga mogą teraz zależeć od wyników przedterminowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godzinie 22:00 GMT, czyli o 23:00 czasu polskiego. Rano funt wyceniono na ponad 5,07 zł, bez większych zmian w poziomie w środę wieczorem.