New York Stock Exchange, NYSE

2122

New York Stock ExchangeNYSE (z ang. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych) – największa giełda świata. Założona w 1817 roku jako New York Stock & Exchange Board.

Od kwietnia 2005 New York Stock Exchange Inc.jest spółką publiczną nastawiona na dochód. Jej siedziba mieści się na Manhattanie w Nowym Jorku, pod adresem 11 Wall Street.

Jest to zdecydowanie największa na świecie giełda pod względem kapitalizacji rynku jego spółek giełdowych. Obrót papierami wartościowymi na NYSE odbywa się w całości elektronicznie. Na giełdzie notowanych jest wiele znanych firm m.in. General Electric Co., General Motors Corp., Hewlett Packard Co. czy International Business Machines Corporation IBM.

Przeciętny dzienny obrót wynosi około 1,46 mld walorów o wartości 46,1 mld USD. Kapitalizacja giełdy wynosi 16,61 biliona dolarów (2015).

Status prawnySpółka publiczna
LokalizacjaNowy Jork
Data założenia17 maja 1792 rok
Główne indeksyDow Jones i SP500

Święta państwowe

Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych jest zamknięta w Nowy Rok ,w święto Martina Luthera Kinga, Jr. Day , Washington’s Birthday , Wielki Piątek , Memorial Day „Dzień Pamięci” , 4 lipca , Święto Pracy , Święto Dziękczynienia i Boże Narodzenie . Kiedy święta te mają miejsce w weekend, święto obchodzi się w najbliższy dzień powszedni. Ponadto giełda zamyka się wcześniej, dzień przed Świętem Niepodległości, dzień po Święcie Dziękczynienia i dzień przed Bożym Narodzeniem. Średnio na NYSE jest około 253 dni handlowe rocznie.

Handel na New York Stock Exchange

Amerykańska giełda NYSE otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 15:30 – 22:00 czasu polskiego z wyjątkiem świąt w USA, co stanowi jedną z najkrótszych sesji giełdowych na świecie. NYSE zapewnia w tym czasie możliwość handlu akcjami spółek publicznych.

Historia New York Stock Exchange NYSE

24 października 1929 r. przeszedł do historii jako czarny czwartek i był to pierwszy dzień gwałtownej sprzedaży akcji na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. Pomimo prób uspokojenia sytuacji rynkowej następnego dnia, indeks DJIA (Dow Jones Industrial Average) stracił 12,82% i 11,73% odpowiednio 28 i 29 października. Katastrofa z 1929 r. doprowadziła do śledztwa prowadzonego przez komisję senacką i szeroko zakrojonych zmian regulacyjnych w prawie.

Największy dzienny spadek procentowy w historii indeksu Dow Jones Industrial Average odnotowano 19 października 1987 r. Był to tak zwany czarny poniedziałek. Tego dnia indeks Dow Jones stracił 22,6% swojej wartości.

Największy dzienny punktowy spadek indeksu Dow Jones odnotowano 29 września 2008 r w trakcie kryzysu finansowego w latach 2007–2008.

Amerykańską Giełdę NYSE codziennie otwiera ktoś inny, m.in. politycy, celebryci lub gwiazdy show-biznesu.

Indeksy na NYSE

Dzwonki na giełdzie w Nowym Jorku

Wiele osób na NYSE dzwoni dzwonkiem są to dyrektorzy biznesowi, firm, których akcje możemy kupić na tej giełdzie. Wielu znanych ludzi spoza świata biznesu zadzwoniło dzwonkieł. Sportowy, tacy jak Joe DiMaggio z New York Yankees i olimpijski mistrz pływacki Michael Phelps , artyści tacy jak raper Snoop Dogg , piosenkarka i aktorka Liza Minnelli  oraz członkowie zespołu KISS , politycy tacy jak burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani i  Nelson Mandela czy premier Polski Mateusz Morawiecki.  Dzwonili również dwaj sekretarze generalni ONZ. W dniu 27 kwietnia 2006 r. Sekretarz generalny Kofi Annan zadzwonił dzwonkiem otwierającym, aby wprowadzić zasady ONZ dotyczące odpowiedzialnych inwestycji .

Ponadto wielu dzwonników słynie z bohaterskich czynów, takich jak nowojorska policja i straż pożarna po wydarzeniach z 11 września czy członkowie amerykańskich sił zbrojnych służących za granicą i uczestnicy różnych akcji charytatywnych i organizacje.

Zadzwoniło także kilka fikcyjnych postaci, w tym Myszka Miki , Różowa Pantera , Głowa Pana Ziemniaków , Lord Vader .