Kwartalny zysk z inwestycji państwowego funduszu emerytalnego w Japonii wyniósł 1,7%

660

Zysk z inwestycji największej na świecie firmy zarządzającej emeryturami, Państwowego Funduszu Emerytalnego Japonii GPIF, w pierwszym kwartale 2019 roku finansowego wyniósł 1,7%, czyli 2 tryliony 600 miliardów jenów. Stopa zwrotu z inwestycji w akcje spółek zagranicznych wzrósł o 5,2% do 2 trylionów jenów. Fundusz odnotował zwrot z inwestycji w akcje spółek japońskich na poziomie 0,1%, czyli 420 miliardów jenów. Inwestycje w obligacje rządowe Japonii przyniosły funduszowi zysk w wysokości minus 0,1%, w obligacje rządowe innych krajów – 0,6%. Na koniec czerwca japońskie obligacje stanowiły 27,1% portfela funduszu, japońskie akcje – 25,6%, zagraniczne akcje – 25,3%, zagraniczne obligacje – 15,3%.

Rząd Australii przyznał dotację w wysokości 8 milionów 300 tysięcy dolarów na uruchomienie start-upu kryptowalutowego

Rząd australijski przyznał grant na dofinansowanie start-upu TravelbyBit przy na 8 milionów 300 tysięcy dolarów. Jak powiadomił Cointhelegraph, władze australijskie planują rozwijać turystykę poprzez tworzenie nowych placówek handlowych, akceptujących płatności w walutach cyfrowych. Według współzałożyciela i szefa TravelbyBit Caleba Yeoha firma współpracuje z lotniskiem Brisbane, gdzie we wszystkich terminalach płacić za towary i usługi za pomocą cyfrowych pieniędzy. Zauważył również, że ponad 150 sklepów w Australii korzysta z systemu firmy, a turyści w regionalnych miastach turystycznych mogą już płacić bitcoinem i innymi kryptowalutami.

W ciągu ostatniego tygodnia cena ropy Brent spadła o 1,2%, a cena WTI wzrosła o 0,1%

Pod koniec ostatniego tygodnia cena ropy Brent spadła o 1,2%, a cena WTI wzrosła o 0,1%. W piątek ceny ropy nieznacznie spadły. Negatywny wpływ na nastroje inwestorów nadal wywiera obawa przed eskalacją konfliktu między USA i Chinami. Inwestorzy obawiają się również, że nałożenie amerykańskich sankcji na Iran może doprowadzić do zmniejszenia dostaw irańskiej ropy na rynek światowy. Niepokój jest również wywołany wzrostem rezerw w USA i zwiększeniem produkcji w krajach OPEC +. Październikowe kontrakty futures na ropę Brent w piątek staniały o 6 centów do 73 dolarów 39 centów za baryłkę. Wrześniowe kontrakty futures na ropę WTI staniały o 13 centów do 68 dolarów 83 centów za baryłkę.

Zysk netto Kraft Heinz w drugim kwartale zmniejszył się o 34,8%

Amerykańska firma Kraft Heinz, jeden z największych producentów żywności na świecie, odnotowała spadek zysku netto w drugim kwartale o 34,8%, czyli 1,5-krotnie, w ujęciu rocznym do 756 milionów USD. Skorygowane zyski wyniosły 1 USD na akcję przy prognozie analityków na 92 centy na akcję. Łączne przychody wzrosły o 0,8% do 6 miliardów 690 milionów dolarów. Eksperci oczekiwali kwoty na poziomie 6 miliardów 580 milionów dolarów. Przyczyną obniżenia zysków były słabe wyniki w Ameryce Północnej. Sprzedaż w USA spadła o 1,9%. Od początku 2018 roku kapitalizacja spółki spadła o 19% i wyniosła 72,5 miliarda dolarów.

Bezrobocie w USA spadło w lipcu do 3,9%

Liczba miejsc pracy w gospodarce USA w lipcu wzrosła o 157 tysięcy osób, podało Ministerstwo Pracy. Lipcowy wzrost był najwolniejszy od kwietnia tego roku. Analitycy spodziewali się wzrostu o 193 tysiące miejsc pracy. W lipcu bezrobocie w kraju spadło z 4% do 3,9%, pokrywając się z prognozami ekspertów. Przeciętna stawka godzinowa wzrosła o 0,3% wobec zeszłego miesiąca oraz o 2,7% w ujęciu rocznym wynosząc 27 dolarów 5 centów. Oba wskaźniki także pokryły się z ocenami analityków. W okresie od początku roku do lipca liczba pracujących w USA wzrosła średnio o 215 tys. osób miesięcznie. W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku wzrost tej liczby przyspieszył, gdyż ona wyniosła 184 tysięcy.

Petrobras zwiększył kwartalny zysk o ponad 30 razy

Brazylijska państwowa firma naftowo-gazowa i petrochemiczna Petrobras w drugim kwartale 2018 roku zwiększyła zysk netto o 32 razy w ujęciu rocznym do 10 miliardów 70 milionów reali. Znacznemu wzrostowi indeksu sprzyjało przywrócenie cen ropy naftowej. Skorygowana EBITDA wzrosła o 57% do 19 miliardów 100 milionów reali. Kwartalne przychody wzrosły o 9%, wynosząc 74,5 miliardów reali. Ku 30 czerwca dług netto Petrobras zmniejszył się o 13% wobec grudnia ubiegłego roku i wyniósł 73 miliardy 700 milionów dolarów. Od początku roku kapitalizacja spółki wzrosła o ponad jedną trzecią do 281 miliardów 300 milionów reali.

Indeks aktywności biznesowej w sektorze usług w USA spadł w lipcu bardziej, niż prognozowano

W lipcu indeks aktywności biznesowej w sektorze usług w USA spadł do najniższego poziomu od sierpnia 2017 roku – 55,7 punktów z 59,1 punktów w czerwcu, świadczą dane Instytutu Zarządzania Dostawami ISM. Ekonomiści oczekiwali spadku wskaźnika do 58,6 punktów. Wskaźnik poziomu nowych zamówień w sektorze usług spadł w lipcu do 57 punktów z 63,2 punktów przed miesiącem. Wskaźnik opisujący zamówienia eksportowe spadł do 58 punktów z poziomu 60,5 punktów. Wskaźnik aktywności przedsiębiorczej spadł do 56,5 punktu z 63,9 punktów. W tym samym czasie wskaźnik zatrudnienia wzrósł do 56,1 z 53,6 punktów. W lipcu obserwowano wzrost w 16 gałęziach przemysłu i spadek w dwóch.