Jak zrobić przelew na Ukrainę?

1015

Udział transferów migracyjnych w PKB Ukrainy regularnie rośnie. To właśnie pracownicy ukraińscy mają znaczący udział w dotowaniu gospodarstw domowych. Jak przekazują zarobione w Polsce pieniądze swoim rodzinom?

Nie bez powodu wielu ukraińskich pracowników w Polsce woli wypłacać pieniądze w gotówce, niż przelewać je na swoje konto osobiste. Brak korzystnych umów pomiędzy polskimi bankami a ich ukraińskimi odpowiednikami oraz niestabilność hrywny nieco zakłóca przepływ pieniędzy przez wschodnią granicę. Czy można więc bez problemu przekazywać pieniądze z Polski na Ukrainę?

Tani przelew na Ukrainę – czy to możliwe?

Platformy oferujące „tanie” przelewy z Polski na Ukrainę rosną jak grzyby po deszczu, niestety niektóre z nich są podobne do firm oferujących usługi pracy tymczasowej dla obywateli Ukrainy. Drogie i niepewne – to dwa najlepsze przymiotniki opisujące warunki transferów transgranicznych. Możliwe jest jednak znalezienie rozwiązania odpowiedniego z ekonomicznego i praktycznego punktu widzenia.

Przelew poza UE – dlaczego jest trudniej?

Szereg umów międzynarodowych uniemożliwia obywatelom UE odczuwanie ciężaru transakcji dokonanej w państwie UE. Oznacza to, że z tej samej karty i konta można korzystać zarówno w Warszawie, jak i w Lizbonie. Koszty związane są wyłącznie z przeliczaniem walut. Nie ma to miejsca w krajach spoza UE, w których naliczane są różne koszty transakcji, co w przypadku braku jasnych przepisów może prowadzić do dodatkowych kosztów obsługi dla poszczególnych banków.

Jeśli przyjrzeć się szczegółom umów, to może w ogóle nie opłaca się przelewać pieniędzy między rachunkami, bo o wiele lepiej byłoby osobiście włożyć je do plastikowej torby albo dać kierowcy przekraczającemu granicę UE, który zapłaci cło za gotówkę. Mimo to odległość między Wrocławiem a Żytomierzem wynosi prawie 1000 km, a opłacalność osobistego przelewu gotówki jest nieuzasadniona. Jak więc przekazać pieniądze na Ukrainę, aby nie płacić za dużo?

Przekaz pieniężny na Ukrainę

Najprostszym i ogólnie dostępnym sposobem na przekazanie pieniędzy rodzinie na Ukrainie będzie przekaz pieniężny. Czas realizacji to kilka minut, a za przelew w wysokości 3.000 zł, płatny w dolarach w placówce na Ukrainie, zapłacimy od 35 do 50 zł. Przy korzystaniu z tego typu narzędzi zawsze należy sprawdzić kurs wymiany.

Oferty banków

Wysokość pieniędzy przekazanych na Ukrainę zmusiła banki do opracowania specjalnych ofert dla obywateli tego kraju, zarabiających w złotówkach. Dzięki temu w niektórych bankach zniesione zostają opłaty SWIFT, a osobom posiadającym ukraiński paszport oferowane są preferencyjne warunki transferu pieniędzy z Polski na Ukrainę.

Kantor internetowy

Od lat na Ukrainie istnieje przekonanie, że nie ma czegoś takiego jak dolar. Ponieważ waluta naszych wschodnich sąsiadów nie jest wystarczająco stabilna, aby kantory internetowe szczególnie chętnie wymieniały złotego na hrywna ukraińska, najlepiej jest dokonywać przelewów w walutach o stabilnym kursie wymiany (euro, dolar).

Transakcja w bankomacie

W ostatnim czasie dość popularnym sposobem przekazywania pieniędzy na wschodnią granicę stały się transakcje dokonywane bezpośrednio w bankomatach. Są na to dwa sposoby: pierwszy to użycie karty płatniczej, a drugi to skorzystanie z opcji wpłaty. W drugim przypadku w ogóle nie trzeba posiadać konta bankowego.